Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrus kadus elekter kell 16.30. Linnapea Anti Allas edastas sotsiaalmeedias olukorra kohta info kell 18.27 ehk kaks tundi hiljem. Mida tegi linnapea kaks tundi?

Teada on, et pärast seda teadet oli linnapea kriisikomisjoni koosolekul. Ehk ta ärkas alles kella 18.30 ajal. Mis ta enne seda tegi, on jäänud saladuseks. Kas ta istus hirmunult oma Rõuge-kodus, nagu siis, kui teda viimati herilane hammustas ja ta oma ametiülesanded täitmata jättis?

Asja iroonia on selles, et selleks ajaks, kui linnapea ärkas ja soovitas vett koguda, oli linna veevõrgus juba vesi kadunud.

Iroonia on veel selles, et selleks ajaks olid ka mobiilsidevõrgud ja mobiilne internet kadunud, mistõttu inimesed ei saanud enam neid teateid lugeda.

Palju on räägitud inimeste ettevalmistamisest kriisiks, aga Võru sündmuste käik näitab, et eriti nõrgalt olid valmistunud linna juhid. Teadaolevalt hakati linnas alles kriisiplaani koostama, kuigi sellised asjad peaks olema varem valmis. Seetõttu oli palju üllatusi, nagu mobiilside, vee kadumine. Seejuures oli teadaolevalt vesi kadunud isegi haiglas.

Võru linnas elab tuhandeid eakaid inimesi, kes on eriti haavatavad ja kelle valmisolek kriisiks ei pruugi olla alati parim. Nende inimeste teavitamine oleks pidanud olema prioriteet, kasvõi näiteks mobiilile sms-iga teate saatmine, kuni see oli veel võimalik. Selleks oleks pidanud aga reageerima operatiivselt kohe.

Inimeste teavitamise osas olid otsustavad esimesed kaks tundi – näiteks kasvõi selleks, et teada anda, et elektrikatkestus on pikaajalisem – aga selle kahe tunni jooksul oli linnapea kadunud, või vähemasti pole teada, kus ta oli või mida tegi.

Kuivõrd infot ei tulnud, siis hakkasid inimesed ise paaniliselt viga otsima ja Võru Konnametsa alajaama juurde kogunes rahvamass, mida politsei oli sunnitud laiali ajama. See kokkuvõttes takistas elektrivarustuse taastamise töid terves maakonnas.

Pärast haldusreformi täidavad maakonna keskuse omavalitsusjuhid ka maavanema kohuseid ehk vastutavad terve maakonna heaolu eest. Võru linn oleks pidanud kiiresti enda peale võtma terve maakonna kriisikommunikatsiooni, mida aga ei toimunud. Tulid vaid paar hädist teadet linna kohta ja sedagi suure hilinemisega. Kui inimene on nii rumal ja saamatu, et pole võimeline linnapea kohuseid täitma – siis tuleks seda tunnistada ja amet maha panna.

Teie LÕUNAEESTLANE.

Viimased uudised