Merz valiti pärast esialgest ehmatust Saksa kantsleriks
Avaldatud: 6 mai, 2025Friedrich Merz valiti teises hääletusvoorus Saksamaa kantsleriks. Ta sai 325 häält. Läbiminekuks oli vaja 316 häält.
289 hääletas vastu ja üks jäi erapooletuks.
Pärast tulemuste avaldamist tänas Merz usalduse eest ja nõustus tulemusega. Tulemuse teatavakstegemisel pälvis ta tormilise aplausi, vahendab Reuters.
Saksamaa Liidupäev hääletas täna teisipäeval 6. mail kell 15.15 alanud istungil Merzi ametikoha üle teisel korral.
Esimesel hommikusel hääletusel jäi Merzil valimisest puudu 6 häält.
Uus hääletus Merzi üle veel täna eeldas Saksamaa Liidupäevalt hääletuse osas kahekolmandikulist toetust. Muidu oleks pidanud kolm päeva ootama. Kõik rahvaesindajad hääletasid kohese hääletamise poolt.
Õhus oli juba enne seda märke Merzi läbiminekust. Bildi andmetel näitas uus hääletuskord, et lahendus oli käeulatuses. Algselt ei olnud täna uut hääletust ette nähtud.
Bildi andmetel teatas Merz ka Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile, et saab homme jätkata plaanipäraseid kohtumisi.
Merzi valimist kantsleriks peeti enne hääletust pelgalt formaalsuseks. Üllataval kombel ei saanud ta aga täna Saksamaa Liidupäevalt esimese korraga piisavat arvu hääli.
Kaotus hääletusel oli Merzi jaoks ajalooline alandus. Viimati juhtus midagi sellist 1949. aastal. BBC andmetel oli 18 parlamendisaadikut ilmselt poolt vahetanud ja hääletanud Merzi vastu. Kes kinnisel hääletusel Merzi vastu pöördus, polnud kohe teada.
Pärast lüüasaamist teatas vasakpartei Die Linke, et esitab Merzile umbusaldusavalduse ning AfD (Alternatiiv Saksamaale), mille Saksamaa siseluureteenistus on klassifitseerinud paremäärmuslasteks, nõudis uusi valimisi.
Mitte kõik sotsiaaldemokraadid pole olnud rahul kristlike konservatiivide ja sotside kavandatava valitsuskoalitsiooniga, kuid Bildi sotsidest allikad eitasid nende rolli selles olukorras. Sotsid süüdistasid tekkinud olukorras Merzi enda kristlikku konservatiivset erakonda.
Kes Merzi vastu hääletas, ei pruugi kunagi selguda. Hääletus on salajane ja partei juhtkonnal ei ole olukorra üle täit kontrolli. Spiegeli teatel pidas sotside leer võimalikuks, et parteisisene opositsioon ei olnud suunatud Merzile endale, vaid sotside kavandatavale asekantslerile Lars Klingbeilile, keda mõned peavad liiga autokraatlikuks.