Kohus karistas Ukraina grivnade rahapesu eest pika vangistusega
Avaldatud: 4 detsember, 2024Tartu maakohus tunnistas Igor Bogovski ja Irina Bogovskaia süüdi Ukrainast kuritegelikult saadud raha grupis ja suures ulatuses rahapesus, Igor Bogovski pankrotihalduri eest vara olulises ulatuses varjamises ning Irina Bogovskaia sellele kaasaaitamises.
Kohus karistas Igor Bogovskit 6 aasta ja 6 kuu pikkuse reaalse vangistusega ning Irina Bogovskaiat 4 aasta pikkuse tingimisi vangistusega, mille kohus saab täitmisele pöörata juhul, kui süüdistatav paneb 4 aasta ja 6 kuu pikkusel katseajal toime uue tahtliku kuriteo. Süüdistatavatelt konfiskeeritakse kohtuotsuse jõustumisel 5 sõiduautot ja muud vara ning neil tuleb tasuda kokku üle 10 000 euro menetluskulusid.
Lõuna ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt said süüdistatavad vähemalt kolmel korral enda valdusesse kokku umbes 300 000 euro väärtuses grivnasid, mille vedamisega üle Euroopa Liidu tollipiiri ja läbi erinevate riikide tegelesid. Seejuures olid süüdistatavad teadlikud, et sularaha on saadud kuritegelikul teel ning nende eesmärk on seda kulleritena edasi toimetada.
„Kohtueelses menetluses kogutud andmetel pärines raha Ukrainast, kus seda pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse varastati nii sealsete pankade kassadest, sularahaautomaatidest kui ka terminalidest. Varastatud raha viidi seejärel üle Euroopa Liidu piiri, et lasta see siin ringlusesse,” ütles Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Kairi Kaldoja.
Süüdistuse järgi vahetasid süüdistatavad lisaks Ukrainast varastatud raha transportimisele osa kuritegeliku päritoluga grivnadest Eesti valuutavahetuspunktides eurodeks ja ostsid raha päritolu varjamiseks vara ning tegid sularaha sissemakseid enda pangakontodele. Ka pangale anti vara päritolu kohta valeandmeid.
„Selleks, et muuta raha seaduslikuks ja lasta see Eestis ringlusse, vahetasid süüdistatavad 2023. aasta jaanuaris ühe nädala jooksul erinevates Eesti valuutavahetuskontorites 14-l korral Ukraina grivnasid alla 1000-euroste summadena, mis võimaldas teha seda anonüümselt. Samuti vahetasid nad osad grivnad eurodeks Lätis ja Leedus. Lisaks sellele soetati erinevat registervara ning elati võrdlemisi pillavalt. Mõistagi toimusid kõik tehingud sularahas,” lausus Kaldoja.
Kohtuotsus näitab, kui kergekäeliselt olid süüdistatavad valmis kiire tulu nimel panema toime tõsise kuriteo. „Rahapesu aitab täita kurjategijate eesmärke, sest võimaldab kuritegudega saadud tulu legaalsesse käibesse suunata. Seetõttu peab riik rahapesule reageerima kindlalt ja hukkamõistvalt, sest kuritegevus ei tohi kunagi ära tasuda. Prokuratuur taotles kohtult kuritegudega saadud vara konfiskeerimist ja süüdistatava karistamist pika reaalse vangistusega,” ütles Kaldoja. Otsuse jõustumisel konfiskeeritakse 5 sõiduautot, ATV, mootorratas, jett ja kaks haagist.
„Selle kriminaalasja muutis eriliseks asjaolu, et eelkuriteo kohta oli Ukrainalt üksnes teave, et grivnasid on suurtes kogustes varastatud. Küll aga oli prokuratuuri hinnangul kogutud tõenditele tuginedes võimalik tõsikindlalt väita, et süüdistatavad olid vara kuritegelikust päritolust teadlikud ning soovisid seda varjata. Seega on tänane otsus märgiline, kuivõrd nihutab rahapesukaasuste piire ning seab fookuse mitte niivõrd teo objektiivsele pildile ja eelkuriteo detailsele tõendamisele, vaid toimepanija subjektiivsele küljele – teadlikkus kuritegeliku varaga tehingute tegemisest ja soov seda legaliseerida või selle päritolu varjata on rahapesu. Selle otsuse jõustumisel tuleb kohtupraktika päriselule veidi lähemale ning võimaldab õiguskaitseasutustel teha rahapesujuhtumite kohtu ette toomisel efektiivsemat tööd,” selgitas prokurör Kairi Kaldoja.
Kohus tegi süüdimõistva otsuse ka selles, et 2022. aasta juunist kuni 2024. aasta juunini, mil Igor Bogovskil oli tema suhtes pooleli oleva pankrotimenetluse tõttu kohustus anda pankrotihaldurile enda varalise seisundi kohta teavet, varjas ta pankrotihalduri eest nii enda välismaal asuvatele pangakontodele laekunud sissetulekuid kui ka vara, mille vormistas ümber Irina Bogovskaia nimele. Süüdistuse järgi kirjutas ta Irina Bogovskaia nimele 5 sõiduautot, ATV, mootorratta, jeti, kaks haagist ning kinnisvara. Kokku varjas ta süüdistuse kohaselt pankrotihalduri eest andmeid vähemalt 88 767 euro väärtuses vara kohta.
Kohtuotsus ei ole veel jõustunud.