KUUM: Saksa dopinguarst tegi sportlastega inimkatseid, üks sportlane sai paanikahäire
Avaldatud: 21 märts, 2019Saksa meedia avaldas lisainfot Erfurti dopingupesa kohta pärast eilset Müncheni prokuratuuri pressikonverentsi. Selgub, et dopinguarst Mark Schmidt tegi sportlastega inimkatseid. Samuti esines hügieeninõuete eitamist, näiteks olid verekotid pandud sulatamiseks tavalisse kraanikaussi.
Schmidti dopingulaborist Erfurtist leiti kokku 40 verekotti ja muid dopingu kasutamisele viitavaid vahendeid. Dopingut oli kasutanud kokku 21 sportlast 8 eri riigist ja 5 spordialalt.
Saksa rahvusringhäälingu ARD andmetel oli dopinguarst Schmidt võtnud ühelt sportlaselt hooaja jooksul koguni kuni 15 000 eurot. Müncheni peaprokurör Kai Gräber ütles, et Schmidt kasutas sportlasi katsejänestena.
Gräber rääkis „inimkatsetest”, kus üks sportlane oli saanud tõsised vereringehäired. Sportlane sai sellest paanikahäire ja surus mõlemad käed õlgadeni lume sisse. Gräberit pani imestama see julgus, millega sportlased oma elu ohtu panid.
Saksa väljaanne Der Spiegel kirjutas, et sportlastel oli võistluste ajal sees üleliigne liiter verd. Viie liitri asemel oli sportlastel organismis kuus liitrit verd. Seetõttu pidid nad võtma tromboosiravimeid, et vereringe suurele rõhule vastu peaks.
Saksa väljaande Die Zeit andmetel on lisaks Schmidtile kinni võetud veel kolm isikut. 48-aastane saksa naine peeti kinni Austrias, 66-aastane mees anti Austriast Saksamaale välja eelmisel nädalal. Kolmanda kinnipeetu kohta pole avalikult infot antud. Neid kõiki ootab 1-10 aasta pikkune vanglakaristus.
Prokuratuuri andmetel tegutses dopingugrupeering alates 2011. aastast kuni Seefeldi MM-mängudeni välja. Vereülekandeid on tehtud üle terve maailma. Veredopingut on manustatud Saksas, Austrias, Šveitsis, Itaalias, Eestis, Horvaatias, Sloveenias, Rootsis, Lõuna-Koreas ja Ühendriikides Havail. Vereülekandeid on tehtud üle saja korra.
Spordialadest on dopingut kasutatud lisaks suusatamisele ka jalgrattaspordis. Prokuratuur pole veel avalikustanud, mis riikidest olid kahtlusalused sportlased. Uurimine kestab teadaolevalt veel pikka aega.
http://www.spiegel.de/sport/sonst/doping-fall-operation-aderlass-blutauftauen-im-waschbecken-a-1258884.html