Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: POL

Eile, 12. juunil oli riigihalduse minister Janek Mäggi visiidil Põlvamaal, kus ta külastas Käbliku Pruulikoda ja OÜ Peetri Puit, tutvus Põlvas aadressidel Kesk 20 ja Puuri tee 1 asuvate riigimajade ja nende olukorraga ning kohtus kohalike omavalitsusjuhtide ja külavanematega.

Nii kohalikelt juhtidelt kui külavanematelt uuris minister Mäggi, millised on kohapealsed probleemid ja millega riik aidata saaks, kuid samas palus välja tuua ka häid asju. Mõlemal kohtumisel arutati, kas uut Põlva vallamaja on ikkagi vaja ja milline võiks olla praeguste riigimajade saatus, mis enamuses sõltub Põlva valla otsusest ehitada uus vallamaja või võtta vallamajana kasutusse Kesk 20 hoone. Leiti, et enne otsustamist on vaja teha väga selged kalkulatsioonid, et hinnata olemasolevate riigimajade rekonstrueerimise maksumust.

Minister Mäggi üldpoliitiline seisukoht oli siiski, et Eesti riigil on juba palju kinnisvara ja seal, kus võimalik tuleks vältida uue juurde ehitamist, sest kokkuvõttes on ka vallamaja riigi kinnisvara ning kulude juurde tekkimist olukorras, kus haldusreformi järgselt niigi palju hooneid on alakasutuses või seisavad tühjalt, tuleks pigem vältida.

Suurematest regionaalsetest ja piirkondlikest probleemidest toodi välja „traditsioonilised hädad“ nagu töökohtade puudus, noorte lahkumine ja üldine rahvaarvu vähenemine, ettevõtluses sobiva tööjõu puudus ja turgude kaugus, samuti kitsad ja halvas seisukorras väiksemad teed ning kohati väga kehv sideühendus ja interneti võimalused.

Leiti, et riik saaks toetada regionaalsete maksuerisuste kehtestamisega ning nutikate töökohtade loomisele kaasa aitamisega sh kaugtöökohtade võimaldamisega.

Positiivsetest asjadest toodi välja puhas loodus ja hea elukeskkond, lai valik sportimis- ja huvitegevuste võimalusi, Eestis ainulaadne riigigümnaasium, põnevad festivalid ja suursündmused Intsikurmus, Taevaskoda ja selle seni kasutamata potentsiaal ning Mammaste Tervisespordikeskus.

Haldusreformi osas leiti, et kaos ja seda eriti ääremaadel on veel suhteliselt suur. Arvati, et uued vallavalitsused peavad veel kohanema, et korralikult töösse saada ja seejuures on ka väga oluline tööd uues süsteemis jätkanud või liitunud ametnike ja uute halduspiirkondade omavaheline kokkuviimine, et taastuksid reformi eelsed koostöösidemed. Kohalikud omavalitsusjuhid soovitasid reformimisele mõneks ajaks pidurit tõmmata, et tekiks võimalus olukorra „settimiseks“ ja ooteaeg tulemuste nägemiseks.

Kohtumisel kohalike omavalitsustega osalesid Põlva abivallavanemad Janika Usin ja Martti Rõigas, Põlva vallavolikogu liige Kuldar Leis, Räpina vallavolikogu esimees Teet Helm, Kanepi vallavolikogu esimees Kaido Kõiv, Põlvamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht Eve Neemsalu, Riigi Kinnisvara haldur Ly Soome, Rahandusministeeriumi REHO Põlva talituse juhataja Raul Tohv, riigikogu liige Anneli Ott ja riigihalduse ministri nõunik Risto Kask. Külavanematest olid ministriga kohtumas Aare Veetsmann (Rasina), Janno Rüütle (Lutsu), Ahti Bleive (Taevaskoja), Anti Rüütli (Kiuma), Andres Vijar (Himmaste) ja Kaido Arulepp (Nooritsmetsa).

Minister Mäggi Põlvamaal. Foto: POL

Kommentaarid

Viimased uudised