Kirde-Eestis rullus lahti Siili õppelahingute etapp
Avaldatud: 13 mai, 2025Pühapäeval algas õppuse Siil 2025 õppelahingute etapp, kus Kirde-Eestis, peamiselt kaitseväe keskpolügoonil toimuvatest manöövritest võtab osa üle 5500 kaitseväelase ning pea 3000 tehnikaühikut.
Õppelahingute stsenaariumi disainimisel lähtuti ülesannetest, mis on püstitatud osalejatele Eesti kaitseplaanis ning võeti arvesse tähtsamaid õppe-eesmarke.
„Üksusi on palju, keskpolügooni ala on nende jaoks väike, aga ma olen kindel, et seal lähipäevil toimuv annab igale osalejale – alates sõdurist ja lõpetades ülematega – võimaluse ennast proovile panna ning vajalikud oskused kinnistada. Ma soovin kõikidele rahulikku meelt, proaktiivset toimetamist ja võimekust muutustega kohaneda, “ ütles õppuse Siil keskpolügoonil toimuva faasi peakorraldaja, 1. jalaväebrigaadi ülem kolonel Tarmo Kundla.
1. jalaväebrigaadi juhtimisel osalevad õppelahingutes Kalevi jalaväepataljon, tankitõrjekompanii, staabi- ja sidekompanii, õhutõrjepataljon, pioneeripataljon, lahinguteeninduspataljon, diviisi suurtükiväepataljon ning rekkekompanii, samuti liitlaste lahingugrupp.
Õppuse käigus pakub 1. jalaväebrigaadile lahingulisi väljakutseid Kaitseliit, mille Kirde-Eestis tegutsevaid üksuseid juhib Kirde maakaitseringkonna ülem kolonelleitnant Jaanus Ainsalu. „Meie ühise löögirusika moodustavad pühendunud kaitseliidu vabatahtlikud ja reservväelased, keda toetavad liitlaste kaitseväelased Taanist, Leedust, Ameerika Ühendriikidest ja Prantsusmaalt,” ütles kolonelleitnant Ainsalu.
Täna ühineb keskpolügoonil õppelahingutega ka Scoutspataljon, mille koosseisus osaleb õppusel ka Soome jalaväekompanii.
Kokku osaleb Siili Kirde-Eestis toimuvates õppelahingutes üle 5500 kaitseväelase ning pea 3000 tehnikaühikut, mille seas on üle 10 tanki Challenger 2, poolsada jalaväe lahingumasinat, pea 300 soomustransportööri ning lisaks hulk erinevad kaitseväe logistikat tagavaid sõidukeid.
Õppus Siil 2025 on kaitseväe selle aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased ja liitlasriikide sõdurid. Rahvusvahelisele õppusele oodatakse enam kui 16 000 Eesti ja liitlasvägede võitleja.