Mereväelased tegid koostöös liitlastega Eesti vetest kahjutuks 11 ajaloolist lõhkekeha
Avaldatud: 15 november, 2024Reedel, 15. novembril lõppes üle kümne päeva Eesti vetes kestnud miinitõrjeoperatsioon ESTHOD (Estonian Historical Ordnance Disposal Operation), mille käigus tegi Eesti merevägi koostöös NATO 1. alalise miinitõrjegrupiga (SNMCMG1) kahjutuks 11 ajaloolist lõhkekeha.
„Eesti HODOPS-i edu tõestab meie rahvusvahelise meeskonna tugevust ja pühendumust. Üheteistkümne miini neutraliseerides tegime Läänemere regiooni taas turvalisemaks. Tihe koostöö, mida ligi kahe nädala jooksul tehti, on mitte ainult suurendanud meie operatsioonilist tõhusust, vaid ka tugevdanud meie NATO liitlastevahelisi sidemeid,” ütles NATO 1. alalise miinitõrjegrupi ülem kaptenleitnant Beata Król.
Eesti mereväe korraldatud miinitõrjeoperatsiooni ESTHOD käigus leiti 26 miiniankrut ning 9 meremiini, mis koos varasemalt leitud lõhkekehadega tehti operatsioonil kahjutuks. Lisaks leidis Prantsuse miinijahtija teise maailmasõja ajal veesatud Saksa põhjamiini LMB puitaluse, mis on tänaseks üle antud meremuuseumile.
„Miin on mõeldud lennukilt veeskamiseks, kuid asjaolude sunnil veesati neid ka laevadelt. Teadaolevalt on see esimene selline leid Eestis,” ütles mereväe staabi operatsioonide ohvitser vanemleitnant Greete Mänd.
Eesti on NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi panustanud alates 2005. aastast nii staabilaevade kui miinijahtijatega ning mehitanud üksuse ülema ja staabi ametikohti. Miinijahtijaga panustatakse üksusesse iga-aastaselt. Viimane Eesti rotatsioon miinitõrjegrupis lõppes selle aasta suvel ja järgmine algab 2025. aasta alguses.
Ühena neljast NATO merelise väejuhatuse alluvuses olevast laevadegrupist on NATO 1. alaline miinitõrjegrupp (SNMCMG1) valmidusüksus, mis pakub miinitõrjealast kompetentsi ja mille ülesandeks on olla esmaste kiirreageerijate hulgas. Grupp koosneb peamiselt liitlasriikide miinitõrjevõimekusega laevadest ning osaleb erinevate riikide harjutustel ja suurõppustel.