Mis toimub riigikogus? Tunne Kelam ütles välja selle, mida oleks võinud president öelda
Avaldatud: 11 jaanuar, 2021Endine riigikogu ja Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam ütles välja selle, millele oleks võinud president tähelepanu juhtuda: et Reformierakond on asunud takistama eesti inimestel oma õiguse teostamist.
Järgneb Tunne Kelami pöördumine:
Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul kohustas ta igat oma fraktsiooni liiget kokku kirjutama sada muudatusettepanekut, mille eesmärk polnud ettekavatsetult sisuline, vaid üksnes Riigikogu töö blokeerimine mis iganes vahenditega. Milleks? Et takistada kõrgeima riigivõimu kandjal, EV kodanikkonnal teostada oma põhiseaduslikku õigust ning avaldada arvamust eesti rahva kestmist ja tulevikku puudutavas põhimõttelises küsimuses.
Tänane olukord osutab, et kaks parlamendierakonda on väljendanud selget poliitilist tahet mitte alluda parlamentaarse enamusdemokraatia reeglitele, asudes tõkestama parlamendi normaalse otsustelangetamise protseduuri. Sellega on nad endid õigusriigi poliitiliste jõududena kompromiteerinud. Seda osutab vahendite valik või õieti valimatus, millega laskuti allapoole igasugust kõlbelisuse ja poliitilise vastutustunde piiri. Sõgedas mängulustis pidurdada parlamendi enamuse programmi eluviimine ei hoolitud sisust, vaid asuti ulakate teismelistena püssirohukeldris tuletikkudega toimetama.
Tänaseks on opositsioon ise piisava selgusega tõendanud, et rahvahääletus on möödapääsmatu. Kui reformierakond ja sotsiaaldemokraadid soovivad jätkata Eesti avaliku elu arvestatavate jõududena, siis on nende vastutustundlikel liikmetel, keda usun olevat selge enamuse, aeg oma sõna sekka öelda. Proua Kaja Kallase seletus väidetavast „tööõnnetusest“ tõstatab küsimuse tema realiteeditajust või juhiomadustest. President Trumpi ei vabandatud tööõnnetusega, kui ta väitis, et ei kutsunud oma toetajaid Kapitooliumi vallutamisele, vaid suunas nad sinna rahumeelseks protestiavalduseks. Kaja Kallas andis oma fraktsiooni kõigile liikmeile korralduse kindlas suunas liikuda koos vaba isikliku valikuga. Jah, küsimus pidi ju olema kvantiteedis, mitte kvaliteedis. Ometi, tema ettevõtmine kahjustas bumerangina just kvaliteeti. Selline käitumine Eesti suurima erakonna juhi poolt ei ole vabandatav.
Antud olukorras peab EV president viivitamatult kokku kutsuma riigikaitsenõukogu. Kui seda hiljuti tehti selleks, et saada kontrolli alla USA valimiste usaldusväärsuse kriitika, siis antud juhul on küsimus Eesti julgeolekupoliitiliste põhialuste ning ühtsesse kaitseliitu kuuluvuse kompromiteerimises, seda mitte üksnes USA, vaid kõigi meie liitlaste silmis, tekitades Eesti riigile vahetu ohu.