Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Võrumaa Arenduskeskus

Möödunud nädalal toimus kahepäevane õppereis Lõuna-Eesti koolijuhtidele, mille eesmärk oli tutvuda Kagu-Eesti piirkonna koolide, ettevõtete ja kogukondadega. Õppereisil vahetati mõtteid demokraatliku kaasamise osas koolikeskkonnas ning arutleti, kas või kuidas haridusasutuste puhul eesmärke seades lähtuda kindlatest väärtustest.

Reisil osalesid koolide juhtkonna liikmed ja haridusspetsialistid erinevatest Lõuna-Eesti haridusasutustest ning kokku oli esindatud lausa 32 erinevat kooli alates lasteaed-algkoolist Siimustis kuni Võru ja Põlva riigigümnaasiumiteni välja. Õppereisi korraldas Võrumaa Arenduskeskus ning see toimus Lõuna-Eesti ettevõtlike noorte (LEEN) projekti raames koolijuhtide võrgustumise tegevussuuna alt.

„Inimesed, kes meie koole juhivad, on põnevad persoonid unikaalsete kogemustega ja leian, et neist on tohutult palju õppida,” jagas oma kogemust Otepää Gümnaasiumi õppekoordinaator Siim Säre. „Mind hämmastas, kui sõbralikult ja avatult suheldi ning kogemusi jagati. See aitab minul, kui äsja kooli tööle asunud rohelisel, kiiremini suhestuda valdkonna eripäradega.”

„Õppereiside eesmärgiks ongi esmajoones see, et erinevate maakondade haridusasutuste juhid saaksid omavahel tuttavaks ning kogemustest õppimine ei piirduks ainult oma piirkonna näidetega, ent igal reisil proovime esile tuua häid ettevõtlikkuse rakendamise näiteid nii koolide kui ka kohalike ettevõtete näol,” rääkis Võrumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuht Kadi Kaur. „Sel korral mõtestasime lisaks ka noorte kaasatust ja nähtavust koolikeskkonnas viisil, mis toetaks noorte ettevõtlikkust ja aktiivset osalust ühiskonnas.”

Reisi esimesel päeval tutvuti Antsla Gümnaasiumi renoveeritud hoone ja uuenduslike lähenemistega, mida tutvustas koolijuht Katrin Martinfeld. Seejärel külastati Valgjärvel asuvat KODAS siidrifarmi ja restorani, kus ettevõtte tegevjuht Sulev Nõmmann viis koolijuhid oma tooraine väärindamise teekonnale ning rääkis teadusasutuste ja ettevõtete koostöö olulisusest. Õhtuks jõudsid osalejad Pühajärve hotelli, kus oli võimalus lõõgastuda ja kogetut omavahel arutada.

Teine päev algas ringkäiguga Lüllemäe Põhikoolis, kus külastati ka kohalikku kultuurimaja ja osaleti kooritunnis. Õppereisi lõpetas külastus hubasesse Postimaja salongi Harglas, kus kaasamisprotsesside spetsialist Kaarel Vaidla pani kõiki mõtlema demokraatliku hariduse ja koolide kaasamismehhanismide üle.

Maarja-Magdaleena Põhikooli direktor Kristiina Raja sõnul oli reis väga inspireeriv ja praktiline. „See pakkus uusi ideid, kuidas noori tõhusamalt kaasata ja nende ettevõtlikkust arendada,” ütles Raja. „Kõige põnevam oli kuulda ja arutleda, kuidas iga osaleja leidis midagi väärtuslikku, mida oma koolis rakendada. Näiteks Antsla Gümnaasiumi lõimingutabel, mis aitab õppeained paremini omavahel siduda, on kindlasti idee, mida ka oma koolis kaalun.”

Õppereisil osalenud koolijuhid hindasid kõrgelt ka Lüllemäe koolis toimunud ajurünnakut, kus praktilisi koolielu probleeme lahendati loovalt – teemad ulatusid kasemahla väärindamisest kuni isetegemise kaudu mõttemustrite muutmiseni.

Lõuna-Eesti koolijuhtide võrgustiku tegevused jätkuvad 2026. õppeaasta lõpuni ning järgmist õppereisi on oodata juba maikuus.

Koostööprojekti „Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored” rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”.

Viimased uudised