Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Alates käesolevast nädalast kuni aprilli lõpuni saabuvad Eestisse täiendavad liitlasvägede üksused, et osaleda mais algaval kaitseväe õppusel Siil 2025.

Liitlasüksused saabuvad nii õhu kaudu, meritsi kui ka maismaatranspordiga, harjutades siirmisoperatsioonidega erinevatel meetoditel siinse NATO lahingugrupi kiiret tugevdamist. Suurim Eestisse toodav lisaüksus on Ühendkuningriigi relvajõudude 4. brigaad, millele sekundeerivad kompaniid Prantsuse armeest.

Eestisse saabuvate liitlasüksuste vastuvõtmise eest vastutab kaitseväe toetuse väejuhatuse liikumis- ja veoteenistus, mis juhib ja koordineerib kõiki liitlasvägede liikumisi Eesti territooriumil. Täiendavate üksuste vastuvõtmist toetavad sõjaväepolitsei, diviisi logistikapataljon, õhuvägi ja merevägi, samuti Kaitseliidu Põhja maakaitseringkond.

„Liitlaste Eestisse saabumine on ideaalne võimalus harjutada kogu vastuvõtuahelat, alates sadamate ja lennujaamade tööst kuni varustuse jõudmiseni sihtkohta,” ütles toetuse väejuhatuse liikumis- ja veoteenistuse ülem major Toomas Pärnpuu. „Meie üksuse eesmärk on tagada liitlaste sujuv ja turvaline vastuvõtt maal, meres ja õhus.”

14. – 30. aprillini toimuva siirmisoperatsiooni käigus toovad Ühendkuningriigi ja Prantsuse relvajõud Eestisse hulgaliselt oma isikkooseisu ja lahingutehnikat, harjutades oma vägede kiiret siirmist Eesti kaitseks. Põhilise väekontingendina siirdakse Eestisse Briti armee 4. brigaad, mis toob õppusele Siil 2025 ligikaudu 1500 võitlejat. Brigaadi kuulub kaks kergjalaväepataljoni, mis kasutavad soomusmasinaid Foxhound ja Mastiff ning kergeratsaväe eskadrilli tragunid, kes liiguvad luuremasinatel Jackal. Lisaks on tuletoetuseks snaiprid, suurtüki-, tankitõrje- ja kuulipilduja võimekused ning brigaadi tagavad pioneeri- ja logistikaüksused.

Prantsuse relvajõud toovad enne õppuse Siil 2025 algust peamiselt merejalaväe üksuseid lisaks juba siin viibivale kontingendile.

Seoses täiendavate liitlasüksuste saabumisega võib Eesti teedel märgata sel ajaperioodil tavapärasest rohkem liitlaste sõidukeid ja militaartehnikat. Kaitsevägi palub liiklejatel olla tähelepanelik ning näidata üles mõistvat suhtumist tavaliiklusest aeglasemalt liikuvate kaitseväe kolonnide vastu.

Liikumis- ja veoteenistus on kaitseväe toetuse väejuhatuse allüksus, mille ülesanneteks on korraldada, saata ja julgestada nii Eesti kaitseväe kui liitlasüksuste siseriiklikke vedusid ja liikumisi. Lisaks vastutab liikumis- ja veoteenistus liitlasüksuste ja nende tehnika ning varustuse Eestisse toomise ja riigist välja saatmise eest. Samuti korraldab üksus Eesti kaitseväe missiooniüksuste, varude ja varustuse välisoperatsioonidele viimise ja sealt tagasi toomise. Lisaks koolitab liikumis- ja veoteenistus ajateenijate baasil välja erialaspetsialiste, kes asuvad üksuse teenistusse ning jätkavad samal erialal ka reservteenistust.

Viimased uudised