Kahe mängu kokkuvõttes oli Eesti koondise täpseim mees Jürgen Rooba, kes viskas Luksemburgi võrku 14 palli. Foto: Helin Potter

Eesti meeste käsipallikoondis kindlustas koha 2022. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniiril, alistades pühapäeval Põlvas Luksemburgi 31:20 (14:13). Kahe mängu kokkuvõttes edenes Eesti 24 valikturniiril osaleva meeskonna hulka koondtulemusega 69:53.

Eesti koondis läks kordusmängule täpselt samas koosseisus nagu neljapäevases 38:33 võidumänguski, Luksemburgi peatreener Nikola Maleševic tegi 16 mehe seas kaks vahetust. Küll asendas meie peatreener Thomas Sivertsson väravapostide vahel Rasmus Otsa kodupubliku lemmiku Eston Varuskiga ja Põlva Serviti puurivaht tegi suurepärase mängu.

Tasavägise alguse järel sai Eesti mitu kiirrünnakut järjest ning Henri Sillaste ja Jürgen Rooba viisid kodumeeskonna 4:2 ette. Külalised tulid järele, ent poolaja keskel tegi Rooba 7:6, siis tõrjus Ots vastaste ohtlikuima palluri Tommy Wirtzi karistusviske ning Rooba viis kiirrünnakust Eesti jälle kahega juhtima.

Seejärel muutus eestlaste ründemäng passiivseks ja individuaalseks ning Luksemburg vastupidiselt teravdas liikumisi. Eesti jäi kaheksaks minutiks väravata ja vastased läksid 4:0 vahespurdi toel 10:8 ette. Hea kaitsetegevus lõdvenes veidi ja skoorimine muutus tihedamaks mõlemalt poolt.

Hästi hakkas pommitama Dener Jaanimaa ja viimased minutid kuulusid Eestile. Avamängus kümme väravat visanud Karl Toom tõi tabloole 13:13 viigi, Varusk tegi suurepärase tõrje ja Toomi teine tabamus viis Eesti riietusruumi minimaalses eduseisus. Teine pooltund kulges täielikult võõrustajate kontrolli all.

Kohe alguses tabas Mait Patrail karistusviske ning Rooba ja uuesti Patrail kasvatasid Eesti edu 17:13 peale. Kaitses tegutseti oluliselt liikuvamalt ja agressiivsemalt ning eksiti vähem. Luksemburgi jaoks oli tegu viienda mänguga kümne päeva sees ja see hakkas füüsiliselt välja paistma.

Varusk jätkas väravasuul suurepäraste tõrjetega, kohtumise lõpuks kogunes neid 18! Rooba imeline värav kasvatas Eesti edu 44. minutil 23:16 peale ning neli minutit hiljem sündis Jaanimaa ja Patraili koostööna ilmselt kohtumise kauneim tabamus, mis tegi seisuks 25:17. Armi Pärt viis edunumbrid kahekohaliseks 55. minutil, kui sündis 29:19.

Sivertsson andis mänguaega kõigile palluritele ning lõpuminutitel tulistasid Karl Roosna ja Robin Oberg lõppseisuks 31:20. Eestil said käe valgeks 11 pallurit, neli täpsemat meest – Sillaste, Jaanimaa, Rooba ja Patrail – viskasid viis väravat. Vastastel oli teist kohtumist järjest parim snaiper Wirtz kuue tabamusega.

„Olen nii õnnelik kui ka uhke meeste üle,” tunnistas Sivertsson mängujärgselt. „Õppisime esimesest mängust ja oleme kogu aeg vaikselt edasi arenenud. Oli väga meeldiv näha, kuidas mängijad nautisid koondise esindamist võimsa Põlva publiku ees. Nüüd on meil ees kaks laagrit aprillis ja juunis ning loodetavasti saame EM-valikmängudeks veel paremaks.”

Novembris algab 2022. aasta Euroopa meistrivõistluste põhivalikturniir, kus osalevad 32 meeskonda loositakse neljaliikmelistesse alagruppidesse suvel. EM-finaalturniirile pääseb 24 meeskonda, valikmängudeta kindlustavad seal koha hetkel toimuva EM-turniiri kaks paremat ning korraldajariigid Ungari ja Slovakkia.

EM-valikmäng: Eesti – Luksemburg 31:20 (14:13)

19. jaanuaril 2020. Põlva – Mesikäpa hall, 600 pealtvaatajat.

Kohtunikud: Said Bounouara ja Khalid Sami (mõl. Prantsusmaa).

Eesti: Rasmus Ots, Eston Varusk; Mait Patrail (5 väravat), Dener Jaanimaa (5), Jürgen Rooba (5), Henri Sillaste (5), Kaspar Lees (1), Armi Pärt (3), Martin Johannson, Hendrik Varul, Alfred Timmo (1), Kristo Voika, Robin Oberg (1), Karl Toom (2), Karl Roosna (2), Andris Celminš (1). Peatreener Thomas Sivertsson.

Luksemburg: Jerome Michels, Mika Herrmann; Pierre Veidig, Julien Kohn (2), Tom Meis (2), Daniel Scheid (1), Peter Ostrihon, Joe Faber (1), Léon Biel, Raphael Guden (4), Ben Weyer (1), Tommy Wirtz (6), Dimitri Mitrea (1), Jacques Tironzelli (1), Max Kohl (1), Alan Zekan. Peatreener Nikola Maleševic.