Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlane on juba valgustanud seda, kuidas korruptsiooni eest süüdi mõistetud abilinnapea Sixten Sild puuetega inimesi „hälvikuteks” nimetas. Tänases Postimehes on juttu sellest, kuidas Võru linnavalitsus kurti pereema väntsutas.

Võrus elav kurt pereema Gelly esitas eelmise aasta septembris linnavalitsusele taotluse viipekeeletõlgi saamiseks, et käia näiteks lapsevanemate koosolekutel. Esimeses vastuses andis linnavalitsus teada, et emal tuleb teenus ise korraldada ja siis kuludokumendid esitada, et linn saaks otsustada, kas hüvitab teenuse või mitte.

Hiljem tegi MTÜ Händikäpp algatatud projekti raames advokaat linnale selgeks, et selline kuludokumentide nõue pole õiguspärane ja ema ei pea teenust oma rahakotist kinni maksma. Kui puudega isik tugi- või tõlketeenuseks soovi avaldab, tuleb linnavalitsusel see seaduse järgi korraldada.

Võru linnavalitsuselt tuli aga mitu eri vormis äraütlevat vastust. Üks vastus oli selline: „Kahjuks ei ole Võru linnavalitsusel võimalik seda teha koheselt, kuna kõikide toetuste ja teenuste kordade kinnitamine on üksnes Võru linnavolikogu pädevuses. /…/ Kahjuks pean tunnistama, et viipekeele tõlkimise teema on jäänud meil unarusse. Palun selgitage, milleks teil on viipekeele tõlki koheselt vaja. /…/ Annan teile teada, et viibin alates 04.03 puhkusel ja viipekeeletõlke temaatikaga tegelemiseks napib hetkel aega.”

Puuetega inimeste kogemusnõustaja Meelika Siilsalu ütles selle peale, et on oma töös nii mõndagi näinud, aga isegi tema kulmud kerkisid selle juhtumi peale Võru linnavalitsusega. Linnavalitsus sisuliselt vastas hädas inimesele tuima järjekindlusega ühte ja sama.

Tasuta õigusabi puuetega inimestele pakub ka Eesti Puuetega Inimeste Koda. Eestis elab umbes 130 000 puudega inimest.

Jääb vaid küsimus, mille eest linnavalitsuse liikmed omale suure preemia määrasid, Kas selle eest, et „edukalt” oma töö süsteemselt täitmata jätsid. Häbi peaks olema!

Viimased uudised