Leedu valmistub võimaluseks, et Vene-vastased sanktsioonid kaovad
Avaldatud: 12 aprill, 2025Leedu valmistab ette seadusemuudatusi, mis lubaksid kehtestada Venemaale ja Valgevenele riiklikud majandussanktsioonid, kui Euroopa Liit ei suuda oma piiranguid pikendada.
Kavandatavad muudatused, mida BNS nägi, täiendaksid praegu Leedu parlamendis Seimis arutlusel olevat Ukraina-vastase sõjalise agressiooni piiravate meetmete seaduse eelnõud. Seadusandlus sisaldab juba sätteid kehtivate sanktsioonide pikendamiseks kuni 2026. aasta maini, vahendab lrt.lt.
Eelnõu koostas välisministeerium, kuid seda loodetakse tutvustada mõne parlamendiliikme või seadusandjate rühma kaudu, kuna eelnõu on parlamendis seimis jõudmas lõpphääletusele.
Eesmärk on luua siseriiklik mehhanism Venemaa ja Valgevene vastu suunatud majandussanktsioonideks juhuks, kui EL ei suuda oma kollektiivseid meetmeid säilitada. Ettepanekus kirjeldatakse selliseid riiklikke sanktsioone kui „äärmuslikku meedet”.
EL-i sanktsioonid Kremlile aeguvad juuli lõpus. Kuid hiljutised EL-i jõupingutused meetmete pikendamiseks on leidnud Ungari vastuseisu, tekitades muret, et sarnane vastupanu võib ohustada tulevasi pikendamisi.
„Kuigi Euroopa Liit on jätkuvalt pühendunud surve suurendamisele Venemaale, sealhulgas täiendavate sanktsioonide kaudu, võib EL-i sanktsioonide pikendamata jätmine tuleneda teatud liikmesriikide süstemaatilisest takistamisest, mis on vastuolus Euroopa kollektiivsete julgeolekuhuvidega,” seisab eelnõus.
Selle tulemusena peaks Leedul olema seaduslik volitus kehtestada rahalisi ja majanduslikke piiranguid Venemaa ja Valgevene üksikisikutele ja juriidilistele isikutele, kes toetavad Kremli sõda Ukraina vastu või õõnestavad Ukraina suveräänsust ja julgeolekut.
Kavandatavate muudatuste kohaselt määrab Leedu valitsus nimekirja isikutest, üksustest ja organisatsioonidest, kelle suhtes kohaldatakse varade külmutamist ja muid majanduslikke meetmeid.
Leedu kehtestas esmakordselt riiklikud sanktsioonid Venemaa ja Valgevene kodanike suhtes 2023. aastal. Neid meetmeid uuendati ja pikendati hiljem samal aastal vastuseks Venemaa sissetungile Ukrainasse ja Valgevene toetusele sõjale.
Riiklikud sanktsioonid on suunatud peamiselt üksikisikutele, kuid on viinud ka parlamendis aruteluni Venemaalt ja Valgevenest pärit põllumajandustoodete impordipiirangute üle.
Pärast seda, kui Venemaa alustas 24. veebruaril 2022 täiemahulist sissetungi Ukrainasse, on EL kehtestanud 16 sanktsioonivooru, mis on suunatud üksikisikutele, Venemaa majanduse võtmesektoritele ja Kremliga seotud ettevõtetele.