Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kasutatud auto ost võib olla hea viis raha säästmiseks, kuid ainult siis, kui teed seda läbimõeldult. Kahjuks satuvad paljud ostjad levinud lõksudesse, mis võivad hiljem kalliks maksma minna. Siin on olulisemad vead, mida vältida, et sinu uus neljarattaline kaaslane ei osutuks hoopis peavaluks.

Auto ajalugu jääb kontrollimata

Üks suurimaid vigu on ostmine ilma auto tausta kontrollimata. Paljud ostjad jätavad auto taustakontrolli tegemata, uskudes ainult müüja juttu või auto väljanägemist. Tegelikkuses võib sõiduki ajalugu paljastada üliolulist infot, mis mõjutab selle väärtust ja turvalisust: näiteks kas auto on olnud liiklusõnnetuses, kui palju on see tegelikult sõitnud, kas tegemist võib olla varastatud sõidukiga või kas see on olnud välismaalt toodud ja ümber ehitatud. Auto registreerimisnumbri või VIN-koodi (sõiduki identifitseerimisnumber) abil saab kontrollida andmeid usaldusväärsetest andmebaasidest, nagu Transpordiamet või Carvertical jt.

Ost otsustatakse liiga kiiresti

Autoost on oluline finantsotsus, mille puhul ei tohiks kiirustada. Kui müüja survestab ostma “enne kui keegi teine jõuab”, tasub olla ettevaatlik. Ka hea esmamulje ei pruugi peegeldada tegelikku seisukorda. Võta aega erinevate pakkumiste võrdlemiseks, arvuta kogukulud (sh remont, kindlustus, kütus, hooldus), ning kaalu ostu ratsionaalselt. Kui plaanid kasutada autolaenu, siis arvesta kindlasti ka laenu kogukuludega ning vali sõiduk, mille rahaline koormus sobib sinu eelarvega.

Proovisõit jäetakse tegemata

Auto peab sobima sinu vajadustega – ja selle kindlaks tegemiseks on proovisõit hädavajalik. See aitab tuvastada võimalikke tehnilisi probleeme, kontrollida, kuidas auto teel käitub, ja hinnata üldist sõidumugavust. Proovisõit on võimalus tunnetada, kas auto on tõepoolest sinu jaoks õige valik.

Teenindusraamat ja hooldusajalugu ei ole saadaval

Korrapäraselt hooldatud autol on palju suurem tõenäosus olla heas tehnilises seisukorras. Kui auto müüjal pole esitada hooldusraamatut, hooldusarveid või tehnohoolduse tõendeid, tasub suhtuda ettevaatlikult. Hooldusraamat annab hea ülevaate auto senisest eluloost. Kui see puudub või on lünklik, võib see viidata hooletule hooldusele või varasematele probleemidele. Regulaarselt hooldatud auto on enamasti usaldusväärsem ja pikaealisem.

Leping jääb sõlmimata

Ka siis, kui ost toimub sõbra või tuttava kaudu, tuleks alati koostada ametlik ostu-müügileping. See dokument on oluline tõend juhuks, kui hiljem tekib vaidlusi auto seisukorra või maksete osas. Lepingusse tuleks märkida auto andmed, hind, läbisõit, võimalikud puudused, ja mõlema osapoole kontaktandmed koos allkirjadega.

Madala hinna lõksu langemine

Kui auto hind tundub kahtlaselt madal võrreldes turuhindadega, on väga suur võimalus, et midagi on varjatud. Mõned müüjad püüavad madala hinnaga kiiresti müüa sõidukeid, millel on tõsised tehnilised probleemid või juriidilised puudused. Samuti tuleb olla eriti ettevaatlik internetikuulutuste suhtes, kus palutakse raha ette saata või kasutatakse keerulisi lugusid, et õigustada auto madalat hinda ja kiiret tehingut. Kui hind tundub liiga hea, et olla tõsi, tasub alati asja süvitsi uurida.

Kokkuvõte

Kasutatud auto ostmine nõuab kannatlikkust, põhjalikkust ja oskust küsida õigeid küsimusi. Kontrolli alati auto ajalugu, tee proovisõit, nõua hooldusraamatut, sõlmi korrektne leping ning ära lase end pimestada madalast hinnast. Nii suurendad oluliselt tõenäosust, et leiad usaldusväärse ja kvaliteetse sõiduki, mis teenib sind veel pikki aastaid.

Viimased uudised