Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

9. mail, mida osa venekeelsest elanikkonnast peab Teise maailmasõja võidupühaks, keelatakse ilutulestikud ja pidustused, mis ei vasta riikliku julgeoleku huvidele, ülistavad sõjalist agressiooni või kajastavad vääralt ajaloosündmusi, otsustas Läti parlament Seim teisel lugemisel täna neljapäeval, 20. aprillil.

Seim võttis neljapäeval, 20. aprillil kiirkorras kahel lugemisel vastu inimõiguste ja avalike suhete komisjoni koostatud seaduse, mis näeb ette pürotehnika ja teatud tüüpi ürituste keelamise 9. mai, vahendab lsm.lv

Seaduse eesmärk on kaitsta julgeolekuhuve, „vältida Läti kui demokraatliku ja rahvusliku riigi väärtuste õõnestamist”, takistada ühiskonna lõhestamist, sõja, sõjalise agressiooni, totalitarismi, vägivalla ja ajaloosündmuste moonutamist.

Seaduse eesmärk on ka „olla solidaarne Ukraina rahvaga, kelle suveräänsust, iseseisvust ja riigi territoriaalset terviklikkust ohustab Venemaa sõjaline agressioon, ning mälestada Ukraina ohvreid ja surmasid”.

Seadus sätestab, et 9. mail on kogu Lätis keelatud korraldada avalikke meelelahutus- ja puhkuseüritusi, koosolekuid, jalutuskäike ja proteste, välja arvatud sellised avalikud üritused, mis ei ole vastuolus seaduse eesmärgiga.

9. mail võidakse korraldada üritusi, millega näidatakse üles solidaarsust Ukraina rahvaga ning mälestatakse Ukraina ohvreid ja hukkunuid.

Kui nõuetele mittevastava meetme korraldamiseks on vaja kohaliku omavalitsuse luba, siis kohalik omavalitsus luba ei väljasta.

9. mail terve päeva ja 10. mail kuni kella 7 hommikul on pürotehniliste toodete kasutamine keelatud.

Seadus sätestab ka, et kohalikud omavalitsused tühistavad 9. mail oma territooriumil avalike ürituste korraldamise load, kui need on juba välja antud.

„Kõik teavad, et 9. mai on päev, mida tatud osa ühiskonnast kasutab totalitaarsete ja okupatsioonirežiimide ülistamiseks ning meie huvides on vältida meetmeid, mis õõnestavad meie väärtusi, lõhestavad ühiskonda, ülistavad sõjalist agressiooni ja propageerivad valesid ajaloosündmusi,” ütles inimõiguste ja avalike suhete komisjoni esimees Ieva Brante.

Seadus jõustub väljakuulutamisele järgneval päeval.

Seadus ei sea tähtaegu ja peaks seetõttu kehtima edaspidi kõikidele 9. mai kuupäevadele.

Aastaid varem kogunes osa ühiskonnast, peamiselt venekeelsed, Uzvarase pargis asuva võidu monumendi juurde (lammutati augustis 2022), et asetada lilli ja korraldada valjuhälseid pidustusi. Eelmisel, 2022. aastal keelati pidustused seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse.

Viimased uudised