Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuusiku-Nõmme Rebasekivi, mille tõi rahvajutu järgi Jeesuse ema Maarja. Foto: Jüri Metssalu

Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Eesti Kohapärimuse Keskus kutsuvad osalema kaastööprojektis „Leia oma kohalugu!”, millega väärtustatakse meid ümbritsevate eriliste, oluliste, pühade ja tähenduslike paikade lugusid. Salvestusi ja tekste oodatakse ajavahemikus 23. aprill – 1. juuni 2021.

On palju kohti, mis on inimestele olulised, millest kõneldakse lugusid või legende. On paiku, millel on eriline nimi, kus on midagi tähelepanuväärset kogetud või mis meenuvad mälestustes. Selliste kohtade teadjatel palutakse need lood jäädvustada ja Eesti Rahvakultuuri Keskusele saata.

„Üleskutsete sari „Leia oma lugu!” võtab kolmanda osaga kevadise suuna ja pöörab pilgud meid ümbritsevale maastikule. Soovime teada, millised on meile tänapäeval olulised ja erilised paigad ning kui palju tuntakse pärimuspaikadega seotud lugusid,” avab üleskutset Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Maili Metssalu ja lisab, et seekordne üleskutse on koostööprojekt Eesti Kohapärimuse Keskusega, mis on pühendunud just maastikutajule ja kohamälule.

„Keskkond on kõikjal kõnekas. Ta kõneleb meile nii läbi vanade rahvajuttude kui ka meie enda otseses tunnetuses,” ütleb Eesti Kohapärimuse Keskuse juhatuse liige  ja Eesti Rahvaluule Arhiivi kohapärimuse töörühma projektijuht Jüri Metssalu. „Oleme Eesti Kirjandusmuuseumi, Maa-ameti ja Keskkonnaameti koostöös loonud kohapärimuse kaardirakenduse, kus on võimalik avaldada kohtadest kõnelevaid videosid, helisalvestusi, fotosid ja tekste,” tutvustab ta kohalugude jäädvustamise kaasaegseid võimalusi. “Vajutades huvipakkuva koha tähisele hakkab kohe selle paiga tundja kaardil kõnelema. Nii avanevad kaardirakenduses peagi ka parimad käesolevas kogumisprojektis osalejate kohalood,” selgitab Metssalu üht üleskutse eesmärki.

Oodatud on kuni 4 minutit pikad videoklipid ning vabalt valitud pikkusega helisalvestised ja tekstid.

Parima loo autorile on Eesti Kohapärimuse Keskus auhinnaks välja pannud kuni kümnele inimesele mõeldud pärimusmatka, mis toimub kokkulepitud ajal ja piirkonnas. Eriautasu Eesti Rahvakultuuri Keskuse poolt pälvib mõnusaim video, heliklipp ja tekst. Valik meile saadetud kohalugudest avaldatakse ka kohapärimuse kaardirakenduses, kuhu loodame niiviisi leida palasid kogu Eestist.

Lugusid saab koos andmetega üles laadida SIIN. Lisaks tuleb saata allkirjastatud nõusolek teose avalikustamiseks ja jagamiseks Eesti Rahvakultuuri Keskuse äranägemisel. „Leia oma lugu!” üleskutsete sarjas kogutust valmib Eesti Rahvakultuuri Keskusel peagi audiovisuaalne näitus.

Kommentaarid

Viimased uudised