Jürgen Rooba viskas MM-valikturniiril Eesti koondise kasuks 9 väravat, Belgia väravavahi Jef Lettensi selja taha neist kaks. Foto: Helin Potter

Eesti meeste käsipallikoondis lõpetas 2021. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri kahe kaotusega ning edasi ei pääsenud. Teises kohtumises jäädi Türgi linnas Eskisehiris 20:25 (9:11) alla Belgiale. Pühapäeval selgitavad alagrupivõitja Türgi ja Belgia, viimasele piisab edasipääsuks viigist.

Eestlased alustasid rahulike ja kannatlike positsioonirünnakutega, kuid pallid ei tahtnud väravas maanduda. Belglased kaitsesid hästi, väravasuul näitas taset tugeva Prantsusmaa kõrgliigaklubi Toulouse’i Fenixi puurivaht Jef Lettens. Õnneks tegutsesid peatreener Thomas Sivertssoni hoolealused ka ise kaitses tihedamalt kui päev varem Türgi vastu.

Kuigi mängukell näitas 5:05, kui Jürgen Rooba eestlaste avavärava viskas, oli seis sel hetkel alles 1:1. Kümnendal minutil viis Mait Patrail täpse karistusviskega Eesti esmakordselt sel MM-valikturniiril juhtima, 4:3 ning kuigi Armi Pärt eemaldati, saadi just vähemuses mängides tõeline hoog sisse.

Belgiat hoiti kaheksa minutit väravata, Rasmus Ots tegi selles vahemikus neli suurepärast tõrjet ning Patrail, Martin Johannson, Henri Hiiend ja Kaspar Lees viisid Eesti 17. minutiks 8:3 juhtima. Nii uskumatu, kui see ka ei tundu, jäi Leesi tabamus viimaseks, mille eestlased avapoolajal mängust said.

Vastased muutusid kaitses Eesti vahetusmeeste vastu agressiivsemaks ning hakkasid ka kindlamalt tabama ja vahet vähendama. Patraili karistusviske järel juhtis Eesti 24. minutil veel 9:7, aga Belgia viskas neli väravat järjest ning läks vaheajale 11:9 eduseisus. Teist pooltundi alustas Eesti vähemuses ja vastased kasvatasid edu.

Belglaste mängu lõhkusid järjestikused eemaldamised, kuid Eesti ei jõudnud kuidagi viigini. 37. minutil viskas Rooba seisuks 14:13, siis Patrail nii 15:14 kui 16:15, ent rünnakujoonisesse siginenud tehniline praak enamat ei lubanud. Belgia leidis osavalt joonemängijaid ning samuti Prantsusmaal palliv Simon Ooms viis oma tiimi 18:15 ette.

Veel 48. minutil jõudis Eesti ühe värava kaugusele, kui Dener Jaanimaa pommitas seisuks 19:18, aga belglased vastasid 4:0 vahespurdiga. Sivertsson andis mänguaega ka noorema põlvkonna meestele ning kiirrünnakust sai esimese tabamuse kirja ka sel turniiril rahvuskoondises debüteerinud Otto Karl Kont.

Belgia võttis ajaloolise 25:20 võidu, sest seni oli Eesti olnud parem kõigis seitsmes omavahelises MM- või EM-valikmängus. Patrail viskas Eesti kasuks kümme väravat, Rooba, Jaanimaa ja Lees lisasid kaks ning Johannson, Hiiend, Kont ja Henri Sillaste said kirja ühe tabamuse. Belglastest jäi Tom Robynsi arvele viis väravat.

„Ühest küljest tuleb tunnistada – kaotasime, järelikult vastased olid paremad. Samas olid meil loomulikult omad võimalused. Alustasime väga hästi, tegime kõva tööd kaitses ja mängisime targalt rünnakul. 8:3 eduseisus oli meil enamakski šansse, aga ei visanud ise ära ja lasime vastased mängu tagasi,” kommenteeris peatreener Sivertsson.

„Teisel poolajal olime korduvalt lähedal, et pöörata mäng endi kasuks. Kahjuks tegime just otsustavates olukordades palju pisivigu või ütleks, et rohkem kui belglased. Muidugi on hetkel pettumus suur, aga siin pole muud lahendust kui jätkata tööd – nii meeskonnana kui mängijatel individuaalselt,” lisas 54-aastane rootslane.

„Noored on meil tublid, aga nad lihtsalt pole veel sel tasemel. Seega tahaks väga üks kordki kokku saada parima tiimi. Meie väikse koondise jaoks on suur kaotus, kui nii tähtsad mängijad nagu Andris Celminš, Karl Toom ja Karl Roosna rivist langevad,” tunnistas Sivertsson, kel seisavad Eesti koondisega järgmisena ees EM-valikmängud Luksemburgiga jaanuaris.

MM-valikmäng: Eesti – Belgia 20:25 (9:11)

26. oktoobril 2019. Eskisehir, Porsuki spordihall.

Kohtunikud: Boris Mandak ja Mario Rudinsky (mõlemad Slovakkia).

Eesti: Rasmus Ots, Armis Priskus; Mait Patrail (10 väravat), Dener Jaanimaa (2), Jürgen Rooba (2), Henri Sillaste (1), Kaspar Lees (2), Armi Pärt, Martin Johannson (1), Hendrik Varul, Henri Hiiend (1), Alfred Timmo, Kristo Voika, Sten Maasalu, Robin Oberg, Otto Karl Kont (1). Peatreener Thomas Sivertsson.

Belgia: Jef Lettens, Nicholas Plessers, Kevin Siraut; Nathan Bolaers (2), Quinten Colman (2), Iliyas D’Hanis (2), Sebastien Danesi, Jeroen De Beule (2), David Denert (4), Julien Devisch (2), Nemanja Kostic, Brian Meulders (1), Simon Ooms (3), Victor Regnier (1), Kobe Serras (1), Tom Robyns (5). Peatreener Arnaud Calbry.