Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Ameeriklanna fabritseeris kahtlustuse kohaselt eelmise aasta lõpus ühe EKRE toetaja suhtes valesüüdistuse, et teda koeraga jalutades rünnati Stroomi rannas.

Asjaolude väljaselgitamiseks alustas politsei kriminaalmenetluse, mille käigus tuvastati, et sellist rünnakut toimunud ei ole. Nüüd alustati kriminaalmenetlust võimalike valeütluste andmise kohta, edastab politsei.

2018. aasta 27. novembril tegi ettevõtja Karoli Hindriks Facebookis postituse, milles kirjeldas, kuidas Põhja-Tallinnas Stroomi rannas loobiti võõrkeeles rääkinud ameeriklannat ja tema koera kividega.

„Sain teada, et ameeriklanna, kes elab Eestis, maksab Eestis makse, loob töökohti ja on õnnelikult abielus, jalutas oma koeraga ning rääkis telefoniga, kui teda ja tema koera ründasid kaks Eesti meest, ühel sinise lille märk (EKRE logo) rinnus,” kirjeldas Hindriks seda, mida talle oli räägitud.

Väidetavalt toimus rünnak päev pärast tuliselt möödunud EKRE meeleavaldust Toompeal. Kirjelduse kohaselt olevat mehed ameeriklannale kallale tunginud seetõttu, et naine rääkis telefoniga inglise keeles. Talle olevat karjutud „Go home foreigner, go home” („mine koju, välismaalane”) ning teda loobiti suurte kividega.

Päev hiljem pöördus avaldaja politseisse ning alustati kriminaalmenetlust kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel. Uurimise käigus vaatasid politseinikud üle hulgaliselt turvakaamera salvestisi, analüüsisid kõneeristusi, kuulasid üle tunnistajad ning vestlesid korduvalt väidetava kannatanu, 49-aastase naisega.

„Üsna pea sai selgeks, et kannatanu ütlused ei ühti politseiuurijate kogutud tõenditega, sealhulgas tõenditega sündmuskohalt. Kannatanu andis vastuolulisi ja ajas muutuvaid ütlusi. Kogutud info ei viita, et naine rünnaku ajal nimetatud piirkonnas viibis. Tänaseks on meil alus arvata, et kannatanu poolt kirjeldatud rünnakut aset ei leidnud,” selgitas Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit. Sel põhjusel alustati kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb valeütluste andmist.

„Kogutud tõenditest ilmneb, et naise ülekuulamisel antud ütlused ei vasta tõele – näiteks ei nähtu turvakaamera salvestistest, et naise autoga oleks Stroomi randa sõidetud ning ka naise telefoni asukohta kontrollides ilmnes, et sel ajal ei olnud naine Stroomi ranna piirkonnas. Arvestades asjaolusid on hetkel põhjendatud uurida, kas naine on andnud teadlikult politseile valeütlusi,” ütles kriminaalmenetlust juhtiv ringkonnaprokurör Natalja Lebed.

Kõnealuse loo valguses tuletab Kaido Saarniit inimestele meelde, et enne sotsiaalmeedias info jagamist tuleks veenduda selle tõesuses ja täpsuses. „Postitus eemaldati sotsiaalmeediast küll peatselt, kuid lugu elas oma elu meedias edasi ning seetõttu jõudis valeinfo väga paljude inimesteni,“ ütles politseijaoskonna juht.

TÄPSUSTUS: Esialgselt oli artikli pealkirjas ekslikult mainitud, et kahtus lasub ka Karoli Hindriksil, aga Hindriksi esindaja andis teada, et Hindriks üksnes avaldas eelmisel aastal Facebook’i postituse, milles avaldas isiklikku pahameelt väidetavalt asetleidnud vahejuhtumi kohta, mille vahetuks tunnistajaks ta ei olnud, nimetamata selles ühtegi isikut ja fabritseerimata mistahes (vale)süüdistust, sh süüdistust, mille alusel oleks tema suhtes käivitatud kriminaalmenetlus. Facebooki postituse avaldamine ei kujuta endast valesüüdistuse fabritseerimist, mille kohta oleks alustatud kriminaalmenetlust. Toimetus vabandab.

 

Kommentaarid

Viimased uudised