Kole lugu: Võru tervisekeskus läheb ligi 2 miljonit eurot planeeritust kallimaks
Avaldatud: 15 märts, 2021Olukorras, kus üle Eesti on uued riigi toel tervisekeskused ammu valmis, pole Võru oma veel alustatudki ning nagu selgub, läheb projekt mitme miljoni euro võrra ehk poole kallimaks.
Kui algselt oli ehituse maksumus 2,4 miljonit, millest 1,6 miljonit katab riik, siis nüüd on uue kalkulatsiooni järgi keskuse maksumus 4,3 miljonit eurot, millest 2,7 miljonit tuleb linnal endal leida.
Võru linnal sellist raha pole, see oli juba varem selge. Linn on omale suures hädas otsinud partnereid, milleks olid naaberomavalitsused Võru vald ja Rõuge vald.
Neist pidi Võru vald maksma 368 tuhat ja Rõuge vald 77 tuhat eurot, uue kalkulatsiooni kohaselt aga peab Võru vald välja käima 735 tuhat ja Rõuge vald 154 tuhat eurot ehk enam kui poole rohkem. Võru linn peab välja käima 1,3 miljonit eurot, lisaks on kavas 500 tuhat saada rendi ettemaksuna apteegilt ja laborilt. Kui Võru vald ja Rõuge vald raha juurde ei pane, peab linn välja käima 1,75 miljonit eurot.
Olgu veel lisatud, et 8 aastat tagasi eelmise linnavalitsuse ajal oli plaan rajada tervisekeskus Maksimarketi juurde ja linna panus oleks olnud null, kuna kulud lubas katta Lõuna-Eesti Haigla. Uus, Anti Allase juhitud linnavalitsus aga laitis selle plaani maha. Allase rumal afäär läheb nüüd maksma miljoneid ja palju aastaid kulunud aega. Ilma Allaseta oleks tervisekeskus juba ammu valmis olnud ja inimesi teenindanud. Alles jäänud mitme miljoni eest oleks saanud rajada uue lasteaia või veekeskuse.
Siin on tervisekeskuse uued kalkulatsioonid, allikas Võru linnavalitsus:
Tervisekeskuse maksumuse kujunemine | Summa koos käibemaksuga |
Maa soetus | 9000 |
Toetuse taotluse, sh TTA koostamine | 9480 |
Ideekonkurss | 10000 |
Detailplaneering ja hoone projekteerimine | 180000 |
Projekti ekspertiis | 9216 |
Ehitus | 4064235 |
Ehitusjärelvalve (hange läbiviimisel) | 30000 |
KOKKU MAKSUMUS | 4311931 |
Finantseerimisallikad | |
Sotsiaalministeeriumi toetus | 1607130 |
Apteegi ja labori oodatav rendi ettemaks | 500000 |
KOV-ide vajalik panus | 2204801 |
KOKKU MAKSUMUS | 4311931 |