Maksu- ja Tolliameti operatiivinfo ülevaade: avastati sukeldumisülikond, matrjoškad, voodipõhja liistud, sülearvuti, nutitelefonid ja vinüülplaadid
Avaldatud: 17 veebruar, 2026Iganädalane operatiivinfo ülevaade tollikontrolli ja uurimisosakonna silmapaistvamatest sündmustest ja avastustest.
Narva tollipunkt
12. veebruaril saabus tollipunkti väljuvale suunale 24-aastane Venemaa kodanik, kelle jaoks oli see korduv piiriületus aasta jooksul. Enne tollikontrolli ei soovinud ta midagi deklareerida. Läbivaatuse käigus avastati naisterahva kohvrist üks kasutusjälgedeta meeste sukeldumisülikond, mille ligikaudne maksumus on 500 eurot. Naisterahvas selgitas, et tegemist on kasutatud sukeldumisülikonnaga ning ta kasutab seda ise külmas vees sukeldumiseks või reisidel. Ametnikele tekitas üha suurema kahtluse kauba kasutamise osas see, et sukeldumisülikonna suurus oli naisterahva pikkusest tunduvalt suurem. Naisterahva selgitused seega ei olnud veenvad. Seoses sanktsioonirikkumisega alustati naisterahva suhtes väärteomenetlust.
Luhamaa tollipunkt
10. veebruaril saabus tollipunkti sisenevale suunale 39-aastane Eesti kodanik, kelle jaoks oli see korduv piiriületus aasta jooksul. Isik ning tema juhitud sõiduk suunati tollikontrolli. Eelnevalt ei soovinud inimene ametnikele midagi deklareerida. Läbivaatuse käigus avastati isiku kaubiku kaubaruumist 170 matrjoškat. Kuna inimesel suhtes viiakse läbi sanktsioonide rikkumise alast kriminaalmenetlust, lisati antud rikkumine lisaepisoodina käimasoleva kriminaalmenetluse juurde.
Koidula tollipunkt
10. veebruaril saabus tollipunkti sisenevale suunale Leedu registreerimisnumbriga veok. Kaubaks deklareeriti 21,7 tonni pressitud puidust voodipõhja liistusid, kauba päritoluks märgitud Hiina, kauba sihtkohaks märgitud Poola. Dokumentide kontrollimisel avastati kahtlust äratavaid ebatäpsusi, mistõttu tekkis ametnikel kahtlus, et esitatud saatedokumendid ei olnud seotud selle veosega. Samuti ei esitanud vedaja dokumente, mis tõendaksid kauba Hiina päritolu. Seoses sanktsioonirikkumise kahtlusega suunati kaup tagasi Venemaale.
Liikuv tollikontroll
11. veebruaril kontrollisid liikuva tollikontrolli ametnikud Uulu külas Leedu registreerimisnumbriga veokit, mille marsruudiks deklareeriti Leedu-Soome. Juhile anti korraldus avada kaubaruum, kus tulid nähtavale alused, mis äratasid ametnikes kahtlust. Kaubik suunati tolliangaari, kus alustati põhjalikuma kauba läbivaatusega. Kontrolli käigus avastasid ametnikud kaubaruumist kokku 20 160 karpi ehk umbes 322 kilogrammi maksumärkideta nikotiinipatju. Juhtumi täpsemad asjaolud selgitatakse välja edasise menetluse käigus.
11. veebruaril peeti Paldiski linnas kinni sõiduk, mida juhtis 51-aastane naisterahvas. Naisterahvast kahtlustati illegaalsete sigarettide käitlemises. Isiku sõidukile ja elukohale teostati läbivaatus, mille käigus avastati kokku 17 940 maksumärkideta sigaretti. Sigaretid võeti väärteomenetluse raames hoiule.
Varasemad avastused
12. jaanuaril kontrollisid Muuga tollipunkti ametnikud ettevõtte kaupa, mis pidi deklaratsiooni järgi liikuma läbi Venemaa Eestist Türki. Kaubaks oli deklareeritud 55,38 kilogrammi automaatseid voolukatkesteid, 12,3 kilogrammi elektronlülitusi ning 677,32 kilogrammi kontaktoreid, mida kasutatakse pingeliste vooluringide kaugjuhtimiseks ja lülitamiseks. Ettevõttel paluti esitada lisadokumente, mis tõestaksid kauba jõudmist Türki, kuid ettevõte keeldus lisadokumente esitamast. Seetõttu keelati kauba eksport Türki.
24. jaanuaril saabus Narva tollipunkti väljuvale suunale 39-aastane Venemaa kodanik, kelle jaoks oli see korduv piiriületus aasta jooksul. Enne tollikontrolli ei soovinud inimene ametnikule midagi deklareerida. Läbivaatuse käigus avastati tema seljakotist sülearvuti Lenovo ning kaks nutitelefoni iPhone. Kuna inimesel on varasemalt esinenud korduvaid sanktsioonirikkumisi, alustati tema suhtes kriminaalmenetlust.
28. jaanuaril kontrollisid postitolli ametnikud Eestist Venemaale liikuma pidanud postisaadetist. Saadetise tollikontrolli käigus avastati sealt 32 vinüülplaati. Kuna vinüülplaatide sisse- ja väljavedu on sanktsioonidega keelatud, peeti saadetis kuni edasiste asjaolude väljaselgitamiseni kinni.
3. veebruaril saabus Tallinna lennujaama tollipunkti Eestist Gruusiasse liikuma pidanud kaup. Kaubaks deklareeriti 65 lintlihvaparaati, 300 murutrimmerit, 374 teritusseadet, 24 ketassaagi, 4 sisseehitatud mootoriga saagi, 143 sisseehitatud elektrimootoriga tööriista, 5 akutoitega käsitööriista ning 1308 liitium-ioonakut käsitööriistadele. Ettevõttel paluti esitada täiendavaid dokumente, mis tõestaksid, et kauba tegelik sihtkoht on Gruusia. Nõutud dokumente tollile ei esitatud, mistõttu tõkestati kauba väljavedu.









