Kliimaministeerium avalikustas uued üleujutuse ohupiirkonna kaardid
Avaldatud: 14 juuli, 2025Kliimaministeerium avalikustas ajakohastatud üleujutusohupiirkonna ja üleujutusega seotud riskipiirkonna kaardid. Uuendatud kaardid aitavad paremini hinnata võimalikke veetaseme tõuse ning kavandada vajalikke ennetavaid meetmeid nii ruumilises planeerimises kui ka kriisijuhtimises.
Ajakohastatud kaardid annavad ülevaate üleujutuspiirkondadest neljas tõenäosusstsenaariumis: 10, 50, 100 ja 1000 aasta lõikes. Iga stsenaariumi puhul on näha võimaliku üleujutuse ulatus ja veetasemed. Üleujutuse riskipiirkondade kaardid näitavad ka seda, milliseid objekte ja alasid võib veetõus mõjutada. Muuhulgas on kaardile kantud:
- kompleksloaga käitised ja reoveekäitised, mis võivad üleujutuse tagajärjel põhjustada reostust,
- võimalikku kahju kannatav rahvaarv,
- pinnaveehaarded ja suplusveekogud,
- looduskaitsealad ja Natura 2000 võrgustiku alad,
- muud tundlikud objektid ning kultuurimälestised.
Lisaks riskipiirkondadele on kaardistatud ka üleujutusoht Pärnu vesikonnas ja kogu rannikul – see toetab paremini planeerimis- ja otsustusprotsesse.
Kliimaministeeriumi veeosakonna nõunik Agne Aruvälja sõnul on üleujutuste ennetamiseks ja nende mõjude leevendamiseks võimalik tegutseda juba enne, kui vesi tõuseb. „Kõige kulutõhusam on arvestada üleujutusriskidega juba planeeringute koostamisel – näiteks mitte kavandada elamurajoone üleujutusohtlikele lammialadele. Seevastu võib sellised alad kavandada rohealadeks, mis suudavad vee ajutiselt vastu võtta ja seeläbi üleujutuste mõju leevendada. Samuti tuleks ohualadel määrata hoonete esimese korruse ja tehnovõrkude kõrgus turvalisel tasemel,” kommenteeris Aruväli.
Kaardid on avalikul väljapanekul ajavahemikus 19. juunist kuni 19. detsembrini 2025. Selle perioodi jooksul saab esitada ettepanekuid ja tagasisidet läbi Keskkonnaportaali.
Sügisel toimuvad avalikud arutelud ja seminarid, mille täpne ajakava ja toimumiskohad avaldatakse septembri alguses Keskkonnaportaali kodulehel.
Kaardid on kättesaadavad Maa- ja Ruumiameti geoportaali kaardirakenduses SIIN.