Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Talvised ilmaolud on toonud lisaks tavapärastele plekimõlkimistele ja teelt välja sõitmistele kindlustuse vaatevälja ka need autoomanikud, kes enda ja oma sõiduki võimeid kelgumäel või jäärajal proovile panevad.

Seesami kindlustuse sõidukikahjude valdkonnajuht Rasmus Parve sõnul on talvised liiklusõnnetused seotud eelkõige madala õhu- ja teetemperatuuri, sademete ja nende koosmõjul tekkiva libedusega. Oluliselt pikem pidurdusmaa toob otsasõidud, plekimõlkimised ja ka teelt välja sõitmised.

„Keskmiselt läheb üks talvine teelt väljasõit maksma 5000 eurot. Harvad ei ole ka õnnetused, mille tagajärjel tekkinud kahjud ületavad 10 000 euro piiri. Möödunud talvest meenub mitu sellist juhtumit, kus kahjud õnnetuse kohta olid üle 30 000 euro. Viimasel juhul oli tegemist uuemate autode täieliku hävimisega,” tõi kindlustaja näiteid talviste liikluskahjude suurustest.

Ent kalliks ei lähe üksnes õnnetuse tõttu teelt väljasõitmised, vaid ka teadlik valik teelt lahkuda ja seikluseid otsima minna.

Autoabi vajatakse nii käivitamisel kui ka end autosse lukustanud koera päästmisel

Seesami Autoabi statistikast tuleb välja eestlaste lembus uusi maastureid liivakarjäärides või muidu tavapärasest oluliselt keerulisemates teeoludes proovile panna. Kohev lumi mõjub kutsuvalt ka väiksemate autode omanikele. „Kui suvel sõidetakse suurte tunnete väljendamiseks kaaslasega otse rannaliivale, arvestamata liivast tulenevate keeruliste teeoludega või proovitakse lausa merelainetes sõitmist, siis talvel tärkavad juhtidel lustakad mõtted kelgumäge, koheva lumega metsaalust või jäätunud veekogu silmates,“ loetles Parve kohti, kus inimestele meeldib oma autosid proovile panna.

Värske lumega võib tõesti igasugu vahvaid mõtted tekkida, kuid kindlustaja sõnul on parem, kui need vaid mõteteks jäävadki. Kui sellisel kujul ametlikult teelt lahkudes juhtub õnnetus, siis vastutab võimalike tagajärgede eest juht ise ning kaskokindlustuse abile siis loota ei tasu.

Sügavast lumest päästab küll Autoabi, kuid paraku tuleb mitteametlikul teel lõbutsenud autoomanikul väärt meelelahutus omast taskust kinni maksta.

Talvisel hooajal võetakse Autoabiga ühendust iga päev kümneid kordi ja seda nii telefonitsi kui ka rakenduse kaudu. Kuigi autoga „kelgumäele” minejaid jagub igal talvel, siis appikutsete edetabelit juhivad praegusel aastaajal traditsioonilised käivitusabi palved, ametlikel teedel lumme kinnijäämised, akuga seonduvad rikked ning puksiirabi soovid erinevat tüüpi liiklusõnnetuste või ootamatult ilmnevate tehniliste rikete tõttu.

„Julgelt võetakse ühendust ka paljude jaoks piinlikus olukorras, kui keset kiiret linnaliiklust on autol ootamatult kütus lõppenud, tangitakse sootuks vale kütust, poest tulles on koos toidukottidega ka autovõtmed leidnud tee pagasiruumi või autosse jäänud koer kogemata lukustusnupu alla vajutanud,” rääkis Parve võimalikest väljakutsete põhjustest.

Et talv on alles jõudu kogumas ja lundki on juurde oodata, siis vaata üle, kas oled talveks valmistunud ja tead ka talvise autosõidu ohutusreegleid:

  • Vaata üle kojamehed. Kui vaja, siis vaheta uute vastu, et need vaatevälja pimedal ajal puhtana hoiaksid.
  • Ohutuks sõitmiseks ei piisa esiklaasilt lume eemaldamisest. Puhastada tuleb kõik klaasid, katus ja tuled. Lahtine lumi katusel põhjustab igal aastal õnnetusi, lennates tuulega taga sõitva auto esiklaasile või pidurdades juhi enda esiaknale.
  • Vali õige sõidukiirus, nii jõuad ootamatuste korral pidurdada.
  • Vaheta välja suvine aknapesuvedelik.
  • Diiselauto puhul veendu, et külmade saabudes oleks paagis talvine kütus.
  • Hoia kütusepaak pigem täis kui tühi.
  • Miinuskraadidega tühjenevad elektriautode akud kiiremini, mistõttu on sinu auto sõiduulatus võrreldes suvekuudega lühem.

Viimased uudised