Leedu hakkab koolidest vene keelt võõrkeelena välja juurima
Avaldatud: 23 juuli, 2025Leedu haridusametnike ja seadusandjate sõnul võivad haridusametnikud ja seadusandjad muuta oma eelistusi õpilaste eelistuste ja geopoliitiliste murede tõttu ning vene keele õpetamise koolides 2026. aastaks järk-järgult lõpetada.
Haridus-, teadus- ja spordiminister Jonas Petkevičius ütles kolmapäeval, et vene keele kui teise võõrkeele võimaliku eemaldamise üle kooli õppekavast peetakse arutelusid nii parlamendi Seimi haridus- ja teaduskomisjoni kui ka laiemalt avalikkuses, vahendab lrt.lt.
„Me jälgime trende ja kaalume kindlasti võimalust vene keel kui võõrkeel välja jätta,” ütles Petkevičius LRT raadiole.
Ta märkis, et viimastel aastatel on vene keelt õppivate õpilaste arv märkimisväärselt vähenenud. Petkevičius hoiatas aga, et otsuse langetamisel tuleb arvestada kvalifitseeritud õpetajate kättesaadavusega alternatiivsete keelte jaoks, eriti maapiirkondades.
„Meil on rohkem saksa ja prantsuse keele õpetajaid, aga hispaania keele õpetajatest on endiselt puudus,” ütles ta. „Mis mõte on vene keele ärajätmisel, kui meil pole seda millegagi asendada? Õppekava kohaselt on lapsed kohustatud õppima teist võõrkeelt. Seega peab see olema hoolikalt kaalutletud ja terviklik otsus.”
Valitsevaid sotsiaaldemokraate esindav Seimi haridus- ja teaduskomisjoni liige Darius Jakavičius tegi ettepaneku, et see muutus võiks jõustuda 2026. aasta septembris.
Ta usub, et see on hea aeg „ära kasutada praegust geopoliitilist võimalust” ja asendada vene keel Euroopa Liidu keelega, ütles Jakavičius LRT raadiole. Ta ütles, et kavatseb selle küsimuse parlamendikomisjonis tõstatada.
„Usun, et peame leidma lahenduse ja alates 1. septembrist 2026 takistama viienda või kuuenda klassi õpilastel – olenevalt sellest, millal nende koolid teise võõrkeele valivad – vene keele valimist,” ütles ta.
Haridusministeeriumi andmetel on viimastel aastatel järsult langenud kuuenda klassi õpilaste osakaal, kes valivad vene keele teiseks võõrkeeleks: 81,7%-lt õppeaastal 2014–2015 vaid 43,5%-le õppeaastal 2024–2025.