Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Magamistuba on üks neid ruume kodus, kuhu põhjamaiselt helge ja minimalistlik stiil hästi istub.

Tagasihoidliku värvigamma ja pretensioonitu lahendusega interjöör on just see, mida lõõgastumiseks mõeldud tuba kujundades eesmärgiks võtta. Tüüne idüll mõjub organismile rahustavalt, aitab vabaneda muremõtetest, energeetiliselt puhastuda ja pakkuda puhkamiseks ideaalseid tingimusi. Kõlab ju hästi?

Kuidas aga sellise tulemuseni jõuda?

Rohkem õhku ja valgust

Põhjamaise stiili kujunemist on kõige enam mõjutanud Skandinaavia loodus – elukeskkonna värvid, materjalid ja muidugi põhjamaine valgus.

Kuna päevavalgus jaotub meie kliimavöötmes aasta peale ebaühtlaselt (suvel liiga valge, talvel kottpime), armastavad skandinaavlased puhtaid heledaid toone. Valged seinad kompenseerivad pimedal ajal päikesevalguse nappust.

Heledaid ja loodusest inspireeritud pastelseid toone kasutatakse kõikjal: seintel, põrandatel ja tekstiilides. Valgetele seintele sekundeerib Põhjamaa kodudes sageli hele naturaalne kalasabamustris parkett või laia laudisega põrand.

Kui tundub, et valget värvi on saanud tuppa liiga palju, siis valge kõrvale sobivad hästi  kahvatusinine- või hall ning tuhm must, aga neid toone peaks olema magamistoas minimaalses koguses, põhirõhk on siiski valgel.

Magamistoa puhul tuleb muidugi arvestada ka voodipesuga – seegi võiks interjööriga sobida. Kui üleni valged voodiriided tunduvad liialt steriilsed, siis alternatiivina sobivad hästi geomeetrilised mustrid, triibud ning stiliseeritud loodusmotiivid.

Lihtsamast lihtsam mööbel

Põhjamaise hõnguga magamistuppa ei ole palju mööblit vaja. Piisab, kui lisaks voodile on kapp või kummut, öökapp või kaks ning peegel. Kui tegemist on keskmisest avarama toaga, siis võib toanurka paigutada kiiktooli ühes sooja pleediga või vanutatud puidust rõivakirstu.

Skandinaavialikus võtmes mööbel on ilma liigsete lisandite ja nikerdusteta ehk lihtne, käepärane ja mugav kasutada.

Tammepuidust-, spoonist ja vineerist tarbemööblit iseloomustavad sirged lõiked, minimalism ja praktilisus. Et asjad kestaksid ja hästi toimiksid, kasutatakse ühes esemes oskuslikult mitmeid materjale (tekstiil, nahk, puit, metall, nahk).

Skandinaaviapärast mööblit on ülimalt hõlbus teiste sisekujunduselementidega kokku sobitada. Kui näiteks ühe sarja öökapid ja kummutid tunduvad koos igavad, siis kasutage toas erinevaid põhjamaise stiiliga esemeid – kokku sobivad need ikka!

Samas hoiduge magamistuba üle möbleerimast.

Näiteks kergelt retroliku või industriaalse tegumoega arvukate sahtlitega kapp, millel on mustast või hallist metallist jalad, võibki olla magamistoas peamine tegelane. Selle ümber on hea üles ehitada kogu ruumi interjöör – kapi kohale seinale istuvad hästi metallraamis pildid ja/või vineerist raamis ümmargune peegel ning kapi peal võiks olla sarnases võtmes laualamp.

Üks kapp+voodi ja ega suurt rohkem ei olegi midagi magamistuppa vaja.

Otsides inspiratsiooni ja Skandinaavia päritolu mööblit, tasub kiigata Furgneri mööblipoodi – siit leiab nii väärt ideid kui sisustust.

Kindel „ei” liigsele tulevärgile

Olgugi et põhjamaine buduaar on tagasihoidlik, ilma silmatorkava värvide pillerkaari ja dekoorita, ei ole see kindlasti iseloomutu ruum.

Magamistoa isikupärastamiseks kasutavad skandinaavlased isemoodi võtteid: kes elavdab tuba mõne kunstiteose, kes paljude toataimede, dekoratiivpatjade või soojade tekstiilidega, kes kasutab nagi asemel vana redelit.

Voodile võib heita ühetoonilise suurelõimelise kootud päevateki või pleedi, omanäolisust toovad ruumi ka põneva disainiga valgustid.

Aksessuaaride lisamisega tuleb aga pidada hoogu, et need ei hakkaks toa üldist idülli häirima. Näiteks vaiba ja kardinad võiks võimalusel üldse välistada, et lasta naturaalsel põrandakattematerjalil seinast seinani segamatult troonida ja mitte takistada niigi napi päevavalguse pääsu ruumi.

Muude tekstiilide puhul tuleks eelistada naturaalseid materjale nagu vill, puuvill ja linane. Keerulised sünteetilised materjalid ja looduslähedus teatavasti kokku ei käi, aga just loodus ja lihtsus on põhjamaise stiili peamisteks inspiratsiooniallikateks.

Viimased uudised