Kristjan Muuga (vasakul) aitas kaptenina Balti liigas säilitada Serviti täisedu ja Mikola Naum viis tõrjete abil ajaloolise võiduni Tapa. Foto: Helin Potter/arhiiv

Käsipalli Balti liigas osalevad neli Eesti klubi olid kõik laupäeval võistlustules. Võimsa võidu sai SK Tapa/N.R. Energy, alistades valitseva Leedu karikavõitja Vilniuse VHC Šviesa 28:23 (16:9). Kolmanda võidu kirjutas tabelisse Põlva Serviti, kuid võõrsil mänginud HC Kehra/Horizon Pulp&Paper ja Viljandi HC kaotasid.

Balti liigas debüüthooaega tegevad tapalased kaotasid kahes esimeses mängus kodustele konkurentidele, ent võõrustades Leedu valitsevat karika- ja superkarikavõitjat Šviesat tegid tõeliselt muljetavaldava etteaste. Avaminutitest peale näitas väravasuul imelist tõrjetööd Mikola Naum ning kodumeeskond sai 5:0 eduseisu.

Tapa treener Aron Jaanis: jääme kahe jalaga maa peale

Esimesest šokist toibunud leedukad said mängu sisse, kuid lisaks Naumile olid heas hoos ka Martin Adamson ja Vahur Oolup, kes saatsid järjekindlalt palle Šviesa väravavõrku. 19. minutil viis Adamson tapalased 12:6 juhtima ja poolajavileks viskas 18-aastane joonemängija Artur Morgenson edunumbriteks 16:9.

Šviesa tuli nelja värava kaugusele, ent Tapal leidus veel otsustajaid – Karl Martin Kiis ja Mihkel Koppelmann tegid 21:13 ning 44. minutil tuli Aleksander Oganezovi viskest 24:15. Siis algas külaliste poolelt tõsisem tagaajamine ja tapalased lasid väsides edul sulama hakata.

Targalt mängides ja vajalikel hetkedel väravatega nõelates võttis Tapa siiski ajaloolise võidu tulemusega 28:23. Võitjate kasuks viskas Adamson kaheksa ja Oolup viis väravat. “Oleme hetkel väga õnnelikud, aga jääme kahe jalaga maa peale,” kinnitas Tapa treener Aron Jaanis.

„Võib-olla alahindas Šviesa meid, aga alustasime tõesti hästi ja küllap 5:0 edu andis meile võiduusu. Kaitse ja muidugi “Kolka” Naum olid head, sest lubada sellisel vastasel avapoolajal vaid üheksa väravat visata, on juba näitaja. Teisel poolajal väsisime, ent leidsime täna õiged vahetused ja jätsime võidu koju,” rõõmustas Jaanis.

Põlva Serviti sai samuti koduvõidu, kui haaras Alytuse Varsa-Stronglasase vastu kiirelt edu, ega lubanud vastasel kordagi ohtlikuks saada. Serviti kirjutas tabelisse kolmanda võidu tulemusega 26:19 (14:9). Käe said põlvalaste poolel valgeks koguni 13 pallurit, Mathias Rebane tabas viis ja Andris Celminš neli korda.

Kehra ja Viljandi jäid Leedu tippklubidele alla

HC Kehra/Horizon Pulp&Paper peab Leedus hakkama saama ilma haigusest paraneva Dmõtro Jankovskita ning nädalavahetuse esimeses kohtumises Klaipeda Dragunase vastu ei saadud kuidagi oma mängu käima. Teele saadetud visked lendasid kas blokki või väravavahi pihta ja Leedu meister sai kiirelt 5:1 ja 8:2 ette.

Põgusalt tasakaalustas Kehra küll mängu, ent siis jätkas vahe jälle kasvamist ja vaheajaks juhtis Dragunas juba 19:9. Teise pooltunni esimesed neli väravat viskasid kehralased, kuid väiksemaks kui kuus vahet ei saadud.

Kohtumine muutus jõuliseks ning Kehra poolel nägid kolmandast kaheminutilisest karistusest tingitud punast kaarti nii Artjom Buš kui ka Danil Gumjanov. Dragunas võitis kohtumise mängu 32:26, Kehra poolel tabas Indrek Normak kaheksa ja Steve Luks viis korda.

„Aktiivne kaitse meile järelikult ei sobi, võib selle mängu põhjal öelda. Jäime rünnakul hätta ja siis ei jõudnud veel kaitsesse ka. Kümme kaheminutilist karistust oli muidugi liig mis liig. Kardan, et nii ongi võimatu mänge võita. Eks tuleb homseks valmis olla ja paremini tegutseda,” kommenteeris Kehra peatreener Mart Raudsepp.

Viljandi HC oli Kaunases 17-kordse Leedu meistri Granitas-Karysi vastu kogu avapoolaja tagaajaja osas, kuid võitles hästi ja lõpusireeniga viis Hendrik Koksi tabav vise mulgid vaheajale 15:14 eduseisus. Teist pooltundi alustati veel paremini ning Aleksander Pertelson aitas külalised 39. minutil 22:17 juhtima.

Granitas vastas 5:0 vahespurdiga, aga Viljandi võitlusvaimu see ei murdnud. Uuesti saadi ette ja viimast kümmet minutit alustati pärast Mikk Variku tabamust 26:23 eduseisus. Saatuslikuks said siingi Leedu kohtunike määratud kaheminutilised karistused ning Granitas võttis 9:1 spurdi toel 32:27 võidu. Varik ja Koks viskasid kuus ning Pertelson viis väravat.

Kolme vooru järel jäi Balti liigasse vaid kaks täiseduga meeskonda – Serviti ja Läti meister Dobele ZRHK Tenax. Neli punkti kolmel klubil ning Kehra, Tapa ja Viljandi jagavad kahe silmaga hetkel 6.-11. kohta. Neljas voor peetakse pühapäeval.