Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Alates 27. aprillist 2025 on Maksu- ja Tolliametil (MTA) õigus sanktsioonialuste kaupade ja sularaha sisse- ja väljaveo juhtumeid väärteo korras menetleda. Kuu ajaga on MTA algatanud 144 väärteomenetlust, teinud eraisikutele kokku 26 000 euro ulatuses trahve ning takistanud üle 120 000 euro Venemaale viimist.

„Piiriületajate teadlikkus sanktsioonialuste kaupade kohta on üha parem. Teadmatusest tulenevaid ja ekslikke rikkumisi näeb tollikontroll järjest vähem, sagenevad aga peitmiste juhtumid,” ütles MTA tollikontrolli osakonna juhataja Voldemar Linno. „Kui varasemalt oli tolliametnikul võimalik lasta piiriületajal vähese väärtusega sanktsioonialune kaup tagasi saata või loovutada, siis nüüd järgneb sanktsioonirikkumisele menetlus ja teole vastav karistus,” lisas ta.

Jätkuvalt on levinuim sanktsioonialuse kauba sisse- ja väljaveo artikkel eurokupüür. Kuu aja jooksul on tollikontroll takistanud üle 120 000 euro Venemaale viimise. Takistatud on juhtumeid, kus üle piiri on püütud viia 25 eurot, aga ka üle 8000 euro. Kuna summad jäävad alla 10 000 euro, menetletakse juhtumeid väärteo korras. Kiirmenetluses on võimalik eraisikutele eurode üleveo eest määrata trahvi kuni 1600 eurot ning üldmenetluses kuni 2400 eurot. Esimese kuu jooksul on keskmine trahv olnud 190 eurot, väikseim määratud trahv oli 40 ja suurim 2400 eurot.

Lisaks eurode üleviimise takistamisele on kuu aja jooksul alustatud väärteomenetlusi erinevate elektroonikakomponentide, infokandjate, tööriistade ja kosmeetikatoodete Venemaale viimise osas. Sissetuleval suunal on enim väärteomenetlusi algatatud sigarettide toomise osas.

„Suve eel hakkab piiriületuste arv väljuval suunal vähehaaval suurenema. Kuna tollikontrolli prioriteet number üks on sanktsioonide rakendamine ja sõjapidamiseks kasutatavate ressursside Venemaale viimise takistamine, võivad suve eel tollikontrolli järjekorrad pikeneda,” lisas Voldemar Linno. „Enne piiriületust tuleb väga hoolikalt tutvuda kehtivate keeldude ja piirangutega, et vältida keelatud kaupade kaasa võtmist.”

27. aprillist jõustusid seadusemuudatused, mille järgi on kuni 10 000-eurose väärtusega sanktsioonialuste kaupade ja sularaha sisse- ja väljavedu väärteo korras karistatav. Täiendavat infot kaupade keeldude ja piirangute kohta saab MTA kodulehelt emta.ee või tolli klienditoe telefonilt.

Viimased uudised