Kristo Heinmaa: ajakirjandusvabadus on ellujäämise küsimus
Avaldatud: 3 mai, 2024Ajakirjandusvabadust võib pidada demokraatia nurgakiviks. Eestis saavad ajakirjanikud teha tööd ilma vangistust või vägivalda kartmata, aga selline vabadus ei ole kunagi absoluutne ega garanteeritud. Tänasel pressivabaduse päeval tasub igal meediatarbijal mõelda hetkeks vaba ajakirjanduse rollile, kirjutab Lehepunkti tegevjuht Kristo Heinmaa.
Ühelt poolt on meie ajakirjanduse tase viimastel aastatel kindlasti tõusnud. Vaba ajakirjandus õpetab inimesi erinevatel teemadel kriitiliselt mõtlema ja küsimusi esitama, annab ligipääsu mitmekesisele ja objektiivsele informatsioonile. Ajakirjanikud teevad tööd, mille üle saab uhkust tunda. Nad sukelduvad keerulistesse teemadesse, paljastavad korruptsiooni ning hoiavad ühiskonda valvsa pilgu all.
Murelikumaks muudab teadmine, et sageli heidetakse meile ette meedia koondumist suhteliselt väheste omanike kätte. Meie meediaturg on piiratud ja siin napib mitmekesisust. Samuti suureneb ühiskonnas manipulatsiooni ning valeinfo hulk. Üha rohkem on neid, kelle huvides on püüda ka meedia sõltumatust mõjutada. Nõudekirjade ja muude ähvardustega püütakse ajakirjanikke hirmutada ja sellest on vaid üks samm enesetsensuuri tekkimiseni.
Meediatarbijana on tunda, et kahjuks kipuvad ka majandustulemused sageli sisu üle otsustama. Ka avalik-õiguslik meedia ei ole sellest murest vaba, kus programmi sisu ja teemade valik võib sõltuda potentsiaalsest reitingust, mitte ühiskondlikust kaalukusest. Otsus tõsta ajakirjanduse käibemaksu ei ole samuti midagi muud, kui märk sellest, kuidas majanduslik surve võib otseselt mõjutada meedia kvaliteeti ja mahtu.
Seega ilmselgelt ei ole ka vaba ajakirjandus muredest vaba. Ometi on erinevate takistuste kiuste siiski oluline, et ajakirjandus säilitaks sõltumatuse ja võime kritiseerida, uurida ja paljastada tõde. Peame veenduma, et kõrge koht pressivabaduse edetabelis ei mõjuks uinutavalt. Nii nagu riigi iseseisvus, pole ka vaba ajakirjandus kingitus ja iseenesestmõistetavus – selle püsimise nimel tuleb iga päev tööd teha ja võidelda.
Praegusel sotsiaalmeediaajastul on ajakirjanike roll eriti oluline, sest ajakirjandus vastutab selle eest, mida ta kirjutab, kontrollib fakte ja annab sõna kõigile osapooltele. Vabast ajakirjandusest saab aga rääkida vaid siis, kui järjest kasvavad kulud ei sunni väljaandeid sulgema. Seega üks oluline küsimus tänasel pressivabaduse päeval igale meediatarbijale – millal sina endale viimati mõne väljaande päriselt ostsid?