Lõppes kaitseväe selle aasta suurim õppus Siil 2025
Avaldatud: 23 mai, 2025Täna reedel 23. mail lõppes kaitseväe selle aasta suurim õppus Siil 2025, millest võttis osa enam kui 16 000 Eesti ja liitlasriikide võitlejat, tuues erinevate riikide kaitseväelased ühiselt harjutama Eesti kaitsmist Eestimaa pinnal.
Peamisteks hinnatavateks üksusteks olid Eesti diviisi 1. jalaväebrigaad ja Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna määratud üksused, mis tunnistati hindamise järel lahinguvõimelisteks.
„Saame täna olla kindlamad kui kolm nädalat tagasi õppusega Siil 2025 alustades, et meie reservvägi on võimas ja võimekas, et meie ajateenijate tugev väljaõpe annab neile kindluse ka lahinguülesannete täitmise ajaks, ning et meie liitlased on vankumatult meie kõrval ja suudavad meile igal ajal ka täiendavate jõududega appi tulla. Seejuures oleme kõigi oma üksustega ka kokku harjutanud, et olla ühiselt valmis kaitsma nii Eesti kui kõigi NATO riikide vabadust ja suveräänsust,” ütles õppuse üldjuhina kaitseväe juhataja kindralmajor Andrus Merilo.
Kaitseväe juhataja toonitas, et sellised mastaapsed õppused ja pühendumine riigi kaitsmisele ei saa toimuda ilma ühiskonna toetuseta. Kõigi võitlejate lähedased, reservväelaste tööandjad ning õppuse läbiviimist oma maade ja metsade kasutamise lubamisega toetajad on andnud tubli panuse meie kaitse tugevdamisesse ja kaitsevägi on selle eest tänulik.
Juba viiendat korda toimunud õppuse Siil seekordseks põhiliseks eesmärgiks oli harjutada läbi Eesti ja regionaalsete kaitseplaanide võtmeülesannete täitmine koostöös liitlastega ning kaitseväe, Kaitseliidu ja liitlasüksuste lahinguvalmiduse kontrollimine. Lisaks pöörati erilist tähelepanu liitlasvägede kiirele ja suuremahulisele sissetoomisele Eestisse Ühendkuningriigi 4. jalaväebrigaadi ja seda täiendavate Prantsuse üksuste näol, samuti liitlasüksuste vastuvõtmisele ning integreerimisele Eesti diviisi koosseisu, koos viivitamatu lahinguvalmiduse saavutamisega.
Ajavahemikul 5. maist kuni tänaseni toimunud õppus Siil 2025 algas kaitseväe üksuste formeerimisega, millele järgnes reservväelastele mõeldud sõjaliste ja erialaste oskuste värskendamine ning väljaõppe ühtlustamine õppuse esimesel nädalal. Õppuse haripunktiks oli 13. kuni 16. maini toimunud õppelahingud ja manöövrid maastikul, millele järgnesid Eesti ja liitlasriikide üksuste lahinglaskeharjutused kaitseväe keskpolügoonil, Rutjal ning Nursipalu harjutusväljal ajavahemikus 19. kuni 23. maini.
Eesti üksustest osalesid õppusel Siil 2025 kaitseväe peastaap, diviisi staap ja diviisi allüksused, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus, merevägi ja õhuvägi, erioperatsioonide väejuhatus, kaitseväe luurekeskus, sõjaväepolitsei, Kaitseväe Akadeemia ning Kaitseliit, lisaks oli õppusel esindatud NATO lahingugrupp Eestis ja NATO eelpaigutatud staabielement Eestis.
Lisaks osalesid õppusel enam kui kümne liitlas- ja partnerriigi üksused. Esindatud oli Ühendkuningriik, Prantsusmaa, USA, Kanada, Läti, Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola ja Portugal. Vaatlejaid ja instruktoreid liitus õppusega ka Jaapanist, Iisraelist ja Ukrainast.
Siil 2025 toimus NATO õppuse Steadfast Deterrence 25 raamistikus, mis hõlmab Hollandis Brunssumis paikneva NATO ühendväejuhatuse staabi (NATO Allied Joint Force Command Brunssum ehk JFCBS) strateegilisel ja operatsioonilisel tasemel heidutuse ja kaitseoperatsioonide planeerimist ning juhtimist. Lisaks on Siil 2025 ettevalmistav õppus Eesti diviisi osalemiseks NATO Kirdekorpuse taktikalisel õppusel Griffin Lightning 25.