Kokkupandavad jalgrattad, mootoriga või hoopis kastiga rattad – mida veel?!
Avaldatud: 26 veebruar, 2023Võiks arvata, et paksude rehvidega jalgrattad on moenarrus, elektrijalgratas mõeldud vaid laiskadele ja kokkupandavad jalgrattad tüütus, mis jäänud nõukaaega.
Tegelikult võib aga nii mõnigi nendest rattavariantidest sinu jaoks sobilikuks osutuda. Toome neli head näidet!
Esiteks – kokkupandavad jalgrattad ja nende mitmekülgsus
Kokkupandavad jalgrattad on ideaalsed linnarattad, sobides nn viimase kilomeetri läbimiseks. Näiteks tipptunnil rongiga sõites võid avastada, et tavalise jalgrattaga sisenemine pole lubatud! Kokkupandavad jalgrattad käivad üks-kaks-kolm kokku, ning astu aga rongi! Sama kehtib bussiga liigeldes või isegi autoga sõites!
Mõnikord öeldakse, et elektrilised tõukerattad ja kokkupandavad jalgrattad on omavahel konkurendid. Kuigi mõlemad on viimase teesutsu läbimiseks fantastilised, siis jalgrattal on mitmeid eeliseid:
- Tõukerattaga võrreldes suuremad rattad ja üldine ehitus tähendab stabiilsemat sõitu
- Jalgratast ei ole vaja laadida ehk üks mure vähem (v.a. juhul kui valid elektrilise kokkupandava jalgratta)
- Jalgrattaga saab kiiremini liikuda, tagades seejuures maksimaalse ohutuse
Kellele tõukeratas siiski väga kutsuvalt kõlab, siis nii Kaup24 kui Hansapost lehelt leiab kaks-ühes lahenduse ehk ratas-tõukeratta!
Teiseks – maastikurattaga igale poole
MTB jalgratas ehk maastikuratas on see, mis muudab ka kõige põnevamal maastikul sõitmise mitte vaid võimalikuks, aga ka mugavaks! Oskusliku kasutaja käes ei ole mingi probleem rattaga kividest-kaljudest üles-alla sõita. Linnasõiduks mõeldud rattast eristavad seda sportlik sõiduasend, rehvimuster ning parem amortisatsioon.
Maastikurataste perekonna aina levinum liige on suurte ja paksude rehvidega jalgratas. Rehvid ei ole sellised mitte lihtsalt tähelepanu tõmbamiseks, vaid sõiduvõimaluste laiendamiseks. Selle rattaga saab edukalt sõita ka liivas, mudas ja lumes! Kõik olud, kus tavalist ratast käekõrval vaja lükata.
Kolmandaks – elektrilised jalgrattad pakuvad rohkem võimalusi
Kõigil ei ole võimalust tööle jõudes riideid vahetada või duši alt läbi käia. Seetõttu on mõistetav, miks välditakse rattaga tööle sõitmist. Bussis loksumise või autoga ummikusse panustamise asemel ongi abiks elektrijalgratas.
Elektrilised jalgrattad on heaks lahenduseks ka neile, kes mõne vigastuse või haiguse tõttu ei jaksa tavalise rattaga pikalt või tõusude ja langustega teedel sõita. Ehk neid näeb meie teedel üha rohkem ja rohkem. Rattasõitjale on see muidugi vaid hea, sest kasutatav tehnoloogia paraneb ja hind alaneb.
Neljandaks – ratas kui transpordivahend
Kes on käinud Madalmaades, Taanis või Belgias, on kindlasti silmanud perejalgratast. Mõnikord ei ole mõistlik lasta lapsel endal jalgrattaga liigelda – ehk on ta liiga väike, aega on piiratult või liiklus eriti tihe. Tavajalgrattale võib aga olla keeruline või ka ebaturvaline mahutada ühte – või mitut! – last ning lisaks ka kotte, mis tavaliselt ikka kaasa on vaja võtta.
Kõige kergem on jalgratta järelkäru, mille saab kinnitada enamike rattatüüpide külge ja kuhu mahub kindlasti üks, mõnedesse isegi kaks last. Kolmerattaline kastiga ratas toob aga lapsed ratturi pilgu ette, nii et neil saab silma peal hoida. Jah, sellised rattad on märkimisväärselt erinevamate mõõtmetega, ehk et päris igale poole ära ei mahu. Samas on sõitmine nii lihtne ja mugav, et see pole ka probleemiks.
Neli näidet, et jalgratas ei ole kaugeltki lihtsalt kaks ratas ja raam. Nagu näha, on omal kohal kokkupandavad jalgrattad, paksude rehvidega jalgrattad ning isegi elektri toel toimivad või kastiga kaherattalised. Vali endale vaid õige ja maailm muutub kohe palju suuremaks!