Kindlustus: automaksu tulek asetas sõidukikindlustuse turu surve alla
Avaldatud: 14 mai, 2025Käesoleva aasta algusest Eestis kehtima hakanud mootorsõidukimaks ja sellele eelnenud ostubuum läinud aasta lõpus mõjutasid tugevalt sõidukikindlustuse turgu, tuues kaasa kindlustusmaksete vähenemise.
„Jaanuaris registreeriti Eestis vaid 531 uut sõiduautot, mis on kolm korda vähem kui eelmise aasta jaanuaris. Tarbesõidukite müük langes samal ajal 53,3% võrra. See müügilangus tõi kaasa ka kindlustusmaksete vähenemise, eriti kasko- ja liikluskindlustuse segmendis, mis moodustavad olulise osa kahjukindlustuse portfellist,” kommenteeris PZU Kindlustuse kindlustusosakonna juht Elo Raitviir.
Pehme talv vähendas kahjujuhtumite hulka
Samal ajal, kui esimene kvartal oli Eesti kindlustusturul kindlustusmaksete poolest keeruline, tõi möödunud soe ja lumevaene talv kaasa vähem ilmaoludest tingitud kahjusid. „Vähem oli näiteks libedusest tingitud liiklusõnnetusi, veekahjusid ning lume raskuse tõttu tekkinud hoonekahjustusi,” märkis Raitviir. Tänu sellele vähenes nii eraklientide kui ka ettevõtete kahjujuhtumite arv, seda eelkõige kodu-, liiklus- ja kaskokindlustuse valdkonnas.
Inflatsioon paisutab kahjusummasid
Teisalt ei saa tähelepanuta jätta, et hoolimata madalamast kahjusagedusest on kahjude kogumaksumus püsinud kõrge. Selle peamine põhjus on püsivalt kõrge inflatsioon, mis tõstab nii varuosade, remonditööde kui ka ehitusmaterjalide hindu. „Näiteks on kaskokindlustuses ja kodukindlustuses keskmine kahjusumma suurenenud, sest asenduskulud ja parandustööd on kallinenud. See tähendab, et kuigi kahjude arv võib olla väiksem, on iga üksiku kahju rahaline maht suurem,” nentis Raitviir.
Loodusjõududest tingitud kahjude hulk kasvab
Suve lähenedes muutuvad Eestis taas aktuaalseks erinevad loodusjõududest tingitud riskid, mis võivad põhjustada ootamatuid ja ulatuslikke kahjusid nii kodudele kui ka sõidukitele. „Viimastel aastatel on sagenenud suvised tormid, millega võivad kaasneda tugevad tuuleiilid ja rahe. Need võivad põhjustada kahjustusi nii hoonetele – eelkõige katustele ja akendele – kui ka sõidukitele,” märkis Raitviir.
Suviste äikesevihmadega võib Raitviiru sõnul väikestel maa-aladel kiiresti maha sadada väga suur hulk vihma, mis põhjustab nii-öelda mikroüleujutusi, nagu juhtus näiteks Tartus Riia ja Vaksali tänava ristmiku läheduses. „Eriti ohustatud on madalamad piirkonnad ja hooned, kus kanalisatsioon ei tule vee ärajuhtimisega toime.“
Suvised ilmastikunähtused võivad tabada ootamatult ja väga lokaalselt. Seetõttu tasub oma vara kaitsmisele läheneda ennetavalt, seda nii füüsiliste meetmete kui ka kindlustuskaitsete kaudu. Hoolikalt läbi mõeldud ja õigeaegselt uuendatud kindlustuskaitsed võivad säästa suuri summasid ning pakkuda meelerahu, kui ilm peaks ootamatu vingerpussi,” sõnas Raitviir.
Kuidas kaitsta oma vara suviste loodusjõudude eest?
- Kontrolli ja hoolda regulaarsetelt hoovi ning keldri kanalisatsioonisüsteeme.
- Veendu, et sinu kodu äravoolutorustikul on tagasilöögiklapp, mis hoiab ära vee tungimise hoonesse kanalisatsiooni kaudu.
- Kodukindlustuse puhul veendu, et poliis katab ka vihmaveest ja kanalisatsiooni tagasivoolust põhjustatud kahjud.
- Ära sõida autoga sügavasse vette, sest see võib kaasa tuua kuluka remondi, mida kaskokindlustus ei pruugi hüvitada.
- Kui ilmateenistus on andnud äikesehoiatuse, siis pargi auto võimalusel varju alla või kasuta rahekaitsekatet.
- Sulge tormiohu korral aknad, kinnita või vii siseruumidesse õues olevad esemed ja grilli- või aiavarustus, mis võib tugeva tuule käes liikuma hakata.
- Kontrolli, et kodukindlustus hõlmab kaitset ka loodusjõudude, sh tormi ja rahe tekitatud kahjude vastu.
- Kaitseks välgulöögist tingitud kahjude eest kasuta kvaliteetseid ülepinge- ja piksekaitsmeid nii kodu peakilbis kui ka elektroonikaseadmete puhul.
- Tugeva äikese ajal tasub tundlikud elektroonikaseadmed vooluvõrgust üldse lahti ühendada.
- Kontrolli, et kindlustus sisaldab kaitset äikesest ja pingekõikumistest tingitud elektriseadmete kahjude vastu.