MKM ootab avalikele aruteludele Eesti asustuse tuleviku kujundamisel kaasa rääkima
Avaldatud: 14 mai, 2025Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kutsub inimesi üle Eesti osalema uue üleriigilise planeeringu visiooni avalikel aruteludel. Üleriigiline planeering „Eesti 2050” määrab arengusuuna ja aitab otsustada, kuidas kujundada tasakaalustatud asustust, tugevdada piirkondi ja tagada kestlik elu- ning ettevõtluskeskkond.
Piirkondliku majanduse ja ettevõtluse arendamine on majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul üks üleriigilise planeeringu võtmeküsimusi. „Üleriigilise planeeringuga lepime kokku, kuhu võiksid tulevikus tulla näiteks ettevõtluse arendamiseks uued tööstusalad ning kuhu jäävad nende kõrval elamupiirkonnad, kus saavad olema ennekõike paigad looduskeskkonna nautimiseks ning kuidas luua neist terviklik võrgustik. See annab kõigile selgema pildi, kuhu midagi kavandatakse ning saame seeläbi hõlpsamini kasvatada üle Eesti mitmekülgset ja konkurentsivõimelist majandust,” ütles Keldo.
Eesti eri paikade elujõulisus on tema sõnul riigi jaoks oluline julgeolekutagatis ja selle tugevdamiseks on vajalik ühine arusaam Eesti ees seisvatest valikutest. „Kutsun kõiki osa võtma avalikest aruteludest, et kujundada koos, milline saab olema Eesti elu ja asustus järgmistel aastakümnetel,” lisas Keldo.
Üleriigilise planeeringu jaoks valminud alusuuringud näitavad, et kui Eesti jätkab senisel kursil, võib aastaks 2050 rahvastik väheneda 79 omavalitsusest 41-s enam kui veerandi võrra, samal ajal kui suuremate linnade ümbruses kasvab elanikkond üle 50%. „Sellised muutused toovad kaasa väljakutseid kogu ühiskonna kestlikule arengule. Uus üleriigiline planeering pakub alternatiivse arengu suuna, mille üle soovime aruteludes ühiselt mõtteid vahetada,” ütles üleriigilise planeeringu projektijuht Anna Semjonova.
Üleriigiline planeering „Eesti 2050” aitab suunata riigi arengut, et tagada tasakaalustatud asustus, tugevad piirkonnad, kestlik elukeskkond ja majanduslik konkurentsivõime. See seab pikaajalised sihid näiteks liikuvusele, elamuarendusele, ettevõtlusele, looduskeskkonnale ja energiaarengule, et kogu Eesti oleks elujõuline ja hästi toimiv. Nüüd on kõigil võimalus avaldada arvamust ja anda oma panus tuleviku kujundamisse avalikel aruteludel üle Eesti.
Aruteludel küsitakse:
- Millises suunas peaks arenema Eesti asustus?
- Kas meie elujõulisuse võti on pealinnastumine või tugevad piirkondlikud keskused?
- Mida peaks muutma võrreldes kehtiva planeeringuga „Eesti 2030+”?
- Kuidas tasakaalustada majanduslik konkurentsivõime ja kestlik elukeskkond?
Üleriigiline planeering 2050 on valitsuse 2023. aastal algatatud protsess, mille eesmärk on määrata kindlaks Eesti ruumiline struktuur, ruumikasutus ning ajakohased ruumilise arengu põhimõtted, suunised ja suundumused aastani 2050. Planeering valmib koostöös Hendrikson DGEga.
Arutelude ajakava ja toimumiskohad:
- mai Jõhvi riigimajas (Pargi 15)
- mai Tartu laululava ruumides (Laulupeo pst 25)
- mai Paide riigimajas (Tallinna tn 18)
- mai Pärnu riigimajas (Akadeemia 2)
- mai MS Teamsi veebikeskkonnas
- juuni Tallinnas ministeeriumide ühishoones (Tamme saalis, Suur-Ameerika 1)
Kõik arutelud toimuvad kell 14–17.
Osalemine on kõigile huvilistele tasuta, kuid eelnevalt palutakse registreeruda:
Registreerimislink
Tule, avalda oma arvamust ja aita kujundada Eesti tulevikku! Üleriigiline planeering puudutab kõiki – osale ja räägi kaasa, et Eesti oleks 2050. aastal elujõuline ja hästi toimiv riik.
Päevakava:
13.50 -14.00 Kogunemine
14.00 – 14.05 Tervitussõnad, arutelu eesmärgi selgitus Anna Semjonova, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
14.05 – 14.50 Üleriigilise planeeringu visiooni, ruumilise arengu eesmärkide ja läbivate planeerimispõhimõtete tutvustus Anna Semjonova, MKM ja Pille Metspalu, Hendrikson DGE
14.50 – 15.20 Küsimused – vastused
15.20 – 15.25 Sissejuhatus laudkondades toimuvatesse aruteludesse. Pille Metspalu
15.25 – 15.40 Kohvipaus
15.40 – 16.20 Ruumilise arengu eesmärkide ja läbivate planeerimispõhimõtete arutelud laudkondades
16.20 – 16.50 Laudkondades kõlama jäänud arvamuste ettekandmine ja arutelu
16.50 – 17.00 Päeva lõpetamine