Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Koroonaviiruse testi väljatöötamises pole midagi keerulist, Berliini teadlane Olfert Landt töötas selle välja 24 tunni jooksul juba jaanuari alguses. Landt pani kõik andmed testi kohta avalikult veebi üles, et tervet maailma aidata. Ometi pole paljud riigid suutnud siiani luua oma testi. Tegemist on lihtlabase lohakusega.

Saksa teadlane Olfert Landt on juba 30 aastat tegelenud eri haiguste diagnoosimisega, viimane neist oli SARS. Ta tahtis luua kiiresti uue koroonaviiruse testi, et arste aidata, vahendab CNN.

Viroloogid ootavad tavaliselt kuni on kättesaadav viiruse geneetiline kood, aga Landt hakkas pihta juba varem. Tema 30 töötajaga ettevõte TIB Molbiol töötas välja kolm erinevat varianti, et saaks kohe järgi proovida, milline neist uue viiruse puhul töötab. Üks Landti test oli edukas ja juba 17. jaanuaril avaldas Maailma Terviseorganisatsioon WHO info testi kohta, et riigid saaks seda tootma hakata. Tegemist oli esimese sellise juhtumiga WHO ajaloos.

Tavaliselt hoitakse selline info enda teada, aga Olfert Landt otsustas infot maailmaga jagada, et kõiki aidata. Landt toodab ka ise oma firmas teste, üks 100 testiga komplekt maksab 160 eurot (üks test 1,6 eurot) ja neid on saadetud laiali kõikjale üle maailma. Üks mees aga ei jõua neid nii palju toota, kui oleks vaja – Landti praegune võimekus on 1,5 miljonit testi nädalas.

WHO soovitab riikidel samal ajal testida, testida ja testida. Testimine on kõige efektiivsem võimalus, kuidas haiguse levikule piiri panna, kuna testidega saab välja selgitada need, kes on haiguse kandjad, aga kel pole haigusnähtusid.

Ometi on riigid siiani testidega hädas, kolm kuud pärast seda, kui Saksa teadlane testi välja töötas ja seda maailmaga jagas.

Saksa teadlase kõrval oli Hong Kongi viroloog Leo Poon teine, kes koroonaviiruse testi välja töötas. Tema ootas ära, kuni 11. jaanuaril virological.org avalikustas veebis koroonaviiruse genoomi. Hiina valitsus avaldas koroonaviiruse genoomi 12. jaanuaril. Poon tuvastas uue koroonaviiruse erinevuse võrreldes SARS-iga ja selle põhjal töötas kuue päevaga välja koroonaviiruse testi.

Viiruse tuvastamise standard protseduur on polümeraasi ahelreaktsioon. Seda kasutatakse erinevatel eesmärkidel, näiteks kurjategija DNA tuvastamiseks kuriteopaigal, samuti kontrollimiseks, kas puuvili pole viirusega kahjustatud. Testid koosnevad reagentidest. Enne testimist muudetakse RNA viiruse DNA koopiaks. Testi reagendid otsivad viiruse geenis teatud kohti. Kui need tuvastatakse, siis neid paljundatakse. Iga koopia tegemisel eraldub veidi valgust. Kui valgust on palju, näitab see, et otsitud viiruse geneetiline materjal on olemas – see tähendab, et test on positiivne. Enamikus testides on mitu geneetilist kohta, mida jälgitakse, see tõstab testi usaldusväärsust.

Kõik see toimub väga väikses ulatuses, katseklaaside sees, mida analüüsivad spetsiaalsed diagnostikaseadmed. Masin mõõdab valgust ja võrdleb seda positiivse näiduga, tavaliselt viiruse näidisega. Kui see positiivne kontroll ei tööta, järelikult test ei tööta.

Testi loomine pole keeruline, aga nõks on selles, et test ei tuvastaks teisi viiruseid, räägib Yale’i ülikooli epidemioloogia professor Nathan Grubaugh.

Nii Landti kui Pooni testid tuvastavad nii SARS-i kui Covid-19, aga see pole probleem, sest SARS-i praegu ei liigu. Leo Poon on viimaste kuude jooksul saatnud miljoneid teste ligi 40 riiki üle kogu maailma ja seda täiesti tasuta. Muidu maksab 100 testist koosnev komplekt 500-600 eurot. See oli mõeldud selleks, et riikidel oleks millegagi testida, enne kui nad enda testi välja töötavad.

Maailma Terviseorganisatsioon WHO on pannud välja tasuta üksikasjalikud juhised, et maailma riigid saaks välja töötada oma koroonaviiruse testid. Seal on nii Landti kui Pooni testid üksikasjalikult välja toodud. Poon ütles, et jagas heameelega seda infot, kuna tegemist on terve maailma rahvastiku tervisega.

Landti testi kasutati näiteks Uus-Meremaal kuu aja jooksul, enne kui riik omaenda testid välja töötas. Sama olukord oli ka Austraalias. Landti peetakse nö hulluks geeniuseks, täiesti omaette nähtuseks maailmas. Hiinas ja ka USA-s viibis testimine seetõttu, et seal taheti kõigepealt välja töötada oma testid ja neid kasutada, selle asemel et kasutada Landti ja Pooni teste, aga Hiinas ja USA-s ei saadud hakkama, mistõttu on viibinud inimeste testimine.

Testidega on selline asi, et nad ei pruugi igas riigis töötada, sest viirus võib ühest riigist teise liikudes muteeruda. Seetõttu on mõistlik igas riigis välja töötada oma test. Teste on ka mitmesuguseid, näiteks Jaapani firma Kurabo on välja töötanud testi, mis ei põhine proovide võtmisel hingamisteedest, vaid vereanalüüsil ja antikehadel ning vastuse saab juba 15 minutiga.

Miks paljudes riikides teste ei jätku, tuleb asjaolust, et on lohakusest raisatud võimalus kasutada Landti ja Pooni infot, mis on olnud mitu kuud tasuta kättesaadav. Nii USA-s kui Suurbritannias on testitud väga vähe inimesi võrreldes näiteks pisikese Islandiga, kus 350 000 elaniku kohta on tehtud juba ligi 10 000 testi. Lõuna-Koreas on drive-in testimiskohtade abil testitud üle 300 000 inimese.

Poon räägib, et paljudes riikides nagu USA-s takerdub testmine bürokraatia taha, sest test tuleb kõigepealt heaks kiita ja see võtab aega. USA ravimiamet on lubanud nüüd teste kasutada enne, kui nad on saanud ametliku kasutusloa. Pärast seda on USA-s olukord paranenud ja testimine on suures ulatuses lahti läinud. Erinevalt USA-st näiteks kinnitati Lõuna-Koreas koroonaviiruse testi kasutusluba ühe nädalaga.

Olfert Landt on väga kuri poliitikute peale nii Saksamaal kui mujal, kuna reageerimine haigusele ja testimisele on olnud väga aeglane. Saksamaal lasti haigus sisse ja nüüd on seal juba üle 30 tuhande nakatumise. Landt oli veebruari algul kohanud Münchenis ühel ooperietendusel riigi terviseministrit, keda ta hoiatas, et rahvale ei räägitaks juttu, et tegemist on ohutu haigusega, mida esineb ainult Hiinas. Sellele vaatamata Saksa valitsus midagi ette ei võtnud. Landt võrdleb koroonaviiruset aatomipommiga, mis levib plahvatuslikult, kui inimesed ringi liiguvad. Ainult testimisega on võimalik nakatunuid teada saada ja neid isoleerida, et nad nakkust edasi ei kannaks.

Viimased uudised