Moodsad sääsetõrje tehnoloogiad
Avaldatud: 29 aprill, 2021Sääsk on olnud inimeste vaenlane juba sajandeid. Mitmes kohas kannavad sääsed endaga kaasas erinevaid viirusi ning sääsetõrje eesmärkidel on inimesed on kasutanud igasuguseid tehnikaid alates õunasiidriäädikast, alkoholist kuni küüslauguni.
Tänapäeval on õnneks olemas mitmeid erinevaid efektiivseid sääsetõrjemeetmeid, mis aitavad veeta suveõhtuid looduses ilma, et ärkaksid järgmisel päeval täis sääsehammustustega.
Miks sääsed ründavad inimesi?
Sääsed on igavesti tüütud ning neid leidub peaaegu igast maailma piirkonnast. Ainukesed kohad, mis on nendest päästetud, on kõrbed. Eestis on sääski küllaga ning meile tuntumad sääsed on metsasääsed, laulusääsed, linnusääsed, hallasääsed ja soomussääsed. Õnneks aga pole kodumaised sääsed ohtlikud ning nende hammustused tekitavad vaid ebamugavust.
Tegelikult ei hammusta kõik sääsed inimesi, verd imevad vaid emased sääsed ning nendest omakorda imevad ainult mõned sääseliigid inimeste verd. Emased sääsed kasutavad kas loomade või inimeste verd sääsevastsete munemiseks. Korraga võib sääsk muneda 200-300 muna ning eelkõige pesitsevad sääsed seisvates veekogudes.
Sääsed on meil kõige aktiivsemad kevadest sügiseni, mil päevaringne temperatuur püsib üle 8-9 kraadi. Nagu vampiiridel kombeks, ei talu ka sääsed päikese käes olemist ja sellepärast tulevad nad välja õhtuti. Eriti sobivad sääskedele tuulevaiksed suveõhtud. Sel ajal tasub just kasutada kõige tugevamaid sääsetõrjemeetmeid.
Moodsad sääsetõrje meetmed
Õnneks on olemas palju uusi ja efektiivseid sääsetõrjemeetmeid, mille tulemusel võid veeta suve nii sääsevabalt kui võimalik. Kaks kõige efektiivsemat valikut on sääsepüünis ja sääsepeletaja.
Sääsepüünis
Sääsepüünis ehk sääsepüüdja on tõestatult efektiivne sääsetõrje vahend, millel on suur toimeala ja pikaajaline toime. Sääsepüünis meelitab sääsed ligi kasutades süsinikdioksiidi, mille lõhn meenutab sääskedele inimeste hingeõhku ja seetõttu tõmbab see ka verd imevad sääsed ligi. Kui sääsed on tulnud piisavalt lähedale, tapab sääsepüünis nad. Läbi selle vähendab sääsepüünis pikaajaliselt sääskede koguarvu ümbruskonnas. Kuna masin tapab emaseid sääski, siis väheneb ka uute sääsevastsete sündide arv, vähendades sääskede arvu veel kord.
Sääsepüünise plussiks on see, et on lõhnatu ning keskkonnasõbralik. Masin on ka teistele putukatele nagu näiteks mesilastele, liblikatele ja kärbestele ohutu. Sääsepüünise toime kestab ka kaua ning see on jätkusuutlik ja pikaajaline lahendus sääseprobleemile.
Sääsepüünise tuleks hoolikalt läbi mõelda, et kuhu oleks seda kõige mõistlikum paigutada, kuna masin meelitab siiski sääski ligi kõigepealt. Kui paigutada sääsepüünis inimeste keskele, siis võib masin hoopis negatiivset mõju avaldada kuna inimeste lõhn on sääskede jaoks tugevam kui sääsepüünise eritatud lõhn. Tasub olla hoolas ja paigutada sääsepüünis just õigesse kohta, kus poleks parasjagu palju inimesi, kuid mis on siiski ümbruskonnas, kus soovitakse sääski tappa.
Eestis on heaks valikuteks kas Mosquito Magnet Pioneer või Mosquito Magnet Executive. Mõlemal masinal on 4000 ruutmeetrine toimeala. Väga sääserohketesse aladesse sobib pigem Mosquito Magnet Executive ja mõõdukalt sääserohketesse piirkondadesse sobib hästi Mosquito Magnet Pioneer, mille võrku mahub 13 000-20 000 sääske.
Sääsepeletaja
Teine väga efektiivne sääsetõrjevahend on sääsepeletaja. Sääsepeletaja on kas akul või gaasil põhinev masin, mis eritab sääskedele ebameeldivat lõhna (alletriini või püreotriidi). Inimeste jaoks on sääsepeletaja, aga täiesti lõhnatu ning ohutu. Sääsepeletajat on ka lihtne endaga kaasas kanda kas reisides või matkates kuna ta on kompaktne ja ei kaalu palju.
Sääsepeletajas olev aku või gaas soojendab ja aktiveerib sääsetõrjeaine, mille abil tekitab masin umbes 20 ruutmeetrilise sääsevaba tsooni. Sääsetõrjeaine on inimestele, lastele ja loomadele ohutu.
Sääsepeletaja ainukeseks miinuseks on, et see ei pruugi väga hästi töötada tuulistes tingimustes, kuid samas on tuulistes tingimustes ka sääskedel õnneks raskem lennata.
Sääsepeletajatest on headeks valikuteks näiteks Thermacelli gaasitoitel Halo Mini kas valges või punases toonis. Halo Mini tõrjub sääski 21 ruutmeetri suuruselt pinnalt, on kergesti kaasaskantav ja sobib ideaalselt terrassile. Terrassile sobib ka näiteks patareitoitel Thermacelli latern, mis tõrjub sääski ja annab samal ajal LED valgust.
Metsas matkamiseks sobib hästi Thermacelli käeshoitav sääsepeletaja, mis tõrjub sääski 21 ruutmeetri suuruselt pinnalt ning mida on väga lihtne matkates endaga kaasas kanda. Sellele sääsepeletajale on võimalik osta ka väike kotike, mida saab kinnitada seljakotile.
Veel nippe sääsetõrjeks
Lisaks sääsepüünisele ja sääsepeletajatele on veel teisi viise, mis aitavad vähendada sääskede arvu ümbruskonnas. Kuna sääsed pesitsevad seisvates veekogudes, siis tasub üle vaadata oma ümbruses olevad veekogud. Nendeks võivad olla seisvad tiigid, kraavid või isegi ämbrisse kuhjunud vihmavesi. Sääsed on võimelised pesitsema ka väga madalates veekogudes, nii et kui võimalik tuleks need enda ümbruskonnast elimineerida. Kui seda pole võimalik teha, näiteks tiigi puhul, siis võib sinna tuua kalad, et nad sääski sööksid.
Naturaalseid sääsetõrje meetmeid on veel. Näiteks on teada, et taimed nagu pune, basiilik ja sidrunhein eritavad sääskedele ebameeldivat lõhna. Nende istutamine aeda võib sääskede arvu veidi vähendada.
Sääsed on kõige aktiivsemad õhtuti nii, et kui on vaja minna sääserohkesse kohta nagu näiteks metsa, siis tasuks seda teha päeval. Õhtul võib olla ka abiks sobiva riietuse kandmine. Tuleks üle vaadata, et riietus kataks kogu keha ja oleks piisavalt tugevast materjalist, millest sääsed ei suuda läbi hammustada. Valget värvi riiete kandmine aitab ka sääski eemal hoida.
Õhtul terrassil istudes võib ka panna ventilaatori tööle, see tekitab “tuult”, mis sääskedele ei meeldi. Oma maja aitavad sääsevabana hoida aknavõrgud ning isegi uksevõrgud. Kindlasti tuleks ka üle vaadata ega seinas või katusel pole auke, mille läbi saaksid sääsed sisse tulla.
Lisaks nendele naturaalsetele meetmetele on ka mitmeid muid sääsetõrje meetmeid kasutatud läbi aastate, nendeks on näiteks:
- Sääsespreid. Kindlasti oled suvel kasutanud sääsespreisid ning Sulle on ka tuttav selle lõhn. Sääsesprei võib olla heaks abimeheks just sääserohkesse piirkonda minemise puhul, kuid selle toime ei kesta väga kaua ning sellel on tugev lõhn.
- Sääseküünlaid on ka üsna populaarsed, kuid kahjuks ei ole need väga efektiivsed ning pigem lihtsalt tekitavad suitsu.
- On olemas ka spetsiifilist sääskedele ebameeldivat helisagedust eritavad masinad. Kuid kahjuks pole ka need kuigi efektiivsed.
- Lisaks on sääskede tõrjeks võimalik ka kasutada sääsetõrje käevõrusid, mis aitavad sääski eemal hoida käevõrust, kuid see ei kaitse näiteks jalgu.
Selleks, et elada võimalikult sääsevabalt võib kombineerida mitmeid erinevaid sääsetõrjemeetmeid näiteks kasutada koduaias sääsepüünist ning sääserohkes kohas matkates käes kantavat sääsepeletajat ja sääsespreid.