Kuus uhiuut HIMARS mitmikraketiheitjat alustavad peatselt sõitu Eestisse
Avaldatud: 22 jaanuar, 2025USA kaitsetööstusettevõte Lockheed Martin andis oma peakontoris Arkansases Eestile üle kuus vastvalminud HIMARS mitmikraketiheitjat. Kaitseväe relvastusse jõuavad raketisüsteemid sel suvel.
Leping Eesti kaitseväe kaudtulevõimekust tõstvate HIMARSite hankimiseks sõlmiti USA kaitsetööstusagentuuri DSCA ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) vahel 2022. aasta lõpus, sellele eelnes aastatepikkune turuanalüüs ning ligi aasta kestnud formaalsed tegevused lepingu sõlmimiseks. „Sellise strateegilise võime arendamine koostöös meie suurima liitlase Ameerika Ühendriikidega ning vaid kahe aastaga tarnimiseni jõudmine on ilmekas näide vastastikkusest usaldusest ja suurepärasest koostööst,” sõnas RKIK peadirektor Magnus-Valdemar Saar üleandmistseremoonial Lockheed Martini peakorteris Camdenis Arkanses.
Eestisse jõuavad kuus HIMARS mitmikraketiheitjat lähikuudel, tänu tarne-eelsele väljaõppele on kaitseväel valmidus relvasüsteemid kohe kasutusele võtta.
„Selle aasta suvest saame HIMARSitega endale pikamaa täppislöögi võime, mis laiendab oluliselt võimalusi Eesti kaitsmisel. Tänu suurepärasele koostööle Eestis paikneva Ameerika Ühendriikide HIMARS sihtüksusega „Võit“ oleme juba ette valmistanud oma tulevase raketisuurtükiväe patarei isikkoosseisu, et saabuvad relvad niipea kui võimalik kasutusele võtta. Suur osa selles on meie allüksuse juhtivkoosseisul, kes on teinud väga head ettevalmistustööd, mõelnud kastist välja ja läbi selle viinud relvastuse kasutuselevõtu aja miinimumini,” ütles suurtükiväepataljoni staabiülem major Tanel Tatsi.
Kuue HIMARSi hange on läbi aegade üks suuremaid Eesti relvahankeid. „USA kaitsekoostööagentuuriga DSCA sõlmitud lepingu raames hangime veel laskemoona, sidelahendusi, väljaõppe-, logistika- ja elutsüklilahendusi. Paketti kuuluvad ka erineva laskeulatusega raketid,” rääkis RKIK relvastuskategooria juht Ramil Lipp.
USA-poolne rahastus on osa julgeolekupaketist, mis on suunanud Ukraina ja NATO idatiiva riikide kaitsevõime tugevdamiseks. USA on toetanud erinevaid kaitsealaseid arenguid Eestis, viimase viie aasta jooksul on toetus erinevate hangete ja taristuprojektide jaoks olnud 228 miljonit dollarit. Seda on kasutatud näiteks suurekaliibrilise laskemoona varude täiendamiseks, aga ka sidevõimekuse tõstmiseks, õhupildi loomiseks ja öövõitlusvõimekuse arendamiseks.