2018/19 hooaja meeste esiliiga võitja Põlva/Arcwood. Foto: EKL

Pühapäeval lõpetati Viljandi spordihoones tänavune meeste esiliiga hooaeg. Kullamatšis alistas kogu hooaja võidulainel seilanud Põlva/Arcwood 31:20 (16:8) Viljandi Spordikooli. Pronksilahingus oli tiitlikaitsja Tartu Ülikool 29:22 (13:12) üle HC Tallasest.

Finaalis kohtusid kaks meeskonda, kes põhiturniirigi kahel kõrgemal astmel lõpetasid. Omavahelistes mängudes oli hooaja jooksul mõlemal korral peale jäänud Põlva/Arcwood, võõrsil 31:24 ja kodus 29:25. Otsustava kohtumise algus näitas, kui tähtis võib olla puurivahtide ja kaitseliini tegevus.

Põlvalased murdsid mulgid juba avapoolajal

Kui finaalist oli kulunud tosin minutit, oli mänguseis vaid 3:2 Viljandi Spordikooli kasuks. Suurepäraste tõrjetega hiilgasid nii Kristjan Kukk kui Marten Tamme. Lisaks tugevale kaitsele hakkas aga just noorte mulkide mängu kodupubliku silme all lisanduma närvilisus ja viimasest tulenevad pallikaotused.

14. minutil viis Aleksander Pertelson võõrustajad veel 4:3 juhtima, ent siis jooksis rünnakumootor täielikult kokku. Järgmise 11 minutit ei saadud palli kordagi Kuke selja taha! Eesti ekskoondislane Raido Peedomaa viis Põlva/Arcwoodi 15. minutil esmakordselt juhtima ning edu hakkas meeletu kiirusega suurenema.

Eriti heas hoos olid kogenud Peedomaa ja Margo Piksööt, aga tabamusi said kirja teisedki. 24. minutil tegi Janno Kuus 10:4 ja ehkki Martin Braun kasvatas lõpuks ka Viljandi meeskonna skoori, siis peatreener Marko Koksi otsus väravavaht seitsmenda platsimängijaga asendada tulu ei toonud.

Mitu tühja väravasse saadetud palli kasvatasid külaliste edu parimal juhul üheksale väravale ja vaheajale mindi Põlva/Arcwoodi 16:8 juhtimisel. Oluliselt ei muutunud midagi ka peale puhkepausi. Paremäär Kuus viskas kolm väravat järjest ja kasvatas 35. minutil põlvalaste edunumbrid 20:9 peale.

Koks kasutas oma viimase minutilise mõttepausi ära juba 37. minutil, ent abi polnud sellestki, rünnakul ei õnnestunud Põlva/Arcwoodi tugeva kaitse vastu miski. Piksööt ja Kuus lustisid tabamustega, pinge hakkas mängust kaduma ning 43. minutil juhtis viimati 2016. aastal esiliiga võitnud Põlva tiim 25:10.

Viljandi oli hoolimata lojaalse kodupubliku „võitle, võitle” hüüetest jälle 11 minutit väravata. Põlva/Arcwood sai lõpuks kindla 31:20 võidu ning tähistas esiliigatiitlit! Võitjate kasuks viskasid Piksööt ja Kuus kaheksa väravat, Peedomaa lisas neli. Kaotajate poolel tabasid Kevin Hunt ja Hendrik Koks neli ning Mihkel Lõpp kolm korda.

„Pole küsimustki – kaitse tõi meile täna võidu,” kinnitas Põlva/Arcwoodi peatreener Romet Oone. „Seda ei pidanud enne mängu isegi rõhutama. Mehed teadsid ise, et kui kaitse toimib, siis küll me rünnakul hakkama saame. Saime hooaja eel Tartust lisajõudu, olime hästi komplekteeritud, eriti just suurte kogemustega palluritega. Mängime küll enda lõbuks, aga samas tõsiselt!”

Pronksmedalid rändasid Tartusse

Põhiturniiril Tartu Ülikoolile avamängu 15 väravaga kaotanud ja teise ühega võitnud HC Tallas alustas pronksimängu tormiliselt – päev varem poolfinaalis Põlva/Arcwoodile kaheksa väravat visanud Martti Viitkar avas skoori, järgnes kaks kiirrünnakut ning Tallas juhtis kahe ja poole minutiga 3:0.

Seitse minutit hiljem oli tablool aga viik 3:3 ning kohe viis Rando Sein TÜ juhtima. Kevin Klimov pani tartlaste värava pea täielikult lukku ja Tallas sai 14-minutilise perioodi jooksul vaid ühe värava. Ülikool läks pärast kaht Siim Markus Saarendi tabamust ja Raiko Roosna täpset karistusviset juba kolmega ette.

Tallase poolel oli heas hoos Viitkar, kelle päeva viies värav tõi 24. minutil uuesti viigi, 9:9. Juhtima pealinlased ei saanud, aga vastaseid kaugele eest ka ei lubanud ning vaheajaks juhtis TÜ 13:12. Tallas alustas teistki pooltundi hästi ning Markus Oliver Mädo viis meeskonna jälle juhtima 15:14.

Ülikoolimehed jäid veel vähemusse, ent just siis tabas Klaus Peeter Rüütli kaks korda järjest, seisuks 16:15. Tallase mängu lõhkusid omakorda järjest tulnud eemaldamised ning tartlased libisesid eest. Vahe hakkas vaikselt, aga kindlalt kasvama ja Tartu Ülikool võitis pronksmedalid tulemusega 29:22.

Viitkar viskas pooled Tallase väravatest, tartlased skoorisid ühtlasemalt – Sein tabas kuus, Rüütli viis, Saarend, Roosna ja Mihkel Keldoja neli korda. Sein lõpetas esiliiga ülekaalukalt parima snaiprina, visates hooaja jooksul 158 väravat. Esiliiga parimaks mängijaks valiti Aleksander Pertelson Viljandi Spordikoolist.

Esiliiga parimad väravakütid: Rando Sein (TÜ) – 158, Aleksander Pertelson (Viljandi SK) – 113, Klaus Peeter Rüütli (TÜ) – 111, Ragnar Põldma (Tallinna Oskar) – 104, Tarmo Ulla (HC Tallinn 2) – 101, Margo Piksööt – 95, Raido Peedomaa (mõl. Põlva/Arcwood) – 89, Martti Viitkar (Tallas) – 87 väravat.

Esiliiga esikolmik

1. Põlva/Arcwood: Harri Oberg, Mihkel Tamm, Markus Käo, Veiko Tigason, Janno Kuus, Veiko Seim, Rene Volt, Raido Peedomaa, Enar Viljamaa, Meelis Mulla, Kristjan Kukk, Cristofer Jostov, Rasmus Käo, Risto Salla, Tarmo Salundi, Dani Piho, Siim Kübard, Margo Piksööt, Tiit Neeme, Sander Sõrmus, Ander Konks, Olari Paumets, Taavi Tigason. Peatreener Romet Oone.

2. Viljandi Spordikool: Kaidar Keres, Kevin Hunt, Aleksander Pertelson, Richard Mutli, Simon Drõgin, Carl-Alex Kukk, Hendrik Koks, Martin Braun, Kevin Pajuväli, Sander Rohtla, Robin Liinsoo, Mihkel Lõpp, Marten Tamme, Raul Peet, Kenno Toom, Kevin Toom, Oliver Ruut, Henn-Hendrik Sepp, Kristo Kungla. Peatreener Marko Koks.

3. Tartu Ülikool: Kevin Klimov, Kaarel Koppelmann, Rando Sein, Madis Tammaru, Samuel Puna, Mihkel Keldoja, Tauri Treier, Siim Markus Saarend, Janek Nõmmela, Gerrit Oberg, Rolf Lukas Erdmann, Kaimur Kivi, Elar Vanahunt, Henry Mandel, Rainis Moro, Taavi Vool, Oliver Kalme, Klaus Peeter Rüütli, Hans-Kristjan Urm, Raiko Roosna, Andreas Raukas. Peatreener Priit Allikivi.