Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Euroopas peeti veel 18. veebruaril, 3 päeva enne suurt haiguspuhangut Itaalias koroonaviiruse leviku tõenäosust väga väikseks, selgub Euroopa haiguste tõrje- ja kontrollikeskuse (ECDC) koosoleku märkmetest.

Euroopa oli 18. veebruaril viimase sajandi suurima epideemia lävel. See oli kolm päeva enne, kui avastati, et SARS-CoV-2 oli märkamatult levinud Põhja-Itaalias. Viirus sisenes kiiresti hooldekodudesse ja põhjustas raskekujulist kopsupõletikku, mistõttu sattusid inimesed intensiivravile, vahendab El Pais.

Rootsis Solnas asuvas ECDC peakorteris 18. veebruaril kohtunud 30 Euroopa tervise-asjatundjat aga ignoreerisid viirust. Nemad on ECDC nõukoja liikmed, kes peavad kaitsma eurooplaste tervist. Kohtumisel leiti, et koroonaviirus on kontrolli all.

Koosoleku märkmetest tuleb välja, et mitte keegi kohalolnutest ei näinud ette, mis juhtuma hakkab. Nad pidasid ohtu madalaks ja ei hoiatanud viiruse ohtlikkuse eest. Koosolekul arutati vaid seda, milliste kriteeriumide alusel tuleks inimesi koroonaviiruse osas testima hakata.

Tolleks teisipäevaks, 18. veebruariks oli Euroopas diagnoositud ainult 45 koroonaviiruse juhtu, enamus neist imporditud. Pariisis oli surnud 80-aastane Hiina turist. ECDC leidis, et enamus haigusjuhtumitest olid leebed. Lisaks oli neid vähe ja nad olid jälgitavad. Kõik see kokkuvõttes lubas anda madala ohuhinnangu. ECDC teadur Mike Catchpole samas hoiatas, et viirus levib väga kergesti, nagu oli täheldatud Saksa ettevõtte ja Prantsuse suusakuurordi puhul.

Selleks ajaks juba levis viirus massiliselt Euroopas, aga meditsiinisüsteemid seda ei avastanud. Põhjuseks oli asjaolu, et testimist peeti vajalikuks vaid nende inimeste puhul, kes olid käinud Wuhanis. See tähendas, et haigusnähtudega inimesi ei testitud. Seda ei tehtud ka nende kopsupõletikuga intensiivravile sattunud patsientide puhul, kelle haigestumise põhjus polnud teada.

Taani esindaja soovitas hakata testima ka neid, kes saabusid Jaapanist ja Vietnamist, aga Soome esindaja ei pidanud seda vajalikuks. Ta hoiatas, et siis hakkavad väga paljud inimesed testimist nõudma ja see koormab meditsiini.

Saksa esindaja tunnistas kohtumisel, et kui hakati tualettide tarbeks kaitsevahendeid muretsema, siis avastati, et turg oli tühi. Hollandi esindaja tunnistas samuti, et saada on väga vähe kaitsemaske ja Iirimaa esindaja märkis, et neil on varutud hädaolukorra tarbeks.

Hollandi esindaja oli kohtumisel ainus, kes märkis, et epideemia puhul võib tekkida puudus haiglakohtadest, mistõttu on vaja hakata kehtestama piiranguid, et epideemiat aeglustada.

Hispaania endine ekspert Maailma Terviseorganisatsiooni juures Daniel López Acuña ütles kohtumise aruannet hinnates, et viirust alahinnati. Seda väitsid ka teised allikad. Isegi selle info valguses, mis tolleks ajaks oli teada võib öelda, et viiruse levikut ja rahvusvahelise reisimise osa selles ei osatud õieti hinnata.

Viimased uudised