Kolm kuulsaimat skandaali spordiennustuste ajaloos
Avaldatud: 27 juuni, 2022Erinevad konspiratsiooniteooriad, saladused ja valitsuste tasandil vandenõud on inimesi alati erutanud. Kunagi varem pole sündmused maailmas pakkunud erinevatele müstilistele lugudele viljakamat pinnast – viljaringid, reisilennukitelt pritsitav mürk, vaktsiinidega süstitavad jälitusseadmed – igale ükskõik kui absurdsele teooriale leiab suhteliselt kiiresti järgijaid ja takkakiitjaid.
Spordikihlvedude ajalugu on juba sajandeid vana ja ikka kuuleme lugusid mängudest ja matšidest, mille tulemused olid eelnevalt kokku lepitud. Loodetavasti toimub tänapäeval selliseid skandaale harva, sest spordikihlvedude portaalid nagu Bet365 boonuskood 2022, on tugeva riikliku kontrolli all. Toome teieni kolm ajaloo suurimat spordikihlvedudega seotud skandaali, millest profispordis siiani räägitakse.
Black Sox´i pesapalliskandaal
Sündmused leidsid aset küll juba rohkem kui 100 aastat tagasi, kuid Black Soxi pesapalliskandaal on siiani üks spordiajaloo kuulsamaid lugusid. F.Scott Fitzgerald on sellele viidanud oma raamatus “Suur Gatsby”, samuti lahatakse teemat Ristiisas. Kogu lugu saab vaadata filmis “Eight Men Out”, mis on üks parimad soprdikihlvedusid kajastavaid filme.
Skandaal leidis aset 1919. aaasta MM-sarja käigus, kui Arnold Rothsteini maffiasündikaat maksis väidetavalt kaheksale Chicago White Sox liikmele, et nad kaotaksid mängu Cincinnati Reds vastu. Väidetavalt olid White Sox mängijad pettunud meeskonna omaniku Charles Comiskey koonerluses, sest ta ei tahtnud oma töötajatele ja mängijatele õiglast tasu maksta. Lisaks maffialt saadavale rahale motiveeris mängijaid väidetavalt kokkumängule ka soov omanikule kätte maksta.
NBA kohtunik Tim Donaghy
Tim Donaghy oli NBA kohtunik aastatel 1994-2007, kuni FBI tema tegevusele jälile sai. Väidetavalt olid kohtunikul väga suured hasartmänguvõlad, mis sundisid teda mängude tulemusi enda kasuks mõjutama. Lisaks andis ta kihlveokorraldajatele siseinfot näiteks mängijate tervisliku seisundi ja meeskonnas valitsevate pingete kohta.
Palju on vaieldud selle üle, kui palju kohtunik saab üldse korvpallis mängu tulemust mõjutada. Tegelikkuses on vigade vilistamisel väga suur mõju nii mängijate vaimsele tervisele kui võimalus anda vastasmeeskonnale hulk tasuta vabaviskeid, et neid võidule lähemale aidata. Tim Donaghy tunnistas ennast süüdi ja kandis oma tegude eest ka reaalset vanglakaristust.
Ali vs. Liston 1965
Muhammad Ali ja Sonny Listoni vahel 1965. aastal peetud matš on siiani üheks suurimaks vandenõuteooriate allikaks. Teises raundis andis Ali Listonile nn fantoomlöögi – mõnede arvates oli tegemist kahjutu löögiga, mida paljud pealtvaatajad isegi ei märganud. Teiste hinnangul võib väga hästi sihitud löök pikali lüüa ka kõige karmima vastase. Igatahes lebas Liston 10 sekundit matil, mille tulemusena Ali matši võitis. Paljude poksifännide arvates oli tegemist ilmselge kokkumänguga.
Kõige levinuma teooria kohaselt võlgnes Liston maffiale suurema summa ja nõustus matši võlgade katteks kaotama. Kuluaarides on räägitud ka võimalusest, et tema perekonda ähvardasid islamistid, kuhu Ali kuulus. Kahjuks ei saa me ilmselt kunagi päriselt teada, mis sundis Listonit seda matši kaotama.