Läti külas pandi kinni ainus pood, kuna sealt leiti aegunud kaupa
Avaldatud: 2 mai, 2025Klient kurtis sotsiaalmeedias Līvāni vallas Jersika külas asuva kaupluse peale, kust leiti väidetavalt palju aegunud kaupa. Omanik sulges poe kohe. Toidu- ja veterinaarteenistus (PVD) alustas haldusmenetlust, kuid Jersika elanikud on jäänud ilma toidupoest, edastas Vidusdaugava televisioon 29. aprillil.
„Juust aegus märtsis ning aegumiskuupäevale kirjutati markeriga kiri „Läti”. Leidsime, et enamus poes müüdavatest kaupadest on aegunud,” kirjutas anonüümne tarbija sotsiaalmeedias oma kogemusest Jersika poes „Pie Kristīnes”, lisades postitusele fotosid. Pood suleti samal päeval. Kliente ei olnud palju. Klientide hulgas oli ka naabruses asuva Jersika algkooli õpetajaid ja õpilasi.
Jersika algkooli töötaja Aija ütles: „Toidukaubad, võib-olla-jah, oleks võinud mõni teine kord värskemad olla, aga nagu maapoes ikka. Kõik ei saa linna minna, kõigil pole transporti ja bussidega ka – teate, kuidas on.”
PVD-l polnud võimalust olukorda kontrollida, sest pood oli inspektorite sündmuskohale saabudes juba suletud. Lisaks oli omanikul väga kiiresti õnnestunud kauplus PVD ettevõtete registrist kustutada, mis on teenuse praktikas pretsedenditu.
PVD Lõuna-Latgale osakonna juhataja asetäitja Diāna Pastare ütles: „Samal päeval viibisid inspektorid sama firma teises poes ja ei leidnud aegunud kaupa, mistõttu väide, et tegemist on ettevõtte süsteemiga, ei vasta tõele.”
PVD on aga alustanud haldusprotsessi, mille käigus üritatakse selgitada juhtunu asjaolusid.
Poe „Pie Kristīnes” omanik Jānis Romāns ütles, et poe sulgemist oli enne kaalutud, kuid juhtum oli ajendiks, kuna töötaja keeldus seal töötamast.
„Oli mõni kaup, mille parim enne oli möödas ja see oli töötaja osas vastutustundetu. Samas on see üldiselt pigem üles köetud asi. Kui ma selle oma advokaatidele saatsin ja nad vaatasid, siis paljudel fotodel olevatel toodetel oli valmistamise kuupäev, mitte aegumiskuupäev,” märkis nüüdseks suletud poe omanik.
PVD näeb ka tarbija käitumises ebakorrapärasusi.
„Fotode järgi otsustades on kõrvalised isikud toiduaineid käsitsenud, tõstnud, maha pannud, need on olnud müüja territooriumil. See oli põhimõtteliselt inspektorite töö, aga teeme seda spetsiaalsetes riietes, kinnastes, puhaste kitlitega, et mitte saastada ülejäänud tooteid,” ütles PVD pressiesindaja.
Eelmisel aastal registreeriti Latgale lõunaosas sama ajaga 33 aegunud kauba juhtumit ja tänavu seni 27 juhtumit. Juriidilistele isikutele määratud rahatrahv on sellise rikkumise eest 70–3000 eurot.