Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Margit Pugal. Foto: Kadri Unt

Vaid kümnendik Eesti inimestest leiab, et turvaliseks äraelamiseks piisab keskmisest palgast ehk kuni 1500 eurost puhtalt kätte, näitab SEB küsitlus. Palgasoovides ei ihaldata sugugi kõige suuremaid summasid, sest enim nimetati sobiva netopalga vahemikuna 2000–2500 eurot.

Kui alla 1500 euro jääva palgaga on veidi rohkem rahul kuni 29-aastased ja üle 60-sed, siis teised vanuserühmad peavad seda selgelt ebapiisavaks. Kolmveerand vastanutest vanusegrupis 40–49 leiab, et alla 2000-eurone sissetulek ei tule kõne allagi. Kõigist vastanutest peab ligi veerand paslikuks netopalgaks üle 2500 euro kuus.

„Toimetulek sõltub elukohast ja -stiilist, olemasolevatest finantskohustustest ja teistest teguritest, nii et ka suurem palk ei tähenda alati muretut elu. Viimaste aastate elukalliduse tõus on rahakotis tunda ja kuna suur osa inimestest saab oma sissetuleku palgast, siis võib arvata, et palgaootused ajas kasvavad,” ütles SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal.

Küsitlus kinnitab, et kõige suuremad palgaootused on Tallinnas ja ka Harjumaal. Teisalt rahuldab kuni keskmiseni ulatuv netopalk Põlvamaa vastanutest ligi viiendikku ja sama näitaja on ka Raplamaal.

Palgaootused on selges seoses haridustasemega, sest näiteks kõrgharidusega vastajatest peab 67% sobivaks vähemalt 2000-eurost netopalka.

Pugal lisas, et kõige parem oleks see, kui sissetulekust jääks osa kogumiseks ning tuleviku kindlustamiseks. „Täna pensionile jäädes tuleb keskmiselt arvestada 60-protsendilise sissetuleku langusega, juhul kui vanaduspõlves teisi rahaallikaid ei ole. Niisiis mängib pensioniks kogumine vanaduspõlve planeerimisel olulist rolli,“ märkis Pugal. „Näiteks kolmas pensionisammas on lahendus, mis SEB uuringu põhjal on kõige populaarsem nooremates vanuserühmades – 18-29-aastastest eelistab seda esimesele ja teisele sambale tervelt 39%.”

Neljandas kvartalis 2024 oli Eesti keskmine brutopalk 2062 eurot ja keskmine pension tõusis 1. aprillist 817 euroni, mis moodustab ligikaudu 40% keskmisest palgast. OECD uuringu järgi saab Euroopa Liidus elav keskmist palka teeniv töötaja pensioniikka jõudes pensioni, mis moodustab tema senisest palgast 68%, kuid Eesti töötajatel on sama näitaja 34%.

SEB korraldatud uuring toimus 2025. aasta jaanuaris, selle viis läbi uuringufirma Norstat ja küsitlusele vastas 1000 Eesti elanikku vanuses 18–74 eluaastat.

Viimased uudised