Lõppes Päästeameti projektikonkurss kogukondade kriisivõimekuse kasvatamiseks – siin on Lõuna-Eesti projektid
Avaldatud: 18 jaanuar, 2024Möödunud aastal kuulutas Päästeamet välja projektikonkursi, mille läbi parandada elanikkonna ohuteadlikkust ja kogukondade võimet hädaolukordadega senisest paremini toime tulla. Positiivse rahastusotsuse said kokku 63 mittetulundusühingut. Projekti 2023. aasta eelarve oli 115 199 eurot.
Projekti tegevused viidi ellu koostöös kohaliku omavalitsuse ja regionaalse päästekeskusega. Kohalikud omavalitsused nõustasid kogukondi taotluste kirjutamisel ja mitmed panid õla alla nõutud omaosaluse tasumisel. Päästekeskus tegi osalevale kogukonnale tasuta kriisikoolituse, mis oli toetuse saamise eelduseks. Samuti nõustati kogukonda kriisiplaani koostamisel.
Kogukondade kerksuskeskused said projektirahade toel juurde erinevat kriisides toimetuleku kasvatamiseks olulist varustust. Kõige rohkem soetati generaatoreid, akuvalgusteid, -pankasid, -raadioid ja tehti elektritöid generaatorite hoonetele ühendamise valmisolekuks. Olulisel kohal olid tegevused puhta vee kättesaamiseks ja vee säilitusvõimaluste tagamiseks. Veel soetati toidu tegemise, säilitamise ja vedamisega seotud vahendeid, esmaabivahendeid, soojuskiirgureid, autoraadiosaatjaid ning mobiilseid kütusemahuteid.
Nii taotlustes, kui esitatud raha kasutamise aruannetes oli näha kogukonna läbimõeldud ja kaardistatud vajadusi kriisiolukordade lahendamiseks ning juba ühiselt koostatud kriisiplaane. Kitsaskohtadena võib välja tuua MTÜ-de puudlikku dokumentatsiooni – näiteks pikendamata juhatuse liikmete volitused ja esitamata majandusaasta aruanded.
Oluline nõuanne Päästeameti poolt on enne varustuse hankimist põhjalikult läbi mõelda, missugused ja mis omadustega peaks olema vahendid, mis on abiks ja kuluvad kogukonnale keerulistel aegadel ära. Kui soovitakse generaatoreid, siis mõelda, missuguse võimsusega ja mille jaoks neid on vaja – kas seadmete laadimiseks, valgustuseks või tehnosüsteemide käigushoidmiseks. Samuti tuleks läbi mõelda generaatori hoonete või elektrisüsteemidega ühendamise valmidus.
Projektikonkursi „Ole valmis – kogukondade võimestamine kriisideks valmistumisel 2023” korraldas Päästeameti ennetustöö osakond. Konkursi teemad on igal aastal erinevad, kuid eesmärk on üks – suurendada ohutust ja ühiskonna valmisolekut kriisides toimetulekuks.
Lõuna-Eesti maakondade kogukondade kriisivõimestamine
Päästeameti projektikonkursi „Ole valmis – kogukondade võimestamine kriisideks valmistumisel 2023” kaudu said toetuse 18 mittetulundusühingut ja selle saamise eelduseks oli päästeameti kriisikoolitusel osalemine. Lõuna päästekeskus jätkab ka pärast konkurssi kriisikoolituste korraldamist, kuhu oodatakse kogukondade ja külade elanikke. Praegu käivad koostöös ühendusega „Eesti Külaliikumise Kodukant“ kriisiümarlaua üritused, kuhu on kutsutud kogukondade aktivistid ja külavanemad. Ümarlaual saavad osalejad juhiseid, mida teha küla kriisiplaani koostamiseks, kuidas päästeamet neid selles nõuga aidata saab ning millised on täiendavad võimalused saada riigilt tuge kriisivahendite ja varude hankimiseks. Tartumaal leiab ümarlaud aset 19. jaanuaril Tõravere Observatooriumis, Jõgevamaal 09.veebruaril ja Viljandimaal 28. veebruaril.
„Kõigepealt peavad olema inimesed ise kriisideks valmis, järgmiseks kaitsekihiks kriisiolukorras enne kohalikke omavalitsusi ja riigiasutusi on kogukonnad,” ütles Lõuna päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Arvi Uustalu. „Kogukondade all peame eeskätt silmas külaseltse, vabatahtlikke ühendusi, kodanikuühiskonna võrgustikke, linnaosade ja asumiseltse.” Kriisikoolituse tellimiseks saab infot arvi.uustalu@rescue.ee või telefonil 522 6361.
Projektikonkursi kaudu toetuse ja koolituse saanud Lõuna-Eestis:
Jõgevamaa
- MTÜ Pajusi Küla Selts sai toetuse külamaja elektrisüsteemi generaatori ühendamiseks tehnilise lahenduse loomiseks.
- MTÜ Piilsi Külade Selts sai toetuse küla seltsimajale generaatori soetamiseks, millele tänu saab maja toimida kogukonna kriisikeskusena. Generaatori abil saab seltsimajas elektri puudumisel laadida akusid ja kasutada eluks vajalikke teenuseid (vee tarbimine, pesemine, toidu valmistamine jm).
- MTÜ Avinurme Külavanemate Koda sai toetuse tänu millele soetati piirkonna 10 küla kuuele kerksuskeskusele veenõusid, supitermoseid, akupanku ja päikesepatareiga raadio, esmaabikomplekte, malmkatlaid ning generaator.
Põlvamaa
- SA Maarja Küla sai toetuse joogivee varustuskindluse tagamiseks elektrikatkestuste korral. Selleks soetati ja paigaldati kaevule käsipump.
- MTÜ Prangli Külaselts soetas toetuse abil akupanga, 10 töölampi-matkalampi, väliraadio ja esmaabivahendeid.
- MTÜ Peri Külaselts soetas elektrigeneraatori.
- MTÜ Valgemetsa soetas küla kerksuskeskusele generaatori.
- MTÜ Kähri Seltsimaja soetas Tännasilma, Kähri ja Puskaru külade kriisides toimetuleku võime kasvatamiseks elektrigeneraatoreid.
Tartumaa
- MTÜ Küla Arendamise Selts “Sääniku” sai toetuse külamaja kriisiks valmisoleku kasvatamiseks, milleks valmistati ette generaatori hoone elektrisüsteemi ühendamise koht, hangiti välivoodeid ning väntdünamoga taskulamp-raadio.
- MTÜ Nõo Priitahtlik Päästeselts soetas generaatori.
Viljandimaa
- MTÜ Töötoad sai toetuse puuetega inimestele kriisis jätkusuutliku abi andmise tagamiseks diiselgeneraatori soetamiseks ja selle paigaldamiseks.
- Holstre Külaselts rajas toetuse abil kogukonnahoonele generaatori elektrisüsteemiga ühendamise valmiduse.
- MTÜ Suislepa Kultuuripärand soetas Suislepa külale elektrigeneraatori.
- Puiatu külaselts MTÜ soetas Puiatu Rahvamajale elektrigeneraatori ning jagas elanikele kriisides käitumise juhistega infomaterjale.
Võrumaa
- Uusvada kerksuskeskus sai toetuse kogukonnale elektrigeneraatori hankimiseks.
- MTÜ Luhamaa Nulga Priitahtlikud soetasid toetuse abil mobiilse elektrigeneraatori, millega piirkonna elanikke kriisides abistada.
- MTÜ Kangsti Külaselts ehitas Kangsti külamajale välja generaatori ühendamise valmiduse ja paigaldas autonoomse tulekahjusignalisatsiooni.
- MTÜ Toetuskeskus Meiela sai toetuse Meiela Järve Kodu hoonele generaatori soetamiseks ja paigaldamiseks.