Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Prantsuse ajaleht Le Monde uurib, millisel määral õnnestus Kataril korruptsiooni abil mõjutada Euroopa demokraatiat. Eraldi toob Le Monde sealjuures välja Urmas Paeti ja Andrus Ansipi küsimusi tekitavad hääletustulemused Katari asjus.

Ansip peab Katari ründamist silmakirjalikuks, kuivõrd Euroopa Liit pole näiteks Sotši ega Pekingi olümpiamängude kontekstis samaväärselt reageerinud, vahendab Delfi.

Praeguseks on ajakirjandusse lekkinud ainult korruptsioonikahtlusega Euroopa Parlamendi liikmete nimed. Need on Eva Kaili Kreekast, Marc Tarabella ja Maria Arena Belgiast ning Alessandra Moretti ja Andrea Cozzolino Itaaliast. Kõik nad on mõõdukalt vasakpoolse Sotsialistide ja Demokraatide fraktsiooni liikmed. Le Monde’i teatel ei ole nad aga kaugeltki ainsad, kes on võtnud viimastel kuudel Katari suhtes leplikke seisukohti, mida näitab Euroopa Parlamendi hääletustulemuste analüüs.

Strasbourg’is toimus 21. novembril debatt inimõiguste olukorra üle Kataris. Prantsuse vasakpoolne Euroopa Parlamendi liige Manon Aubry tegi ettepaneku hääletada resolutsiooni üle ehk teisisõnu poliitilise teksti üle, mis võtaks kokku Euroopa Parlamendi seisukoha selles küsimuses. See idee kiideti tänu vasakäärmuslaste, roheliste ja tsentristide koalitsioonile heaks.

Enamus sotsialistidest ja demokraatidest hääletas aga vastu. Le Monde’i teatel on palju viiteid sellele, et sellise „liini“ taga oli Cozzolino, kes on nüüd fraktsioonist kõrvaldatud, sest teda kahtlustatakse korruptiivsetes sidemetes Katariga.

Rohelised ja vasakäärmuslased tegid resolutsiooni teksti kohta järgmistel päevadel veel karmistavaid parandusettepanekuid, aga Cozzolino õhutas oma kolleege nende vastu olema.

Le Monde’i teatel on Katari-vastase resolutsiooni ja selle karmistamise vastu hääletanud ka suur enamus konservatiivse Euroopa Rahvapartei (EPP), rahvuslaste Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) ning paremäärmuslaste Identiteedi ja Demokraatia (ID) franktsiooni liikmetest.

Üks EPP anonüümseks jäänud liige ütles ajalehele Financial Times, et sai Katari esindajalt pakkumise reisida Katari, kusjuures kõik kulud lubati katta. Ta tõlgendas seda katsena mõjutada tema seisukohti parlamendis.

Le Monde’i teatel on aga olemas ka mõned konkreetsed juhtumid, mis tekitavad küsimusi. „Näiteks Urmas Paet Eestist ja José Ramón Bauza Hispaaniast, kes on mõlemad palju sarjata saanud EL-i-Katari sõprusgrupi liikmed, ei kiitnud heaks ühtki Katari kritiseerinud parandust, mis on vastuolus nende fraktsiooni Renew’ (tsentristide) positsiooniga. Andrus Ansip Eestist, endine EL-i volinik, oli samuti eelnõude vastu. Küsimise peale ütles ta, et kriitika Katari vastu oli „ebaproportsionaalne positiivsete arengute suhtes riigis“,“ kirjutas Le Monde.

24. novembril kommenteeris Ansip oma hääletamist Euroopa Parlamendi veebilhel järgmiselt: „Pean Katari kõige euroopameelsemaks riigiks Lähis-Idas. Katar on korduvalt hääletanud ÜROs sarnaselt Eestiga ja teiste lääneriikidega, muuhulgas mõistnud ühemõtteliselt hukka Venemaa agressioonisõja Ukraina vastu. Katar on oluliselt laiendanud töötajate õigusi. Katar on teinud tohutud investeeringud jalgpalli maailmakarikavõistluste korraldamiseks. Loomulikult peab Euroopa Liit seisma inimõiguste kaitsel kogu maailmas, kaasa arvatud Kataris. Arvestades positiivseid arenguid Kataris ei pea ma Katari vastast lauskriitikat kohaseks. Pean variserlikuks Katari kritiseerimist nende poolt, kes aktsepteerisid olümpiamängude korraldamist Pekingis ja Sotšis ning jalgpalli karikavõistluste korraldamist Venemaal. Seetõttu ma esitatud resolutsiooni ei toetanud.“

Viimased uudised