Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sisekaitseakadeemia ja Päästeamet on Siseministeeriumi eestvedamisel saanud valmis elanikkonnakaitse veebikoolituse, mille eesmärk on suurendada Eesti elanike teadlikkust ja valmisolekut võimalikeks kriisideks.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on veebikoolituse eesmärk kiirelt ja samas võimalikult kulutõhusalt tõsta Eesti elanike kriisivalmidust. „Päästeameti uuringute kohaselt oskaks täna kriisis toime tulla vaid 15% Eesti elanikest. See on laiapindse julgeoleku mõttes oluline haavatavus, mistõttu olemegi seadnud eesmärgiks, et 2027. aastal suudaksime jõuda kriisiteadlikkuse teemadega 40% inimesteni ja neljandik elanikest oleks valmistunud kriisides iseseisvalt toime tulema,” ütles Läänemets. Siseministri sõnul on veebikoolitus kiireim viis pakkuda kriisivalmiduse baasteadmisi ning ühtlasi on piiratud eelarve tingimustes tegu ka väga kulutõhusa lahendusega. „Veebivõimaluste kasutamine on võrreldes füüsiliste koolituste korraldamisega pea 80% odavam – samas esmavajalikud teadmised ja ettevalmistuse saame selle kaudu siiski tagada,” ütles Läänemets.

Elanikkonnakaitse e-kursus hakkab paiknema Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi digiarengu osakonna hallataval digiõppeplatvormil Digiriigi Akadeemia. Alates 1. jaanuarist liigub valdkond üle Justiits- ja Digiministeeriumisse, kes jätkab platvormi haldamist.

„Digiriigi Akadeemia õppekeskkond on üks ja keskne riigi poolt pakutavate digikoolituste koht, kuhu inimestel on lihtne tulla ja endale tasuta huvipakkuvaid ja vajalikke e-kursuseid leida,” ütles justiits- ja digiminister Liisa Pakosta. Pakosta rõhutas, et ka teised riigiasutused peaksid Siseministeeriumist eeskuju võtma ja mõtlema sellele, et Eesti inimesed leiaksid kõik digitaalsed koolitused ühest kohast ehk Digiriigi Akadeemiast.

Loodud veebikoolitus on põhjalik ning sisaldab mitmeid erinevaid teemasid evakuatsioonist esmaabini. Nelja või pisut enama tunni jooksul, mis selle läbimiseks kulub, tutvustatakse muuhulgas psühholoogilise esmaabi andmise põhimõtteid ning antakse head nõu pere ja kodu valmistumisel kriisideks. Koolituse läbimine on paindlik – see tähendab, et iga osaleja saab koolitust läbida omale sobivas tempos, sealhulgas jätkata õpinguid pooleli jäänud kohast täpselt siis, kui see talle sobib.

Siseministeerium valmistab hetkel ette seaduse eelnõu, millega soovitakse muuta vastloodud koolitus kohustuslikuks kõigile avaliku sektori töötajatele, lisaks kaalutakse nõude laiendamist elutähtsat teenust osutavate ettevõtete töötajatele. Neil, kes läbivad kursust enne seadusepügala jõustumist, saab kohustus olema mõneks ajaks täidetud, mistap jääb neil üle vaid koolituselt õpitut rakendada ning hoida oma teadmised värskena, näiteks esmaabi kontaktkoolitusega.

Koolitusele juurdepääs ja selle läbimine on jaotud etappideks. Esmajoones saavad seda teha kõik siseministeeriumi ja selle valitsemisala töötajad, kelle abil soovitakse leida kõikvõimalikud kitsaskohad, mis võiksid vajada parendamist. Seadusemuudatuse rakendumisel ehk uue aasta alguses, jõuab järg teiste ministeeriumide ja nende allasutusteni. Alates 2025. aasta teisest kvartalist saavad seda läbida teised avaliku sektori töötajad, elutähtsate teenuste osutajad ning kõik teised huvilised.

Elanikkonnakaitse veebikoolituse loomisesse panustasid lisaks Siseministeeriumi, Sisekaitseakadeemia ja Päästeameti töötajatele veel Digiriigi Akadeemia, Sotsiaalkindlustusameti ja Eesti Punase Risti esindajad.

Viimased uudised