Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Elektrilevi

Koidula piiripunktis äiksega kohvikumaja kaotanud soomlane Risto Haverinen ütles, et pani sisse 130 000 eurot ja maja oli peaaegu valmis.

„Esmaspäeval käisin seal, tulin viimase laevaga ära,” ütles Haverinen, „juunis pidi kõik tööle hakkama.” Tegemist on täitsa uue kohvikumajaga, mille ehituseks saadi luba Värska vallalt. Varem oli selle koha peal kiosk, aga kui ooteala hakati ehitama, siis kiosk kadus ja polnud kohta, kus keha kinnitada.

Kohvikumaja asub kohe piiripunkti juures, ooteala kõrval. Haverinen rääkis, et kui äike majja sisse lõi, siis kadusid piiripunktis nii elekter kui mobiililevi, samuti internet. Keegi ei saanud kuhugi helistada ega teatada, tuletõrjesse või mujale. Lõpuks õnnestus kuidagi päästjad kohale kutsuda.

Majas oli kavas avada kohvik. Teisele korrusele oli planeeritud majutus, seal oli olemas juba rentnik, üks kindlustusfirma. „Nüüd on kõik läbi,” ütles Haverinen,  „helistasin, et tuleb paus.”

Haverinen ütles, et mehed, kes Koidulas ehitustööd teevad uurivad, kui palju taastamine võiks maksma minna. Äike lõi maja ühte nurka, mis on saanud kõige rohkem kahju. Lisaks on tuli kahjustanud katust ja pööningut. Siseruumides on veekahjustused. Praeguseks on hoone läinud maksma 130 000 eurot. Kui taastamine läheb maksma 30-40 000, siis võib uuesti üritada, arvas Haverinen. Aga kui rohkem, siis pole kindel.

Haverinen on ehitusettevõtja ta toob Eestisse määrdeõlisid. Eesti ja Piusa kandiga seob teda liblikahuvi. Ta on 20 aastat käinud Piusal liblikaid uurimas ning käis Koidula piiripunkti kioskis keha kinnitamas. Kui kiosk kadus, tundis mees huvi, kas sinna midagi asemele tuleb. Ta käis Värska vallavalitsuses asja uurimas ja sealt öeldi, et huvilisi pole. Siis hankis Haverinen konkursiga krundi ja asus ehitama. Maja on alles ehitusjärgus, mistõttu kindlustust pole. On olemas ehituse järgu kindlustus, aga see ei kata looduskatastroofe.

Soomlane on käinud viimased aastad Piusa kandis liblikaid püüdmas. Ta alustas liblikatega Ida-Soomes aastal 1971, kui oli 6-aastane. Esimene liblikas oli pääsusaba, mille ta oma t-särgiga kinni püüdis.

Nüüd on mehel valguspüünised Piusal juba 20 aastat. Eestis on liblikaid 2500 liiki, enamus pisiliblikad. Kliima muutumisega tuleb igal aastal mõni liik Eestisse juurde. Soomes on liblikaid umbes samapalju, aga seal on Eestist erinevad Lapimaa liigid, rääkis Haverinen.

Viimased uudised