Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kortsulise näoga, pidevalt asju unustav ja tõre vanamees on meie stereotüüpne ettekujutus vananevast inimesest. Kuid teadus maalib vananevatest inimestest hoopis teise ja põhjalikuma pildi.

Paljud hobid ja huvid võivad ka veidi muutuda, kuid kindlasti ei kaota ka vananedes oma tähtsust. Näiteks need, kelle jaoks sportimine on kogu elu olnud tähtis, avastavad, et ka spordi jälgimine võib olla erutav. Paljud avastavad enda jaoks spordiennustused, mis pakuvad võimalust spordisündmuste jälgimise veelgi põnevamaks muutmiseks. Panused ja võidud loovad tunde, et inimene on jätkuvalt oma lemmik spordialaga tihedalt seotud.

Eakad kipuvad muutuma hoopis õnnelikumaks, liberaalsemaks ja jäävad paljudel juhtudel ka vaimselt väga teravaks. Siin on 6 viisi, kuidas me vanemaks saades muutume.

Liberaalsem maailmavaade

Paljud eeldavad, et kohe, kui kortsud tekivad, muutuvad ka inimese tõekspidamised konservatiivsemaks. Uuringud näitavad aga, et vanusega muutuvad täiskasvanute hoiakud erinevate eluvaldkondade suhtes hoopis liberaalsemaks.

Nendeks eluvaldondadeks on:

  • poliitika
  • majandus
  • rass
  • sugu
  • religiooni
  • seksuaalsusega seotud küsimused

Kuigi see arvatavasti ei tähenda, et sinu vanaema hipiks muutub, liiguvad keskmiselt vanemad täiskasvanud liberaalsuse suunas.

Ka sinu tüvirakud vananevad

Lõtvunud naha all vananevad ka keharakud. Tüvirakud, mis võitlevad vananemisega, täiendades vanu või kahjustatud rakke, alluvad samuti vananemisele. 2007. aastal ajakirjas PLoS Biology avaldatud uuring näitab, et inimese tüvirakkude taastumisvõime väheneb vananedes. Teadlased arvavad, et siin on mängus ka geneetika, kuna stressi ja põletiku geenid muutuvad tüvirakkudes vanusega aktiivsemaks.

Väiksem vajadus une järele

Uuringus, milles osales 110 tervet täiskasvanut, kellele lubati vastavalt soovile ja vajadustele maksimaalselt magada, magas vanim rühm (vanuses 66 kuni 83 eluaastat) umbes 20 minutit vähem kui keskealised (vanuses 40 kuni 55 eluaastat), kes omakorda magasid umbes 23 minutit vähem kui noorim rühm (vanuses 20 kuni 30 eluaastat). Lihtsaim seletus on see, et vanemad täiskasvanud vajavad vähem und.

Teine seletus, mida toetavad ka paljud uuringud: vanemad täiskasvanud ei saa vajalikku kogust und, sest  nad veedavad vähem aega sügavas unes ja neil on raskem magama jääda. Enam kui pooled üle 65-aastastest meestest ja naistest väidavad, et neil on aeg-ajalt unega ja uinumisega probleeme. Siin on mõned nipid, kuidas kiiresti magama jääda

Vanus muudab ka hajameelsemaks

Kui sul on häirivate tegurite taustal alati raskusi keskendumisega, ei pruugi vanus olla sinu sõber. Teadlaste sõnul muutub vanemaks saades halvemaks võime segajaid ignoreerida. Kuid eakatel on samas võime teavet enda jaoks loogiliselt siduda, mis võib lõpuks mälu efektiivsust hoopis suurendada.

Vananedes naudid sa ikka nalja ja naeru

Teadus on näidanud, et naermine on inimesele kasulik. See on hea uudis vanematele täiskasvanutele, kes endiselt hindavad huumorit – eeldusel, et nad seda mõistavad.

Vananemine ei mõjuta emotsionaalseid reaktsioone huumorile ja vanemad inimesed naudivad naermist samamoodi nagu nooruses. See säilinud reageerimisvõime huumorile on oluline, kuna see on sotsiaalse suhtluse lahutamatu osa ja pikka aega on arvatud, et huumor parandab elukvaliteeti ja aitab toime tulla vananemise seotud stressiga.

Vanematel täiskasvanutel oli huumori mõistmisega siiski rohkem probleeme kui noortel ja seega peaks nali nende jaoks olema veidi lihtsakoelisem.

Positiivne suhtumine

Stereotüüpne pilt tõredatest vanameestest ei pruugi omada mingit seost reaalsusega. Vanus võib paljudele inimestele hoopis õnnelikkust tuua, kuigi selle järelduse paikapidavuse ja vanemas eas rõõmsameelsuse põhjused on vaieldavad.

Näiteks üks 2008. aastal avaldatud uuring viitab sellele, et alates 1970-ndatest aastatest toimunud eluea pikenemine on seotud õnnelike aastate pikenemisega. Samal ajal aga tervis ja sissetulek – õnnelikkuse seisukohalt olulised tegurid – vähenevad koos vanusega. Mõned teadlased on juhtinud tähelepanu sellele, et kui neid kahte tegurit arvesse võtta, on eakad vähem õnnelikud kui noored.

Sellegipoolest võib see, kas heaolu vanemas eas tugevana püsib, taanduda inimese ellusuhtumisele. Uuringud on näidanud, et vanemad täiskasvanud mäletavad minevikku läbi roosade prillide ja nad on optimistlikumad kui nooremad inimesed.

Viimased uudised