Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ilona Tragel. Foto: Sophie Qiaoyun Peng
Kolmapäeval, 7. mail kl 16.15 peab keeleteadlikkuse ja eesti keele õppe professor Ilona Tragel ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Sinu, minu, meie eesti keel. Kuidas Teda märgata, uurida ja õpetada?”.
Keel on sinu, minu ja meie sees ning ümber – vestlus sõbraga, luuletus lambipostil või festivalikutse meilis. Keelele avaldab mõju selle omandamise või õppimise keskkond. Igas suhtlusolukorras tehakse keeles valikuid, mis sõltuvad kõneleja mineviku ja oleviku ristumisest: päritolust ja kõnelemishetkest. „Sõnum võib kõigi nende tegurite mõjul jõuda kuulajani sootuks teisiti, kui see teele pandi. Eesmärgipäraseks suhtluseks tuleb neid aspekte teada ja olla keeleteadlik,” selgitas Ilona Tragel.
Professori sõnul on keel evolutsiooniliselt välja kujunenud selleks, et inimesed saaksid omavahel suhelda – oma mõtteid arusaadavalt ja isikupäraselt teistega jagada. „Ometi tundub, et keele kui suhtlusvahendi teemad on emakeeletundides pigem teisejärgulised,” sõnas Tragel. Ta lisas, et paljudele õpilastele seostub eesti keel pigem õigekirja kui loomingulisuse ja eneseväljendamisega. „Just nüüd, mil suurtel keelemudelitel põhinevad rakendused suudavad keelt pealtnäha edukalt imiteerida, on järjest olulisem see, kuidas me mõtestame keele rolli inimkogemuses,“ rõhutas professor.
Keelenähtuste märkamisest nende mõistmiseni aitab jõuda keeleteadus – kogemuse kirjeldamine ja küsimuste esitamine. Professor Ilona Tragel arutleb loengus, mida on märgata keeles ja keeleõppes, kuidas jõuda õpetamisega märkamiseni ning mis märkamisi on toonud tehisintellekti sekkumine keelde. Loeng on ühtlasi kummardus tekstiloomele ja keele loovusele.
Ilona Tragel kaitses doktoriväitekirja eesti keele tuumverbide teemal Tartu Ülikoolis 2003. aastal jaon alates sellest töötanud alma mater’is akadeemilistel ametikohtadel. 2014–2018 õpetas ta eesti keelt Pekingi Välisõpingute Ülikoolis. Alates eelmise aasta 1. septembrist on Tragel Tartu Ülikooli keeleteadlikkuse ja eesti keele õppe professor ning eesti keele õppe ja keeleteadlikkuse keskuse juhataja. Samuti töötab ta Vanalinna Hariduskolleegiumis eesti keele õpetajana.
Ilona Trageli teadustegevuse eesmärk on suurendada teadlikkust keele kohta: jõuda läbimõeldud mitmekihilise keeleteadusliku arusaamani keelest igapäevaelus keelenähtuste märkamise kaudu. Tema uurimishuvid ulatuvad kognitiivsest lingvistikast ja verbisemantikast tekstiloome ning keeleteemade õpetamiseni. Alates 2020. aastast on ta juhtinud avalike siltide andmebaasi kogumist ja süstematiseerimist ning uurinud koos kolleegide ja üliõpilastega Eesti keelemaastikke.
Ilona Tragel on ühendanud oma uurimistulemused ja teoreetilised teadmised praktikaga, näiteks on ta koostanud teaduspõhiseid õppematerjale üliõpilastele (teadusteksti teavik, keeleteaduse viki) ja gümnasistidele (rubriik „Eksamiekspert”) ning olnud Haridus- ja Teadusministeeriumi õppeprotsesside kirjelduste eksperdikomisjoni ja tuleviku õppekava juhtrühma liige. Ta on ka eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ajaveebi toimetaja. Peagi valmib tema ja Pekingi Välisõpingute Ülikooli eesti keele lektori Tian Zhangi koostöös eesti keele õpik hiina emakeelega üliõpilastele.
Piduliku inauguratsiooniloengu eesmärk on anda uuele professorile võimalus tutvustada ennast, oma eriala ja teadusteemat. Avaliku loengu lõpus saavad kuulajad küsimusi esitada. Oodatud on kõik huvilised. Veebiülekannet saab jälgida UTTV-st.

Viimased uudised