Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

2021. aasta on alanud optimistlike nootidega. 2020. aastast on vähe sündmuseid, mida tagantjärele positiivses võtmes meenutada.

Sellele vaatamata, osutus Eesti tervishoiusüsteemi ja majanduse käekäik oluliselt paremaks kui kardetud. Ehkki lõplikud numbrid on alles selgumas, siis SEB hinnangul piirdus Eesti mullune majanduslangus vähem kui 3 protsendiga, mis on üks väiksematest kogu Euroopas. See annab lootust ka alanud 2021. aasta osas.

Hoolimata suhteliselt leebetest piirangutest pole nakatumisnäitaja jõudnud endiselt sellisele tasemele, mis sunniks meid teiste riikide eeskujul ühiskonda täielikult sulgema. Käivitunud on vaktsineerimisprogramm, mis on peagi jõudmas peamiste riskirühmadeni, kelle elude päästmiseks senised piirangud on ette võetud. See lubab uskuda, et alates teisest kvartalist hakkab Eesti majandus ilmutama selgeid paranemismärke, mis aasta teises pooles kulmineeruvad jõulise majanduskasvuga. SEB prognoosi põhjal suureneb Eesti SKP tänu teise poolaasta tugevale majanduskasvule tänavu 3,3 protsenti. Hoogu jätkub ka 2022. aastasse, kui SKP suureneb oodatavalt 3,5 protsenti.

Majandust veab tarbimine

Peamiseks majanduskasvu mootoriks 2021. aastal saab olema majapidamiste tarbimine ja investeeringud. Vaatamata kasvanud töötusele, on enamuse leibkondade sissetulekud kannatanud kriisi tõttu vähe kui üldse. Jätkunud on palgakasv ja kindlust lisavad kriisi ajal hüppeliselt suurenenud säästud. Piirangute kadumisel soovib enamus inimestest naasta varasemate tarbimisharjumuste juurde, mistõttu suureneb eratarbimine hüppeliselt. Kui peamiselt toidab kasvu teenuste suurem tarbimine, siis IV kvartalis annab täiendava panuse kasvu II pensionisamba vahendite avanemine, mis tõstab nõudlust ka kaupade järele. Kõigi eelduste kohaselt jääb 2021. aastal tugevaks ka nõudlus elukondliku kinnisvara järele.

Ekspordi paneb kasvama teenuste taastumine

Eesti ekspordi taastumine sõltub mõistagi meie kaubanduspartnerite majandusseisust. Õnneks jäi kardetud majanduslangus oodatust väiksemaks ka Eesti kahel kõige olulisemal sihtturul, Soomes ja Rootsis. Kuigi 2021. aasta esimene pool saab võimaliku viiruse leviku ja piirangute karmistumise tõttu olema majanduslikult keerukas nii meil kui mujal, siis mulluse madala võrdlusbaasi tõttu võib ka aasta esimene pool näidata küllalt positiivseid numbreid. Aasta teises pooles ootame ekspordi taastumist ennekõike teenuste paranenud müügi, sh turismi taastumise tõttu. Kriitilise tähtsusega on siin reisipiirangute kadumine, kuid et Euroopa riigid liiguvad vaktsineerimiskavaga edasi sarnases tempos, siis loodetavasti toimub leevendamine kooskõlastatult.

Pikem vaade majandusele tõstatab mitmeid olulisi küsimusi

Kuigi maailmamajanduse taastumine 2021. aastal on laiapõhjaline, siis pikemas vaates jagub edasise osas ka palju ebakindlust. Koroonakriis on olnud võrreldes varasemate majanduskriisidega täiesti eripärane, seda nii oma põhjuste kui selle leevendamiseks kasutatud meetmete poolest. Kuidas reageerivad riikide tööturud, kui senised toetusmeetmed lõpetatakse? Kuidas mõjutab majanduse tulevikku kriisi käigus paisunud võlakoorem ja kas praegust rahapoliitilist kurssi on üldse võimalik muuta? Kas eelneva tulemusena kiireneb lõpuks inflatsioon?

Pikema analüüsi neil teemadel leiab SEB värskest majandusprognoosist

Viimased uudised