Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: erakogu

Kaine mõistus on äärmiselt olulise tähtsusega autoga sõitmise või muu vastutusega ülesannete täitmisel. Alkomeeter on vahend, millega kontrollida enda või teiste alkoholi sisaldust veres. Küll aga mängib selle kasutamisel rolli õige kasutamine ja alkomeetri valimine – loe lähemalt kuidas peaksid esmalt sobiva leidma ning kuidas seda õigesti kasutada.

Alkomeetri valimine

Alkomeetri tüübid

Alkomeetri tüüpe on olemas 4. Ühekordseks kasutamiseks mõeldud alkomeetrit on soodsad ja lihtsad. Paraku ei ole need väga hea kvaliteediga ning ei pruugi alkoholi kontsentratsiooni ülitäpselt mõõta kui teised tüübid. Isiklik alkomeeter on võrreldes eelmisega parema täpsusega ning sobib ideaalselt kasutamiseks nii endale kui ka kingituseks kellelegi teisele. Need on väikesed ja kompaktsed – seda on isegi võimalik soetada võtmehoidja kujul. Suuremat töökindlust, täpsust ja pikka eluiga pakuvad poolprofessionaalsed alkomeetrid, millel on mitmeid lisafunktsioone. Kõige funktsionaalsem ja täpsem mudel on ikkagi professionaalne alkomeeter – nendega saad koheselt täpsed tulemused, mispärast on see just kasutusel politseinikel, kes liikluses hoiavad silma peal autojuhtidel.

Alkomeetri andurid

Alkomeetril on kahte tüüpi sensoreid. Pooljuhtsensorid on soodsad, kuid keerulisemad kasutada, sest täpse vastuse saamiseks ei tohiks enne selle kasutamist vähemalt paarkümmend minutit alkoholi tarbida. Isegi piparmündinäts või kohv võib tulemust mõjutada, kuna puhumisel võetakse arvesse ka neid ning ebavajalikke molekule sensorist mööda ei puhuta. Kui Sa alkomeetrit tihti ei kasuta ning lühikesem eluiga pole Sinu jaoks probleem, sobib see ideaalselt. Kui otsid kaasaegsemat ja täpsemat mudelit, mis reageeriks vaid alkoholimolekulidele, siis tasub valida elektrokeemiliste anduritega alkomeeter. Need on pikema elueaga, kuid ka krõbeda hinnaga.

Muud faktorid ja lisafunktsioonid

Lisaks tüübile ja sensorile on oluline tähelepanu pöörata ka teistele funktsioonidele ja tehnilistele näitajatele. Näiteks vea arv näitab kui suur võimalus on alkomeetril eksida. Õhuvoolu juhtimine toimub kui test – kui puhuda liiga õrnalt või vähe, siis palub seade testi korrata, mille läbi väldid ka võimalikke pettusi teiste poolt. Muud funktsioonid nagu kalibreerimine, suukorv, test mälu, laetav aku, autolaadija, laadimisvõimalus läbi arvuti ning teised võimalused muudavad alkomeetri kasutamise vaid mugavamaks.

Alkomeetri kasutamine

Tutvu kasutusjuhendiga

Kuna alkomeetrite mudeleid on erinevaid, töötavad ka need erinevad. Sellepärast on oluline enne selle kasutamist tutvuda lähemalt selle kasutusjuhendiga – seal on kirjas täpsemad juhised ja hooldusega seotud nõuanded, kuidas kasutada seda nii, et tulemus oleks võimalikult täpne ja õige.

Lülita alkomeeter sisse

Enne alkomeetrisse puhumist on vajalik alkomeetri käivitamine. Selleks on alkomeetril olemas nupp, mida kas vajutada või all hoida. Seejärel valgustub alkomeetri ekraan ning hakkab toimuma automaatne tööks ettevalmistuse protseduur, mille käigus soojeneb ja stabiliseerub mõõtesensor. See on üks olulisemaid täpsuse tagajaid. Ettevalmistamine võib võtta pool minutit kuni 2 minutit.

Puhu seadmesse

Kui alkomeeter on ettevalmistuse lõpetanud, annab see märku. Seejärel tuleb puhuda alkomeetri avasse. Puhuda ei tohiks tugevasti, vaid eelkõige õrnalt – nagu vilistaksite. Alkomeetri ja suu vahe peaks olema 1-2 cm ning puhuma peaks vähemalt 4 sekundit. Oluline on, et puhuksite alkomeetrisse kogu kopsudes oleva õhu. Kui alkomeeter on piisavas koguses andmeid teie puhumisest kätte, annab see kas häälega või ekraanil oleval tekstiga märku.

Vaata tulemust

Peale märguannet hakkab alkomeeter kuvama joobenäitu numbriliselt promillides ehk grammi alkoholi liitri vere kohta (g/l). Eesti seaduse järgi määratakse 4 kategooriasse. Kui joobe näit on 0,10 kuni 0,24 promilli, on tegu vaid kergete alkoholi tarbimisega. Kerge alkoholijoove on 0,20 kuni 1,50 promilli. Keskmine alkoholijoove on 1,51 kuni 2,5 promilli ning raske alkoholijoobeks nimetatakse seda, kui veres on rohkem kui 2,5 promilli. Pea meeles, et juba tarvitamise tunnustega on ohtlik sõidukit juhtida ning võidakse alustada väärteomenetlust.

Tee kordustest

Usalda aga kontrolli – see kehtib ka siinkohal. Kindluse mõttes oleks mõistlik puhuda veelkord, et olla numbrites veendunud. Jälgi alkomeetri ekraanil olevaid juhiseid ning puhu uuesti, kui alkomeeter selleks loa annab.

Tänapäeva nutikas tehnoloogia annab meile võimaluse kontrollida oma kainet mõistust kiirelt ja mugavalt. Kui oled otsimas endale täpset ja sobivad alkomeetrit, tasub tutvuda valikuga Kaup24 veebipoes.

Viimased uudised