Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Jürgen Randma

Kuigi riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esmaspäeval toimuvale istungile oli kutsutud peaminister Kristen Michal ja kliimaministeeriumi kantsler Keit Kasemets, siis kumbki neist kohale ei ilmunud. Keskerakonna väitel soovib koalitsioon tagandada Anastassia Kovalenko-Kõlvarti komisjoni esimehe kohalt, mida koalitsioon eitab.

„Loen uudist, et erikomisjon soovib muuhulgas minuga arutada riigisekretäri ülesannetega seotud küsimusi. Ametisse nimetamist reguleerib põhiseaduse paragrahv 95 ja VVS paragrahv 79. Sellest otsustades lähtun. Keskerakonna poliitpalaganis osalemisega siiski oma tööaega ei sisusta, eriti uue teadmise valguses, et just nemad ise algatasid seadusemuudatuse aastal 2018, millega ise kangelaslikult täna trummi taovad. Eriarvamust polnud tollasel justiitsministril, tänasel Isamaa esimehel,” teatas Michal sotsiaalmeedias.

Ta lisas, et on ajakirjandusele alati kättesaadav, kui huvi on. „Kättesaadavad igale toimetusele on olnud ja on ka tulevikus olemasolev ja tulevane riigisekretär,” lisas ta.

Siiski ei õnnestunud ERR-il Kasemetsalt enne komisjoni istungit vastust saada, kas tema arutelul osaleb või jätab sarnaselt peaministrile minemata. Komisjoni istungile Kasemets lõpuks ei ilmunudki.

Eelmise kolmapäeva riigikogu infotunnis esitas Kovalenko-Kõlvart peaministrile küsimuse riigisekretäriks tõusva Kasemetsa kohta. Konkreetne küsimus Keskerakonna saadikul oli, mis rollis osales Keit Kasemets suvel koos Michaliga koalitsiooniläbirääkimistel. Kovalenko-Kõlvart leidis, et „ilmselgelt ametnikuna ta ei osalenud”.

Michal meenutas vastates 2018. aastat, kui peaminister oli Jüri Ratas ning Keskerakond, Isamaa ja sotsiaaldemokraadid esitasid eelnõu, mille seletuskirjas oli kirjas: „Vabariigi Valitsuse seaduses tunnistatakse kehtetuks regulatsioon, mille kohaselt võib riigisekretäriks olla üksnes juriidilist kõrgharidust omav isik, sest riigikantselei ülesanded ja tegevused on viimase 15 aasta jooksul oluliselt muutunud ning juriidilise kõrghariduse nõue ei ole riigisekretäri ametikohal enam tingimata vajalik.

Lõpetanud vastamise, istus Michal valitsuse loožis maha ja ütles veel omaette, kuid selgelt mikrofoni kostvad sõnad: „Loll on raske olla ikka.”

Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil ütles Michal, et märkus oli mõeldud sotsiaaldemokraadist taristuministrile Vladimir Svetile, mitte talle suunatuna, vaid üldise teemana. „Loll on raske olla, see on üldine eluline fakt,” ütles Michal.

„Mulle on tulnud kiri, et riigikogu liikmed tunnevad ennast selle pärast puudutatuna, siis ma kindlasti vabandan, minu arvates sõnakasutus peab alati olema korrektne,” rääkis Michal.

Michal lisas, et kommentaar ei olnud mõeldud ei riigikogu kohta või ka mõne riigikogu liikme kohta, vaid üldiselt riigisekretäri haridusnõude kaotamise kohta opositsiooni tehtud kriitika osas.

Toimetuselt:

Tulevik läheb lihtsaks: valitseja ei pea enam küsimustele vastama, kuna küsib opositsooni saadik. Küsimus võib olla poliitiliselt laetud. Diktatuur on saabumas. Minevikust meenub Michali kilekoti-raha afäär. Kui Michal oli erakonna peasekretär, ilmusid Reformi kontorisse salapärased kilekotid sularahaga, millest rahastati erakonna tegevust.

Siin on video peaminister Michali ütluse kohta:

Viimased uudised