Liitlased lihvivad koostalitusvõimet Lõuna-Eestis
Avaldatud: 8 mai, 2025Õppuse Siil 2025 raames harjutavad Nursipalu harjutusväljal koos tegutsemist Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa üksused, et tõhustada omavahelist koostööd ning ühtlustada toetusüksuste tegevust lahinguväljal.
„Õppuse raames on tähtis näidata, et me suudame suurte jõududega kohale tulla kasutades erinevaid transpordiliike. Samuti on tähtis oma NATO liitlastega ja kohale kutsutud reservväelastega koos harjutamine ühtse väena selleks, et olla valmis kaitsma Eestit kui selleks vajadus tekib,” ütles Ühendkuningriigi kontingendi miinipildujarühma ülem kapten Cartwright.
Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa miinipilduja- ning tagalaüksused tutvusid enne õppuse järgmist faasi teineteise varustuse, standardprotseduuride ja tehnikaga ja jagasid omavahel erialast kogemust.
„Tähtis on võtta kaasa nii palju õppetunde kui võimalik ja aru saada üksteise erisustest selleks, et kui me peaksime kunagi seda reaalselt tegema, oleks kõik võimalikult sujuv,” lisas kapten Cartwright. „Kuigi siin on sarnasusi Šotimaaga, teavad seda maad kõige paremini ikkagi eestlased ja meie ülesanne on õppida siinset keskkonda tundma selleks, et reaalses olukorras väldiksime lihtsaid vigu ja oleksime nii hästi ette valmistatud kui võimalik.”
Liitlasriikide miinipildujarühmad tutvustasid üksteisele relvade lahinguvalmis seadmise protseduuridest kuni tuleülesannete edastamiseni. Samuti demonstreerisid mõlema riigi tagalaüksused üksteisele oma naastmise, tankimise, meditsiini ja muid tagala toetuse võimekusi.
„Meie jaoks on see harukordne võimalus harjutada uues keskkonnas, uues kohas ja uute vahenditega,” ütles Prantsuse kontingendi miinipilduja rühma meeskonna ülem seersant Thomas. „Siin on koos eestlased, britid ja prantslased selleks, et õppida koos tegutsema ja vajadusel Eestit kaitsma.”
Lisaks Eestile osalevad õppusel enam kui kümne liitlas- ja partnerriigi üksused. Esindatud on Ühendkuningriik, Prantsusmaa, USA, Kanada, Läti, Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola ja Portugal. Vaatlejaid ja instruktoreid liitub õppusega ka Jaapanist, Iisraelist ja Ukrainast.
Õppus Siil 2025 on kaitseväe selle aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui liitlasriikide sõdurid.