Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Pühapäeval alanud ja alles esmaspäeva pärastlõunal vaibuma hakanud vihmasadu oli Läti keskkonna-, geoloogia- ja meteoroloogiakeskuse andmetel Lätis tugevaim vähemalt alates 1945. aastast.

Kuigi sademete mõõtmisi on tehtud ka enne seda, on arhiiviandmed seni korrastatud ja usaldusväärsed alates 1945. aastast.

Tänapäeval mõõdetakse sademeid iga minut, kuid varem mõõdeti seda erinevate intervallidega: iga kolme tunni ja iga 12 tunni järel, seega on kõige täpsem võrrelda äsja kogetud sademeid ajalooliste andmetega, vaadates kahe päeva vihmasadu, selgitab LSM-i sünoptik Toms Bricis.

Lätis registreeriti seni kahe päeva suurim sajuhulk 8. ja 9. juulil 1973, mil Ventspilsis sadas 176 millimeetrit, kuid seekord Jelgava rajoonis Kalnciemsis ulatus pühapäeva ja esmaspäeva sademete kogusumma 193 millimeetrini.

Tehnilistel põhjustel ei olnud meteoroloogiajaamal esmaspäeval pärast kella 9 viimaste sajutundide andmeid, mis tähendab, et sajuhulk võib olla isegi veidi suurem. Mõlema päeva täielikud sademete andmed tulevad hiljem.

Kuid ka praegu on selge, et see on kõige tugevam vihm, mida Läti on kogenud alates vähemalt 1945. aastast.

Kalnciemsis vastab selline sademete hulk ligi kolmandikule kogu aasta klimaatilisest normist.

Ajalugu tegi vihm ka Riias.

Läbi aegade suurim kahe päeva sajuhulk oli pealinnas seni 12. ja 13. juulil 1986, mil sadas 86 millimeetrit. Seekord sadas kahe päevaga 118 millimeetrit, pooleteise kuu klimaatiline norm.

Riias ei tulnud kanalisatsiooni- ja vihmavee äravoolusüsteemid kõikjal suure veehulgaga toime ning tänavatele ja sõiduteedele tekkisid mitmel pool tohutud lombid, samuti kogunes vesi hoonete keldritesse. Daugava jõe veetase tõusis aga mõõdukalt, mistõttu massilisi evakuatsioone vaja ei läinud.

Ka eelmine 1986. aasta rekord sündis selle ajaga sarnastes tingimustes – kaks päeva tavatult tugevat tsüklonite tegevust, mis tõid kaasa tugeva tuule.

Sellised tsüklonid ei ole suvel Lätile omased, küll aga kord paari aasta jooksul.

Näiteks 2017. aasta augustis, kui sarnane tsüklon põhjustas Latgales üleujutusi, oli tuul nõrgem, kuna tsüklon paiknes täielikult maismaa kohal. Seekord oli tsükloni aktiivseim osa Liivi lahe kohal, kus põhja- ja loodetuultel on vabam võimalus liikuda, mis andis eriti tunda Jūrmalas, kus tuulekahjustused olid ühed ulatuslikumad.

Viimased uudised